Flaş bellek teknolojisi HDD'yi aşıyor!

Flaş bellek teknolojisi, "yoğunluk" alanında gösterdiği yükselişle HDD'yi geride bıraktı!.

  • Ercan Uğurlu
Flaş bellek teknolojisi HDD'yi aşıyor!

Depolama teknolojilerinde son yıllarda gösterdiği gelişimle beraber dikkat çekmeye başlayan flaş bellek teknolojisi, ortaya konan somut sonuçlarla da rüştünü ispatlama yoluna girmiş durumda. San Francisco'da düzenlenen 2016 IEEE ISSCC konferansında paylaşılan tablolara göre, flaş bellek teknolojisinin 2015 yılında başlayan baskısı, 2016 yılına sonuç vermiş.

Özellikle Samsung'un üzerinde durduğu flaş bellek teknolojisi, Samsung'un deyimiyle V-NAND bellekleri, diğer bilinen adı ile 3D flaş bellek teknolojisi, 2015 yılında HDD'lere uyguladığı baskıyı başarılı bir şekilde sürdürmüş görünüyor. Tablolara göre 2016 yılı itibari ile manyetik başlı teknolojilere göre alansal yoğunluğunu arttıran ve yükselen bir ivmeyle başarısını sürdüren flaş bellek teknolojisi, önümüzdeki yıllara da göz kırpıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Gelecek sadece Flash bellek teknolojisinin olacağını 201'de öngörü olarak okuduğumda acaba demiştim, zaman otoriteleri haklı çıkardı. V-NAND bazlı SSD artık vazgeçilmezdir.

Birazda maliyetinden söz edelim :)

Sebebi açık değil mi sizcede ? Geliştirme kaynaklarının çoğunu katıhal sürücüleri geliştirmek için kullandıklarından dolayı diğer depolama yöntemleri üzerinde yeteri kadar çalışma yapılmıyor.

Teknolojik ürünlerde en önemli kriter fiyattır. Aynı kapasiteli ssd ler hdd lerden daha ucuz olmadığı sürece hdd üretim-satışı devam edecektir.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost