Google Chrome'un karanlık yüzü...

Eğer siz de her geçen gün artan Chrome kullanıcılarından biriyseniz, bu haber keyfinizi kaçırabilir!

Google Chrome'un karanlık yüzü...

Yazılım güvenliği alanında faaliyet yürüten Secunia firmasının yayınladığı rapor, bilişim güvenliği açısından son derece iç karartıcı bir tablo çiziyor. Firmaya ait Personal Software Inspector programının topladığı verileri inceleyen güvenlik uzmanlarına göre Windows işletim sistemini tehdit eden yazılım zafiyetlerinin sayısı artışta. Microsoft kendi yazılım ve uygulamalarını giderek daha güvenli hale getirirken diğer firmaların Windows için hazırladığı yazılımlardaki güvenlik zafiyetlerinin sayısı artıyor.

Rapor, geçen yıl 421 farklı firmanın geliştirdiği 2.503 uygulamada toplam 9.776 güvenlik zafiyeti tespit edildiğini gösteriyor. 2011 yılında güvenlik sorunlarına yol açan yazılımların yüzde 76'sı Microsoft dışındaki firmaların ürünlerinden kaynaklanırken geçtiğimiz sene bu oran yüzde 86'ya çıktı. Güvenlik zafiyeti alanında başı çeken uygulama, 291 güvenlik açığıyla Chrome oldu. Chrome'u 257 açıkla Firefox, 243 açıkla iTunes ve 67 açıkla Flash Player takip etti.

Secunia ürün yönetimi direktörü Morten R. Stengaard, raporun Microsoft'un açıkları tespit konusunda daha başarılı hale geldiğini gösterdiğini belirtiyor. Bu iyi haber; kötü haberse yükselen zafiyet sayısı, üretici firmaların güvenlik konularına gereken önemi göstermediğini, hatta güvenlik konusunda bir gerileme içinde olduklarını gösteriyor.

Ender Duman

Okuyucu Yorumları

Toplam 32 Yorum

Demekki google un yarışma düzenleyip hackerlardan açıkları bulmak istemesi bi işe yaramıyor fazla.veya bizi kandırıyor google.ben chrome u güvenli diye hep kullanırdım.bu yazı biraz olsun güvencimi sarstı.chrome dan sonra en güvenlisi opera dır bence.ama o da chromium a geçecekmiş.bence kötü eder.kendi yazılımı gayet başarılı ve güvenli......google zaten bilgi çalıyor.o kesin.ama güvenlik açığı nispeten daha az biliyordum.demekki yanılıyormuşuz ve/veya yanıltıyorlarmış bizi....

@21 Mar 2013 12:54 yarisma isletim sistemi icindi tarayici icin degil

Eğer internet explorer 10 sekmeleri ekranın en üstünde kullanmama izin verirse internet explorer 10'a geçebilirim.

2010 yılında hiç açık vermeyen chrome, şuan başı çekiyor duruma geldi. Neyse ki kullandığım tarayıcı hep Firefox olmuştur.

neyse ki hiç chrome kullanmadım, firefoxa devam.

Adamlar boşuna ie kullanın demiyor elbette bir sebebi var.

çok gülüyorum bu kıromculara :) yeni nesil IE 10 kullanın bu gibi komik ve gereksiz saçmalıklarla boşuna debelenmeyin.....

Zaten ben Windows 8 altında internet explorer 10,Windows Media Player,Skype ve Windows Defender kullanıyorum.Üçüncü parti yazılımları en aza indirgedim.Böylece toplu güncelleştirmelerde her programı ayrı ayrı güncellemek durumunda kalmıyorum.

Windows kullananlar düşünsün... sanki sadece Windows varda panikliyorsunuz...

@grezimonk haber ms yazılımlarının daha sağlam olduğunu açığı oluşturanın diğer yazılımlar olduğunu söylüyor. sen bilgisayarına açıklarla dolu bir yazılım kurarsan işletim sistemi ne olursa olsun o açıkların zararını görürsün lütfen haberi okuyup öyle yorum yapalım.

@grezimonk Grezi şimdi hakikaten sıvadın yani ha !

IE'ciler boşuna laf salatası yapmayın en iyisi şüphesiz "CKROME" şimdi dağılın ulen :}

@21 Mar 2013 15:50 sen ilk önce bi chrome yazmayı öğren aynştayn.....

@21 Mar 2013 15:50 o ne yeni mi çıktı

Eğer güvenlik önlemlerini tam olarak alırsanız, yazılım açıklarını dert etmenize gerek kalmaz. Özellikle Comodo Internet Security Suite'i kullanırsanız, hiçbir sorun yaşamazsınız; çünkü çok güzel bir sandbox teknolojisi kullanılmış. Bütün browserlarınız tek bir tıklama ile sandbox içinde çalıştırılır ve bu sayede browser kaynaklı tüm tehditleri bertaraf etmiş olursunuz. Ayrıca istediğiniz uygulamayı da tek bir tıklama ile sandbox içinde çalıştırabilirsiniz. Ayrıca Auto-Sandbox özelliği ile sisteminize alınan tüm yabancı uygulamalar otomatik olarak sandbox içine alınır. Comodo IS'in en sevdiğim özelliği ise Virtual Kiosk. Virtual Kiosk sayesinde isterseniz, bütün işlerinizi sanal bir desktop üzerinde halledebilirsiniz ve sanal desktop'tan asıl sisteme taşımak istediğiniz tüm dosyaları Shared Space klasöründen taşıyabilirsiniz. Shared Space, sanal desktop ile gerçek desktop arasında bir köprü vazifesi görür. Artık güvenlik amacıyla VMWare veya Virtualbox gibi yazılımları kullanmanıza gerek yoktur. Ayrıca eğer bir güvenlik yazılımınız varsa, o zaman Comodo'nun sadece sanal tarayıcılarını da kullanabilirsiniz. Güvenlik açısından sanal tarayıcıları mutlaka kullanmanızı öneririm.

@cleverman comodo iyi güzel ama çok sorun çıkarıyor be aga. bir program yüklemek için defalarca comodoyla cebelleşmek zorunda kalıyorsun,comodoyla uğraşırken ise program adreslemesi gereken veriye ulaşamadığı için yüklemeyi kesiyor. Aynı haltı Avast ta deep scan özelliğinde yapıyor ama onu kapatmak daha kolay oluyor.

IE10 dan daha güvenli ve hızlısı yok win8 de araştırmada bunun kanıtı olmuş. Windows saldırıda en çok hedef alınan işletim sistemi ve bu yüzden güvenlik konusunda en hızlı ilerleyen işletim sistemi. Google anca para ödülü dağıtsa açık buldurmak için. ms bunu beleşe yaptırıyor....

Yakında Comodo için çok gelişmiş, download rekorları kıracak bir Internet Security Suite tasarımı göndermeyi düşünüyorum. Tabii ki free olması kaydıyla...

Açığı olmayan tarayıcı mı Allah aşkına ya, chrome yükseldikçe göze batıyor bunun sonucunda tarayıcıyı kötüleme amacıyla güvenlik firmaları buna yüklenmeye başlıyor..Firefox, ie,opera sanki kusursuzlar.. -_-

@PieCeSs yazıda kusursuz denmemiş zaten chrome başı çekiyor fakat firefox ta hemen arkasında.. sadece başlığı okuyorsunuz sanırım.

Flash Player'da 67 olmasi arastirmanin güvenilirligini sorgulamama sebep oldu

Bu Raporlar Şuan İçin Geçerli Olamaz.Yapılan testler ve araştırmalar eski şuan en son final sürümü gayet güvenilir ve google' ın en son yaptığı etkinlikte Chrome OS U kimse hacklemeyi başaramadı...Haberleri yaparken karalama kampanyası gibi haber yapmassanız daha iyi olur.

@NirvanaCodes her açıkla hacklenebilseydi işimiz vardı. haberde açıkların ne işe yaradığı yazmıyor...

@21 Mar 2013 18:32 Hacklenmeyebilir ve chrome'ın şuan okadar çok açığı yok sölenen açık sayısı eski bi tarihe ayit.

Chrome ilk yayınlandığı günden beri benim için güvenilir olmadı, google gibi bir şirketin yaptığı browserın güvenlik açığı şampiyonu olması bazılarına inanılmaz geliyor ama google için en önemli kriter kullanıcının güvenliği değil, onların başka öncelikleri var. internet üzerinde kullandığın hiç bir şey bedava değil wikipedia ve sourceforge hariç. kullandığın her servis senin üzerinden para kazanıyor, sonuç olarak chome tarayıcısının yapılış amacı ie yada firefox da olduğu gibi senin çok iyi bir browser kullanman değil, chrome un birinci amacı google a daha çok köle ve para kazandırmak.

Sadece o da değil Google ın her şeyi başlı başına güvensiz kendisi çalıyor :) neyse ki çook uzun zamandır ie 9 sonrasında 10 kullanıyorum yeterince hızlı ve güvenli.

yıllardan beri chrome kullanıyorum hiçbir sorun yaşamadım açıklarla ilgili

@21 Mar 2013 19:18 Hem öyle hem de öyle hızlı açığı kapatıyorlar ki sorun olmuyor. Geçenlerde 1 er gün arayla 2 tane güncelleme geldi. Zaten 20mb oluyor ve hemen güncelleniyor. Önemli olan açık olması değil, açığı hemen fark edip anında güncellemeyle açığı kapatmak...

@21 Mar 2013 19:18 at yalanı öpeyim inananı....

windows yanlısı bir araştırma gibi geldi bana

ie 9.0 ile facebookta iki sayfa aşağı bir sayfa yukarı yaptığımda ie küt diye kalıyor... yemişim güvenlik zaaafiyetini... çalışmıyor ki doğru dürüst...

evet google chrome çok buglu oluyor ama düzeliyorda. ama ie10 bir kere update gelmedi şu grafik sorunu üzerine..

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir