Google'a rekor ceza geliyor!

Google, arama sonuçlarında "usulsüzlük" iddiası sonrasında inanılmaz bir cezaya boyun eğebilir!

Google'a rekor ceza geliyor!

Teknoloji devlerine zaman zaman çeşitli iddialar neticesinde bazı komisyonlar ve kurumlar tarafından ceza kesildiğine şahit oluyoruz. Fakat bu cezalar daha sonra iddiaların gerçeği yansıtmaması veya tam olarak karşılanmaması neticesinde ya yumuşuyor, ya da tamamen ortadan kaldırılıyor. Elbette bu iyi senaryo; teknoloji devleri bazen de kötü senaryoyla karşılaşıyor.

Bu defa rekor bir ceza tehlikesiyle karşı karşıya olan teknoloji devi Google. Google ve Avrupa Birliği'nin karşı karşıya gelmesi neticesinde eğer iddialar doğru kabul edilirse Google'a büyük bir ceza kesilebilir.

İki devin karşı karşıya gelmesinin sebebi, Google'ın Avrupa Birliği tarafından arama sonuçlarını kötüye kullanmakla suçlanması. Buradaki "kötüye kullanma" ibaresi, sonuçlarda rakiplerle fark yaratmak adına yapılan değişiklikler olabilir. Eğer hikaye doğru ise, komisyon haziran ayında para cezasını resmi olarak açıklayacak.

Şu an bu iddialar ışığında Google'a görünen para cezası ise tam 3.4 milyar dolar. Eğer bu ceza onaylanırsa, Google bu anlamda rekor para cezasına çarptırılmış olacak. Zira daha önce benzer bir konuyla ilgili en yüksek ceza olarak 1.4 milyar dolar, Intel'e kesilmişti.

Ercan Uğurlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Bu Google ın suçu değil Microsoft ve apple Avrupa birliğiyle anlaşıp Google ı yok etmeye çalışıyor. Google un dünyayı ele geçirmesinden korkuyorlar. Chrome os Windows 4.milenyum faciasından daha iyi.

Çok yüksek bir ceza. Bu cezayı yerse resmen sendeler. Şirket değeri ne olursa olsun bu nakit çıkarsa borsa değeri de dalgalanır ve başka bölgelerde de yeni cezalar çıkabilir.

çok güzel ama oturumu aç konusunda çok giciklar kaç yildir kulanadiğim mevcut adresim yanliş diyor şifre giriyorsun yanliş diyor sayfa açilmiyor atla başiyorum kapaniyor her hangi uygulama indiryorum Google adresini girin indiryorum tekrar kayib oluyor ekrandan gerçekten kafa yorucu.....

@17 Mayıs 2016 01:12 Orada adamlar 3.5 Milyar diyor. Sen giremiyorum diyorsun! Çık dışarı çık çıkkk!

İnşallah. Google, arama sonuçlarında kendi lehine değişiklikler yaptığı için ABD de dava edildi. Ama tarafsız! hakim Google istediğini yapabilir diye karar çıkardı. İnşallah AB, Google ye hakettiği cezayı vermeye gücü yeter...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir