Google'dan "tersine" karar!

Apple ve Samsung gibi devlerin bitmeyen patent savaşları arasında; Google'dan tam tersi bir açıklama

Google'dan "tersine" karar!

Google "Açık Telif İddia Etmeme" (OPN) sözleşmesi kapsamında yeni bir teminat verdiğini açıkladı. Bu girişim Google'ın, patentlerini kullanan geliştiricilere, dağıtıcılara veya açık kaynak program kullanıcılarına dava açmayacağının bir işareti. Başka bir deyişle Google, kapsam dahilindeki kendisine ait patentleri kullananları, program açık kaynaklı olduğu takdirde dava konusu yapmayacağını garanti ediyor.

Yine de Google, eğer gerekirse telifleri karşı delil olarak kullanma hakkını saklı tutuyor. Google diğer patent sahiplerinin de kendi örneklerini takip edeceğini düşünüyor: "Endüstri için verdiğimiz OPN teminatının bir örnek teşkil edeceğini umuyoruz. Diğer telif sahipleri de bizden cesaret alıp benzer girişimler ve teminatlar düşüneceklerdir."

Oracle , Samsung ve Apple gibi şirketler, halen patentler konusunda çok sert. Bu durum teknoloji çevrelerince çoğu zaman hoş karşılanan bir durum değil.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Aferin google böyle daha çok geliştici çeker kendisine , hatta bazılarını destekler ve tam olur

İşte Google bu! Google harika bir şirket!...

Şirketin dibisin Google dibi... işte bu ya... nedir bu patent kavgası, kimse kılını kıpırdatamaz oldu patent davaları yüzünden.

antiroid niye buraya bir yorum bırakmamış ki, hayret o.O

samsung sert deil başka şirketlerin onu zorlaması bu duruma getirdi bence google geleceğe adım atıyor teknolojide bu durum şirketlerin tatsız tutsuz ürün çıkarmasınada neden olur başka kişilerin neler yapacağını gözler önüne sereceğide kesin oluyor bakalım microsoftta bu işin içinede girdirecekler mi nedeni açık onun malı benim malımdan iyi satıyor

Açık kaynak politikası güzel bir şey gelişmeye ve geliştirmeye açık ama art niyetli insanların eline geçme ihtimali de çok fazla

geliştiriciler için güzel bir hareket. google'a +1 puan :)

google gerçek bir profesyonel... Onu tercih etmek istemedğim bir alan var o da sadece tabletim nefret ettiğim ipad ama maalesef bazı uygulamalardan dolayı mecburum...

Başka şirketlerin patentlerini ücretsiz ya da daha düşük bir ücret karşılığında kullanma amacı güttüğünü düşündürdü bana açıkcası.

Erkegin mali meydanda olur

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir