Doğru ayarlar, kusursuz fotoğraflar - 2

Dijital fotoğraf kursumuzun son bölümünde, fotoğrafçılar için ipuçlarımıza devam ediyoruz...

Doğru ayarlar, kusursuz fotoğraflar (43-45)

Doğru ayarlar, kusursuz fotoğraflar (43-45)

43. ISO değerleri ile oynamak
Bazı fotoğraf grenleri diğerlerine benzemez ve aslında kötü değildir. Çoğu işleme yazılımında sanatsal görünüm için gren efektleri (noise) bulunur. Bunun nedeni, kimi fotoğrafların çok düzgün olup gerçekten de fotoğrafa benzememesidir. Bunu kısmen CD'nin pürüzsüz sesine bir plak hışırtısı eklemek olarak görebilirsiniz. Örneğin bir jazz konserinde çektiğiniz siyah-beyaz veya renkli fotoğrafa belirli bir parça gren eklerseniz veya bunu çekim sırasında ISO değerini değiştirerek sağlarsanız büyüleyici fotoğraflar elde edebilirsiniz. Bir güneş batışında ise bunun aksine olabildiğince grenlerden uzak durmalısınız. ISO değerleriyle oynamayı avantajlı hale getirmeniz de mümkün. Örneğin bir toplantıda flaşla fotoğraf
çekiyorsanız ISO değerini grenleri dert etmeden yükseltebilirsiniz. Bu şekilde flaşınızın erişim mesafesini yükseltmiş, arka planın daha iyi aydınlanmasını sağlamış ve kontrast farklarını azaltmış olursunuz. Grenler ise flaşla çekimden kaynaklanan kısa pozlama süreleri nedeniyle son derece az miktarda oluşur.

44. Renk efektleri
Binlerce defa çekilmiş bir motifin en güzel renkli fotoğrafını çekseniz bile kimi zaman çok bir değer taşımaz. Eğer diğerlerinde farklı bir şey aklınıza gelmiyor ve radikal perspektiflerden çekiniyorsanız elinizdeki tek seçenek renklerle oynamaktır. Güncel DSLR'larda RGB modunda, yani renk bilgileri korunarak siyah-beyaz fotoğraflar çekilebildiğinden bu modu denemenizi öneririz. Bu şekilde posta kartlarında görebileceğiniz cinsten motiflerin ne kadar da ilginç duruma gelebileceğini anlayacaksınız. Çoğu dijital fotoğraf makinesi modelinde siyah-beyaz modunun dışında "Sepia" veya mavi ton modlarını da seçebilirsiniz. Son kararınızı vermeden önce istediğiniz modlarda deneme çekimleri yapın ve bunlara ekranınızda kısa bir süre bakın. Seçiminizi yaptıktan sonra da seçtiğiniz modda çekiminizi yapın. Tabii normal çekim yaptıktan sonra bu efektleri bilgisayarda uygularsanız çok daha kaliteli sonuçlar da elde edebilirsiniz.

45. Renkleri fazla açmak
Yağmurlu ve puslu bir günü yağmurlu ama insana neşe veren bir güne dönüştürmek için sadece +0,5'lik bir pozlama düzeltmesi yeterli. Bu değeri girdiğinizde koyu ve boğucu griler daha cana yakın grilere dönüşüverir. Özellikle şehirde yaptığınız çekimlerde pozlama düzeltmesi iyi sonuçlar verecektir. Yağmurlu günlerde sert gölgeler oluşmadığından karanlık bölgeler parlak güneş ışığında olduğundan daha güzel görüntülenebilir. Beyaz dengesi ayarını değiştirerek de etkileyici fotoğraflar elde edebilirsiniz. Örneğin manzara çekimleri, renkleri biraz "ısıtarak" çektiğinizde daha güzel görünürler. Bunun için makinenizin beyaz dengesi ayarını makine modeline göre "bulutlu" veya "gölgede" seçeneklerinden birine getirin. Bu, analog fotoğraf makinelerinde 81C filtresi ile elde edilen etkiyi elde etmenizi sağlayacaktır. Eğer eski teknikleri devam ettirip objektifinizin önüne bir 81C filtresi takarak çekim yapmak istiyorsanız beyaz dengesi ayarını "günışığı" seçeneğine getirmelisiniz. Yağmurlu ama yine de aydınlık günlerde ISO duyarlılığını değiştirerek ışık etkisini artırabilirsiniz. Yüksek duyarlılıkta makinenizin dinamik kontrast aralığı daralır ve bu şekilde aydınlık bölgelerde daha az şekil çıkar. Bu da güneşin bu bölgelerde daha fazla parladığı hissini yaratır ve havanın daha iyi olduğu fikrine kapılmanızı sağlar. Tabii bu teknikte az da olsa gren oluşacağını unutmayın.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

mükemmel bir yazı dizisi.. Ellerinize sağlık.

Bütün bir diziyi okumadan olumsuz görüş bildirmek en azından verilen onca emeğe saygısızlık olur diye düşünüyorum.
Şipşak "mükemmel" fotograf çekmek isteyenler için biraz uzun olabilir belki ama fotografçılığa gönül veren amatörler için gerçekten çok değerli ve yol gösterici bir çalışma. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Teşekkürler CHIP. Çok güzel hazırlanmış çok güzel anlatılmış bir yazı dizisi ellerinize sağlık.

Merhaba, yazı dizisini zevkle okudum.Uzun zaman oldu acaba yazı dizisi sona erdi mi? Yoksa devam edecek mi? Cevaplarsanız sevinirim.

muhteşem, teşekkürler...

Sen de yorum yaz

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir