Google nasıl para kazanıyor?

Hiç düşündünüz mü; hemen her hizmeti bedava sunan Google nasıl para kazanıyor?

Google'ın nasıl para kazandığını biliyor muydunuz?

Bugün internette arama yapmak deyince çoğumuzun aklına Google geliyor. Öyle ki bazen "arama yapmak" yerine "Google'lamak" ibaresini kullanabiliyoruz. Peki aramadan başka Gmail, YouTube, Maps, Android, Blogger gibi çok sayıda hizmet sunan Google, nasıl para kazanıyor? İşte ABD merkezli devin gelir kaynakları.

1. Sponsorlu sonuçlar: Sponsorlu sonuçlar arama yaptığınızda ekranın sağ köşesinde görünüyor. Google ile Sponsorlu sonuçlar anlaşması olan siteler, bazı aramalarda görünmek için Google'a ödemede bulunurlar.

2. Adsense: İyi bir trafiğe sahip blog ve web siteleri, bu programdan para kazanabilirler. Burada reklamcılar Google'a reklamlarına yapılan tıklamalar için ödemede bulunurlar. Google ise web sayfası ve blog sahiplerine sitelerindeki Adsense reklamlarına gelen tıklama sayısına göre ödemede bulunur.

3. Görsel arama: Google, sponsorlu sonuçları görsel aramalarda da gösteriyor. Bu gösterilen içerikler de Google için iyi bir gelir kapısı oluşturuyor.

Daha fazlası, ikinci sayfada...

Gmail, Android ve diğerleri...

4. Gmail: Popüler e-posta hizmeti, kullanıcılara e-postalarıyla ilgili sponsorlu bağlantılar gösteriyor.

5. Orkut: Google, sosyal ağı Orkut'ta da banner ve metin reklamları gösteriyor.

6. Android: Google, Android ceplerdeki Google Play, Arama ve diğer "Google Apps" uygulamalarını lisanslayarak (ve işletim sistemini bedava sağlayarak) para kazanıyor. Google Play'deki ücretsiz uygulamalar bile Google'a kazandırıyor. Mağazada uygulamanızı yayınlamanız için bir hesap satın almanız gerekiyor. Reklam sponsorlu uygulamalar da Google Mobile Ads'ı kullanması halinde Google'a gelir sağlıyor.

7. YouTube: Google, YouTube videolarında ve sayfaların yan tarafında metin ve banner reklamları gösteriyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Adsensede gelir elde etmemek mümkün mü :)

google nin en büyük kazanç kapısı, donuna varana kadar kayıt altına aldığı, google, chrome, android kullanıcıları.

@19 Aralık 2012 16:24 google kullanmayın yandex kullanın yerli arama motoru çıkana kadar

Teknoloji çağındayız, istesende istemesende tüm bilgiler eldeğiştirir.

adsenseden kkazanıyor coğunu suan bırcok sıtede google reklamları var hep sıteye koyan kısı hesabına yıllık 100 lıra kazancı oluyor ve orda gorunen reklamlar ıse google reklam veren kısılerın bunun maalıyetı cok buyuk bence

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir