Firefox 4.0: İlk detaylar ortaya çıktı

Firefox cephesi dur durak tanımıyor: 3.7'den sonra, şimdi de Firefox 4.0'ın detayları ortaya çıktı.

Firefox 4.0: İlk detaylar ortaya çıktı
Tasarım müsveddesi: Firefox 4.0'a giden yol.

Firefox 3.7'nin görsel geleceğine bir göz attıktan sonra geliştiriciler şimdi de Firefox 4.0'a dair bazı müsvedde çalışmalarını ortaya çıkardı. Mozilla web tarayıcısının arayüzünün belirgin derecede sadeleşmesi bekleniyor.

Firefox 4.0, yakın selefleri gibi Windows Vista ve 7'nin Aero tema düzenine daha iyi uyum sağlayacak. Fakat Firefox 3.7'den Firefox 4.0'a geçerken geliştiriciler arabirimi daha sade bir biçimde tasarlamak istiyor. Bunun için tarayıcının adres satırında kombine edilmiş bir Yenile/Dur/Git butonu yer alacak. Geliştiriciler adres ve arama çubuğunu da birleştirmek istiyor.

Açılan sekmeler aynı Google Chrome'da olduğu gibi pencerenin üst kenarına taşınacak ve şimdiye kadar kullanılan pencere başlığının yerini alacak. Geliştiriciler standart görünümde durum ve yer imleri çubuğundan tamamen vazgeçmek istiyor. Kullanıcı en önemli fonksiyonlara butonlar aracılığıyla ulaşacak.

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 27 Yorum

Firefox 4.0 ün yeni görünümü opera'ya benzemiş ama performansı opera kadar başarılı olabilirmi onu bilemem

Bu ne ya adamlar aşmış kendini :)
Dha geçen gün 3,7 dediniz şaka mı bu :D

Microsoft Internet Explorer 8 i çıkardı, 9 u 3 yıl sonra çıkarır anca :D

Chrome yi bu arada ön görüsünden dolayı tebrik etmek lazım. İlerde internet explorerde tabları tavana vurduracak bence.

"Firefox 4.0 ün yeni görünümü opera'ya benzemiş ama performansı opera kadar başarılı olabilirmi onu bilemem"

banada bütün arabalar birbirine benziyormuş gibi gelir herzaman. 4 tekerlek direksiyon ve koltuklar gibi... xD

Crome gibi olmuş üst tarafta gereksiz bölümü doldurmuşlar güzel olucak bu sürümde

yıllardır hiç bir tarayıcının akıl edemediği tasarımı crome gerçekleştirdi sekmelerin mucidi ise firefox sonuçta bu tarayıcı rekabetinin oluşturduğu yenilikler biz kullanıcılara yansıyor hayırlısı olsun...

Firefox grubunun işi gücü browser teknolojisi.. başka derdi yok adamların, tabii ki sürekli yenileyecekler kendilerini.. bu tür yenilikleri çok abartmayalım derim.. hem Firefox Microsoft2u dövse ne olur dövmese ne olur? Biz yabancıların gidişatını takip edip duracağımıza ülkemize teknolojik anlamda ne gibi bir katkımız oluyor(!) azıccık da bunu eleştirsek ya..

İşin özü şu ki FF çok iyi reklam yapıyor.Önceden insanların beynine giriyor.Sonra da herkes FF,FF diyip duruyor.
Bir arkadaş sekmelerin mucidi FF demiş.Yanlış bilgi sekme olayını tarayıcılara OPERA getirmiştir.Bilginize...Hatta bir çok standart özellik te OPERA nın icadıdır.

12:44 Hatta bir çok standart özellik te OPERA nın icadıdır.
-----------------------------------------------------------------
parayla satılan ve firefox sayesinde bedavaya dönüşen bir tarayıcıdır, bedava olunca reklam içeren o reklamı da uzun süre sonra kaldıran bir tarayıcı, eklentisi olmayan internette hızdan başka pek birşey veremeyen tarayıcı. 25-30 tane eklentisi var onları kurmak içinde 10 takla atman lazım işe yarar eklentide yok denecek kadar az.

allah aşkına, yeni FF tasarımının neresi Opera'ya benziyor?

Hadi haberdeki resmin sonuncusunu Chrome'a benzetebiliriz de, Opera ne alaka?
Sanki Opera'da bir yerel uygulama havası var, Windows Aero'dan yararlanmış...

Opera her zamanki o antipatik görünümünde..

crome taklidi olmus

Firefox Yer İmlerinden Vazgeçmemeli...İsteyen Gizlesin....

Arkadaşlar unutmayalım ki bunlar sadece taslak çalışmalar.

ne chrome yaaa... direk internet explorer olmuş bu.

firefox iyi hoşta hala desteklemediği birsürü site var

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
firefox iyi hoşta hala desteklemediği birsürü site var
----------------------------------------------------
Sen kaç günlük PC kullanıcısısın? :D

> Mozilla, 3.0 sürümünden sonra bir sessizliğe bürünmüştü. 3.5 sürümü için çalışmalar sürüyordu. 3.5 çıktı sonra bir üst yamalı versiyonu. Mozilla bu sürümden sonra projelerde hızlandı.

Firefox böyle yaparsa kullanmam :@ Firefox 3.5'teki gibi kalsın bence

"Geliştiriciler adres ve arama çubuğunu da birleştirmek istiyor."
Harika olur, hangisinde arasak diye düşünmekten kurtuluruz, yeni tasarımla chrome'a özenmektende kurtuluruz :D

biri kafasinda bir seyler karalamis, cizmis, o da firefox 4 olmus. sonsuza dek mutlu mutlu yasamislar

Mozilla Çoştu,bence hiç 3.6,3.7lerle uğraşmadan 4.0 üzerinde yoğunlaşsınlar daha iyi olur. 4.0 görünümünü beğendim.

bence biraz ie8 birada chrome den çalıntı olmuş bence firefox kendine hasolmalı ve yeni çığırlar açmalı öyle rakiplerini taklit etmemeli

Kullanılan 3.5.1, iki gün önce 3.6 şok görüntülerini yayınladınız, dün 3.7 çıktı dediniz, bugün de 4.0 gelmiş ama sitelerinde 3.5 var. Bu şeye benziyor. Bedava 4.0 sürümümüzü kullanın, 7.0 sürümümüz 50 dolar indirin 15 gün deneyin. İkisini de indiriyorsunuz, bakıysunuz paket boyutları aynı, exe-dll tarihlerine kadar aynı, exe özelliklerine bakıyorsunuz bedava olanın sürüm numarası. Ne yapsın, yen, sürüm diyecek ki satabilsin. Işık hızında yeni sürümler çıkartan Firefox'a artık günler yakışmıyor. Ben Firefox 3.5.1 adlı işkence aletini kullanırken bir saat sonra 5.0sürümünü de çıkartmazsa darılırım. Bu arada teşekkürler Chip Online yayınladığınız Firefox ayarlart gerçekten işe yaradı.
Bir de garantiniz sona erer diye de uyardı ama Firefox'u sevdiğim için kullanmayı sürdürüyorum.

Firefox'ta katildi taklitciler kervanina,
Zaten neyi kullanip iyi desen ..kunu cikariyorlar.

Bilmeden yorum yapmayin. Firefox 4'un gorunumu, menuleri, tab yapisi hakkinda aylar onceden insanlardan fikir alinmaya baslandi. Insanlar kendilerine kolay gelen kullanim fikirlerini gonderdiler, bunlar oyle cikti ortaya. Cogu zaten eklentilerle su an da kullanilabiliyor. Mesela tinymenu ile menuleri kucultup baska eklentiler ile yenile-dur-git butonlarini birlestirebiliyorsunuz. Kimseden calinti degil yani. Uzun suredir var bunlar. Eklentilerin ilk surumlerini ickis tarihine bakarsaniz kimin kimden asirdigi belli olur zaten. Bookmark'tan history'e kadar herseyi buton haline getirip kullaniyorum yillardir ben. Chrome cikali ne kadar oldu ki? Bu ozellikler Chrome'dan cok daha once de vardi.

"bence biraz ie8 birada chrome den çalıntı olmuş bence firefox kendine hasolmalı ve yeni çığırlar açmalı öyle rakiplerini taklit etmemeli"

kusura bakma ama sanırım kompleksli insanlar olduğunuz için boş boş konuşuyorsunuz... Bu işlerde çalıntı mı olur kardeşim? Ben şu an Firefox, Chrome, Opera, Safari ve IE kullanıyorum hepsini de gün içinde kullandığım oluyor ama tartışmasız bütün işlerimi Firefox ile yaptığım gibi "KRALI GELSE" bu tarayıcılar arasında en hızlısının Firefox olmadığını söylese beni inandıramaz!!!

Yani sözüm şu ki, Firefox kullanılabilecek EN İYİ tarayıcı iken (tarayıcı hariç hemen hemen bütün kullandığım ürünler Microsoft, yani fanatiklik yapmıyorum) şimdi Chrome'daki fazla yer kaplamayan araç çubuğu modeli ile, kullanımı çok rahat ve şık olan sekmeleri en üste alma işini kendine uyarlasa, BİZ KULLANICILAR İÇİN FENA MI OLUR???

Takmışsınız kafanıza bir kompleks... ondan çaldı, bundan çaldı, şundan çaldı, ondan çaldı, bundan çaldı, şundan çaldı.........

Bİ GİDİN ABİ YA!...

Çalıntı diyen bilinçsiz arkadaşlar. Siz IE de yeni bir siteye girmek için yeni pencere açarken biz Firefox ta tab kullanıyorduk :) Varın gerisini siz düşünün :)

calsa ne olur calmasa ne olur arkadaslar ya sizin isiniz böyle kolaylasacaksa sizene calıntıdan alıntıdan sen otur pc de isini hallet görende senin projeni calmıslar sanacak töbe töbe

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir