Google istenmeyen çağrıları engelleyecek!

Google, yenilediği telefon uygulamasıyla hepimizi sinir eden istenmeyen çağrı sorununu çözecek!

  • Zeynel A. Öztürk
Google istenmeyen çağrıları engelleyecek!

Tanımadığımız bir numaraya cevap verip, pazarlama amaçlı aramalara kilitli kalmak hepimizin kabusu. Google, Android'deki telefon uygulamasına eklediği yeni bir özellikle bu tür kazaların sayısını azaltabilir.

Android'in telefon uygulaması, Android KitKat ile beraber önemli bir güncelleme almış ve gelen aramaların hangi şirketten geldiğini göstermeye başlamıştı. Şimdi ise uygulama, istenmeyen çağrı algılama özellikleriyle donatılıyor. Tek önemli dezavantaj, işlevin şimdilik sadece Nexus ve Android One cihazlarına sunuluyor olması.

Google, yeni işlevin istenmeyen numaraları engelleyeceğini ve raporlayacağını söylüyor. Buradan firmanın kullanıcılardan gelen verileri kullanabileceği anlaşılıyor. TrueCaller adlı üçüncü parti uygulama, bu tür işlevleri bir süredir sunsa da, Android'in istenmeyen çağrıları engelleme işlevlerini doğal olarak sunması gerçekten faydalı olacak. Bu arada Apple'ın da iOS 10'a istenmeyen çağrıları algılamaya yönelik bir işlev ekleyeceği söyleniyor. iOS 10 şu an beta aşamasında, ancak yeni iPhone ile birlikte final sürümünün yayınlanması bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Asus Zenfone 2 de bu var zaten.

Truecaller ı satın alsaydı daha iyi olurdu. Baştan yapmak zor iş. Tabi bilinmeyen numaraları göstermeyecek. Gösterse daha iyi olurdu tıpkı truecaller gibi.

Symbian da küçük bir program ile çok kolay oluyor.

Güzel bir fikir! Başarılı olacağından hiç kuşkum yok! Böylece dünya üzerindeki bütün numaraları etiketleme şansına sahip olacağız. Yalnız etiketlemenin çok sağlıklı yapılması gerekiyor...

Sen de yorum yaz