Google'dan sinsi bir adım!

Google ve Çin arasındaki kedi-fare oyunu sürüyor: Google'ın attığı yeni "sinsi" adım burada...

  • Gökay Özbudak
Google'ın yeni yolu!
Çin'in nüfusu düşünüldüğünde, Google'ın Çin'den vazgeçmeme nedenini anlayabiliriz...

Google ve Çin'in sansür yüzünden aralarının açık olduğunu ve Mart ayında Google'ın Çin'den çekildiğini sizlerle paylaşmıştık. Google, Çin'in sansüründen etkilenmemek için Google.cn'ye giren kullanıcıları, Google'ın Hong Kong sitesine yönlendiriyordu. Ama artık bu çözüm, firma, bağlarının Çin ile kopmamasını istiyorsa değişmek zorunda.

Google artık yönlendirmeyi doğru bulmayan Çin hükümetine karşın sitesinde yeni ve oldukça akıllıca bir yönteme başvuracak. Google.cn'ye giren kullanıcılar artık Google'ın Hong Kong sayfasının linki bulunan bir sayfaya yönlendirilecekler ve isterlerse bu link sayesinde oraya ulaşabilecekler.

Google şu açıklamaları yaptı; "Google.cn'yi açtığımızdan beri Çin'in yasalarına uymak için elimizden gelenin en iyisini yaptık. Ancak bu dengede durması oldukça zor bir durumdu. Şimdiye kadar yönlendirmeyle kullanıcılar için de en iyisini yapıyorduk. Ama Çin hükümeti, yönlendirmenin kabul edilemez olduğunu ve buna devam edersek İçerik Sağlama lisansımızı yenilemeyeceklerini söyledi." İçerik Sağlama lisansının süresi 30 Haziran'da doluyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

ÇİN'de yoksan DÜNYA'da da yoksun demektir. GOOGLE Bize yaptığı artitliği ÇİN'e yapamaz. Yoksa bu sonu olur

google turkiyeden ne lisans alıyor nede bir şubesi bir muhataplığı var.google adsenseden reklam gelirlerinden ülkemizde muazzam para kazanıyor bizim insanımız reklam veriyor bizim insanımız o reklamları yayınlıyor sitesinde ve parayı google alıyor vergi vermeden.reklam yayınlayanlarada reklam verenlerede irlanda adına fatura kesiyor..uyanmak lazım yazıkkk

çindeki sansür çok kötü pornolarında bile sansür var

Çine boyun eğen google ülkemizi adeta sömürüyor. Bu bizim ülkemizi yönetenlerimizin başarısızlığı. Aslında engelleme yerine google ile anlaşma yaparak çözümee kavuşturmaları şart. Youtube engellendi. Ama hala daha aynı şekilde devam ediyiyor. Bizimkilerin beceriksizliği..

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play