Foxconn robot işçiler kullanmaya hazırlanıyor

İşçilerini kötü şartlarda çalıştırmasıyla tanınan Foxconn, onları kurtaracak çözümü buldu!

Foxconn robot işçiler kullanmaya hazırlanıyor

Foxconn, montaj yapan insan işçilerin yerini alacak şekilde 10.000 robot kullanmaya hazırlanıyor.

Yakın zamanda yapılan pay sahiplerinin bulunduğu bir toplantıda, CEO Terry Gou'nun söylediklerine göre, Apple üreticisi Foxconn çok yakında üretim maliyetlerini düşürmek amacıyla, montaj için insan yerine robotlar kullanmaya başlayacak.

Apple'ın muhtemel bir iPhone 6'sının üretimine katkı sağlayacak bu robotlar, son test aşamasındalar ve yakın gelecekte en az bir Foxconn fabrikasında kullanılacaklar. Robot işçi planı, ilk olarak 2011'de açıklanmıştı.

Her bir robot 20.000 dolara kadar fiyatlarda üretiliyor. Ama iş gücü 1.23 milyon kişiden oluşan bir firma için, montaj robotları bu aşırı fiyata rağmen çok kârlı olabilir. Foxconn, işçilerine iyi davranmadığı ve işçi intiharları gibi sebeplerle başlayan halkla ilişkiler krizinden kurtulabilmiş değil. Robotlar duygu hissetmediği için, Foxconn'un robot işçilerine insan hakları sağlamak konusunda bir derdi olmayacak.

Yine de, firma halen insan gücüne büyük oranda bağımlı. Tahmini iPhone 6 çıkışından önce, 100.000 işçi daha işe aldı. Belki robotlar iPhone 6'nın yapımına yardım etmeye yetiştirilebilir, ama görünüşe bakılırsa şimdilik insan işçilere de büyük iş düşecek.

H. Hüseyin Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Ben bu gelişmeye çok seviniyorum ve merakla bekliyorum. Daha az insanla daha çok üretim yapabilmek, insanlık için gelişimdir. İlk anda işsizliğe sebep olur gibi görünür ama aynı zamanda bolluk sağlar. Bütün Türkiyede'ki insanların hergün 9 saat çalışarak ürettikleri mal ve hizmet miktarını, robotların yardımıyla günde 5 saatte üretebildiklerini düşünün. Bu iyi bişeydir. İnsanlar çalışmak için çalışmamalı, sonuçlar için çalışmalıdır.

Yıl 2014 :) "insan işçiler Ve Robot işçiler" diye :D bahsetmeye başladınız :D ROBOTLAR her yerde :D makale Harika olmuş kendimi fbilim kurgu filminde sandım bir an

onlarida hor kullanirlar...

Bolluk firmaya sağlar...

Şu patron bir gün işçi olarak çalışsın bakalım.

orda çalışanların robotan pek farklı yok Allah yardım etsin

Sanki biz Türkiye'de fabrikalarda robot gibi çalışmıyoruz. Hep yabancı işçiler gündem oluyor. Bakın bir araba fabrikalarında ve yan sanayisinde işçiler nasıl montaj yapıyor. Yemin ediyorum hedef tutturmak için koşarak çalışıyoruz.

Milyarlık nüfusu olan ülkede robot işçi ve işsiz kalacak insan işçiler... Bu patron sınıfı işçileri ne zaman anlamaya başlayacak. yeri gelip konusu açıldığında, ağızlarını açtıklarında hepimiz insanız diyorlar...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir