Galaxy Note 7 öldü... Peki şimdi ne olacak?

Samsung, büyük sıkıntı yaşatan Galaxy Note 7'yi tamamen tarih gömdü. Peki bundan sonra Güney Koreli devi neler bekliyor?

Galaxy Note 7 öldü... Peki şimdi ne olacak?

Galaxy Note 7'nin satışlarını ve üretimini tamamen durduran Samsung, müşterilerine tekrar güven verebilmek için oldukça fazla zaman ve kaynak harcadı. Çin, geri çağırma aşamasında en az etkilenen ülke olmasına rağmen, aynı zamanda uygulamayı, şekli yüzünden en fazla yerden yere vuran ülke oldu. Samsung zaten bu bölgede yerel rekabete zorlanıyordu ve Galaxy Note 7'nin başına gelenler markanın itibarına hiç de iyi gelmedi.

Aslında alınan son kararla Galaxy Note 7'nin tarihe gömülmesi, Samsung'un sadece Çin'de değil, diğer tüm ülkelerde de olumsuz etkilenmesi ve diğer telefonlarının satışlarının düşmesi anlamını taşıyor olabilir. Henüz geri çağırma aşamasındayken bile, Samsung'un telefon satşları Hong Kong'da yüzde 30 oranında düştü. Buna bu yıl en çok satan telefon olan Galaxy S7 Edge de dahildi. 

Gelen raporlar net bir bilgi içermese de, Samsung'un satışlarının bazı ülkelerde yüzde 80'e kadar düşüş gösterdiğine işaret ediyor. Müşterilerin çoğu ise, sebep olarak Galaxy Note 7 fiyaskosunu ve medyadaki negatif etkisini gösteriyor. 

Peki bundan sonra ne olacak? Samsung'un Galaxy Note 7 nedeniyle önemli bir mali kayıp yaşadığı kesin. Daha önemlisi, fiyaskonun Galaxy S8 gibi, gelecek amiral gemilerini etkileyip etkilemeyeceği. Daha doğrusu etkileyici kesin ama, ne kadar etkileyeceği. Bunu ancak, müşterilerin markaya yaklaşımının ne şekilde olduğunu gördükten sonra söyleyebileceğiz.

Ama bir gerçek var: Apple'ın iPhone 7'si ve iPhone 7 Plus'ı henüz piyasaya sürülmüşken yaşanan gelişmeler, ABD'li teknoloji devinin daha fazla telefon satmasını sağlayacak. Ne kadar daha fazla? İşte onu da zaman gösterecek...

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

SAAABOOOOTAAAAJJJ başka hiç bir şey değil.. bakın kokusu yakında çıkar...

@12 Ekim 2016 00:55 He gülüm he:)

Harcanan onca emeği düşününce gerçekten üzücü bir durum. Kısacası: Yazık oldu. Her ne kadar Samsung'un cep telefonu bölümünden haz etmesem de cep telefonlarındaki teknolojik gelişmelerde önemli bir payı olduğu yadsınamaz bir gerçek. Umarım marka değerini en kısa sürede toparlar çünkü piyasadaki üretici sayısının azalması herkesi olumsuz etkiler. Ayrıca Samsung'un zayıflaması, yalnızca Apple'ın değil Sony ve LG'nin de işine gelecektir.

500 tl den 4 tane alırım göndersinler.

s7 n7 batırmaz samsungu sadece gıdıklar geçer o kadar çok çeşit modeli olan bir markaki karşısında rakip diye gösterilenler sadece ismi duyulmuş ama pek tercih edilmeyen markalar. s8 de patlamayı sadece satışda olur... acizane benim fikrim...

Telefonların içindeki piller değiştirilebilir olmalı, baktın pil ısınmaya başladı fark ettin hemen telefondan çıkarmak mümkün. pil yüzünden telefonu neden kaybedelim ve riske girelim

@12 Ekim 2016 11:03 olmuyor cam ve aliminyum birlestirilmesi icin ayri fabrika acmis samsung

Samsung, elde ettiği şansı çoktan güvenilir diye kaç yüz milyon insanı 2 ay bekletip sözde güvenilir telefonlarının da güvensiz olduğu anlaşılınca çok büyük kaybetti.Bu bir sabotaj da olabilir ama ihtimalini çok düşük tutuyorum.Samsungun toparlaması çok uzun sürecektir.En iyi şartlarda, kullanıcıya çok daha fazla yenilik ve geliştirme sunup bunları olabildiğince düşük fiyata yaptığı durumda, 3 yıldan aşağı önceki seviyesine ulaşamaz.Samsung ne yapmalı sonraki yazımda..

Bir önceki yazımın devamı... Samsung, yazılım ve donanım desteğini, özellikle yazılım güncellemesi desteğini ve hızını maksimize etmelidir.Çok daha eski cihazlara çok daha fazla önemli(android sürüm yükseltme) güncellemeler, çok daha hızlı(mevzubahis sürüm tanıtıldıktan en geç 1 ay sonra amiral gemisine, 4 ay içerisinde 4 yıl önce çıkardığı telefona getirmelidir).Amiral geminin fiyatı 1500 tl olmalı.Çok daha kullanışlı, stabil, modern, göz alıcı bir arayüz ile sıradışı tasarım gelmeli.Devamı..

Bir önceki yazımın devamı...Ayrıca çok daha fazla görmediğimiz, büyük teknolojik yenilikler sunmalılar.Ayrıca donanımsal özellik olarak da seviyeyi çok yüksek tutup özellikle batarya ve hafıza konularında atılım yapmalılar.Bunları yapsınlar, bakın daha Galaxy s8'inde olmasa da galaxy s9'unda Samsung eski konumunun çok daha üstüne çıkacaktır.Chip'e de eleştiri:Sayın chip, geçmişte bir sayfada yazdığım eleştiriyi yayınlamanıza ve o kadar beğeni almasına rağmen hala 500 karakter sınırı var, yaza...

Samsung bu olaydan dolayı batmayacak kadar büyük bir firma. Hatanın kabul edilmiş ve gereken yapılmış ki müşterilerin mağdur olmamaları için. Sabotaj mı bilemeyiz ama herhangi bir hata olmamış olsaydı bu kararı almazlardı. Bu durum ne kadar da Apple' ın İphone' una yaramış gibi görünse de, 3 yıldır neredeyse birbirleriyle aynı özellikler ve tasarımı taşıyan cihazıyla bakalım ne kadar satış yapabilecek.

Note 7 Öldü simdi nemi Olacak?Tabiki Apple Extra Partiyle Kutlama Yapacaktır!

Yüz dolara not 8 satarsa itibar tavan yapar. Buradan samsungun yetkili çekik gözlü abilerine sesleniyorum. Bunu yapın. Bakın almayanı döverler. Cam alüminyum ve silikonun kilosu kaça ki.

Samsung ne guzel dusunmus cana gelen mala gelsin demis kullanici memnuniyeti bu iste dost kara gunde belli oldu iste

Sen de yorum yaz