Gmail yakında güvenlik uyarısı gösterecek!

Google, popüler eposta hizmeti Gmail'de, çok yakında bu uyarıları göstermeye başlayacak!

  • Zeynel A. Öztürk
Gmail yakında uyarı gösterecek!

Gmail, size şifresiz bağlantı üzerinden epostalar için yakında uyarı göstermeye başlayacak.

Google, kullanıcıyla kendi sunucuları arasında güvenli eposta iletişimini sağlamak için HTTPS'den faydalanıyor. Bunun yanında Google ve diğer eposta hizmetleri, kendi aralarındaki iletişimi şifreli olarak gerçekleştiriyorlar. Ancak her eposta sağlayıcısı şifrelemeyi desteklemiyor. University of Michigan ve University of Illinois tarafından yapılan bir araştırma, eposta güvenliğinin son iki senede arttığını, Gmail'e gelen epostaların yüzde 94'ünün bir tür doğrulama bilgisi içerdiğini ortaya çıkarmıştı. Ancak Google'ın yeni blog gönderisine göre SSL bağlantılarıyla oynayarak şifrelemeyi engelleyen bazı bölgeler bulunuyor.

Sorun bununla da kalmıyor, bazı kötü niyetli DNS sunucuları, Gmail'i arayan eposta sunucularına sahte routing bilgileri gönderiyorlar. Google, bunları "bilerek yanlış numaralar veren telefon dizinleri" olarak açıklıyor. Bu duruma nadir rastlansa da, epostanın alıcıya ulaşmadan önce değiştirilmesine olanak tanıdığından oldukça endişe verici. Sorun, Gmail'ler arasındaki iletişimi etkilemese de farklı sağlayıcılar arasındaki iletişimi etkileyebiliyor.

Potansiyel tehlikeler hakkında kullanıcılarını bilgilendirmek isteyen Google ise kendi hizmeti içerisinde şifresi bağlantılarla ilgili uyarılar göstermeye hazırlanıyor. Bu işlev, firmaya göre önümüzdeki aylarda kullanıma sunulacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

A'dan Z'ye denemediğim Freemailing kalmadı, hem iş hem özel hayat için en iyisi ve güvenilir olanı Gmai,l hiç sorun yaşamadım, bir tane dahi spammail almadım, tek kelime ile mükemmel. Tek beklentim; ileti alındı veya okundu diye geri bildirim yapmaması bu hizmeti sadece business ücretli olanlara veriyor, birgün bir sürpriz yapıp Freemailing kullanıcılarına da sunarsa tadından yenmez.

@16 Kasım 2015 12:18 tadından yenmez nedir la? yemek mi bu?...

@16 Kasım 2015 15:37 Türkçe ya da Edebiyat öğretmeniniz mecaz sanatı kavramını size pek anlatamamış.

@16 Kasım 2015 15:37 Bir şeyin harikulade olabileceğine dair betimleme, benzetme mecazi anlamda kullandım bir nevi metafor! Otomobilin görünümü cezbedici ise kız gibi araba deriz, araba kız mı bunun gibi yerleşik dilde benzetmeler var! Elbette bir uygulama yemek değil, umarım açıklama yeterli olmuştur. Ayrıca hitap şeklinizdeki her ne kadar samimiyet sesleniş sözü olsa da 'la'' sözcüğünü hoş bulmadım. Birbirimize saygı duyarak platformun niteliğini artıralım arkadaşlar.

Gmail mi ? Haha İnbox varken ne gerek var :)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play