Google'ın parolaları öldürme planı!

Google, üzerinde çalıştığı teknolojiyle parolaları öldürmeye bir adım daha yakın!

  • Zeynel A. Öztürk
Google'ın parolaları öldürme planı!
Google, parolaları ikinci plana atmaya hazır

Google, parolaları hayatımızdan kaldırmanın yeni yollarını aramayı sürdürüyor. Firmanın son denemelerinde telefonunuz, başrolde yer alıyor.

Firma, konumunuz, yüzünüz, sesiniz, yazma şekliniz gibi verilerden bir "Güven Puanı" oluşturmaya yönelik teknolojisini geçen seneki Google I/O konferansında duyurmuştu. Teknoloji, oturum açmaya çalıştığınızda parola yazmanıza gerek olup olmadığına kendisi karar veriyor. Google'ın Advanced Technology and Projects bölümünün başındaki Daniel Kaufman, yeni biyometrik güvenlik işlevlerinin bu yaz test edilmeye başlanacağını söylüyor.

Benzer güvenlik önlemleri Google'ın Android'li telefonlar için sunduğu SmartLock'ta da yer alıyor. Bu işlev sayesinde cihaz, tanıdık bir konumdayken veya kullanıcının yüzü algılandığında, parola yazmaya gerek kalmıyor. Ancak yeni biyometrik güvenlik işlevi bir API olarak sunulacağından, geliştiriciler de ondan faydalanabilecek. Örneğin hassas banka uygulamaları daha yüksek Güven Puanına ihtiyaç duyarken, Spotify'a daha düşük bir puanla giriş yapabileceksiniz.

Kaufman, API'nın Haziran ayında "birkaç çok büyük finansal kurum" tarafından test edileceğini söylüyor. Tüm bunlar, parolaları daha az kullandığımız bir hayatın kapısının açılmak üzere olduğunun işareti olabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

google; konum, yüz, ses, yazma şekli gibi verilerden bir "Güven Puanı" oluşturmaya ek olarak şunlarıda istemelisin: nolur nolmaz diye ikametgah ilmuhaberi + nüfus cüzdanının arkalı önlü noter tasdikli sureti, bir düzine vesikalık foto, damar haritası, DNA kodlarınız, ayak numaranız, vücut kitle indeksiniz, çeşitli uzuvlarınızın uzunluğu .. !! ne lan bu şifre alt tarafı..

@24 Mayıs 2016 17:13 Şifre bahane. İleride hem reklamlar için hem de başka şeyler için kullanacakları "değişmez" bilgilerinize sahip olmak şahane !

@24 Mayıs 2016 17:13 ondan sonra beni dolandırdılar bu bankalar teknoloji firmaları nerde adamlar müneccim mi sen olup olmadığını bilsin altı üstü bir şifre dediğin olayla götündeki donuna kadar alabilirler sen sen ol o şifreni 0123456789 yapmaktan vazgeç

Whats app zaten bunu yapıyor. Yani şifre belirlemenize gerek kalmıyor. Bence şifre yerine iris tarayıcı yüksek çözünürlüklü parmak izi tarayıcı ve de şu android güvenliği hakkında çalışsalar olur.

Daha çok veri toplamak için, daha çok yalan sunuyor... Mafyalar da, haraca bağlayacakları kişileri, Sizi kötü adamlara karşı, koruma ücreti alıyoruz diyerek alıyor... Teknolojik ürünleri bedavaya öne sürerek, teknoloji dünyasında büyük mafya olmayı başardı google...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost