Hacker'lar neden Sony'yi sevmiyor?

Hacker'lar işi gücü bıraktı, Sony'ye saldırıp duruyor... Peki ama hacker'ların Sony ile ne derdi var

  • Zeynel A. Öztürk
Hacker'lar neden Sony'yi sevmiyor?
"Sony'nin acımasız bir imajı var"

Art arda dijital saldırıların hedefi olan Sony'nin en iyi zamanlarını geçirmediği kesin. Peki dev oyun, film ve müzik firması neden aniden hacker'ların odak noktası haline geldi?

Sony'nin fikri mülkiyet haklarını korumadaki sert tutumu bu konuda bize bazı ipuçları verebilir. Purdue Üniversitesi güvenlik uzman Gene Spafford'a göre bunun birçok örneği var. Spafford, Sony'nin PlayStation'larını mod'layan kullanıcıları engellemesi, CD'lerde kopya denetimi için rootkit kullanması, George Hotz ve Jammie Thomas ve benzer kişilere dava açmasını örnekleri arasında sıralıyor.

iPhone'u kırmasıyla tanınan Hotz, PlayStation 3'ün nasıl kırıldığını blog'unda yayınladığında Sony'nin hedefi haline gelmişti. Thomas ise dosya paylaşım sitesi Kazaa'da şarkı paylaşması nedeniyle davalık olmuştu.

Spafford'a göre buradan çıkan, Sony'nin kalpsiz ve yırtıcı bir şirket olduğu, dolayısıyla Spafford'a göre Sony'nin hacker'ların hedefi olması şaşırtıcı değil.

Diğer görüşler

Geçtiğimiz 1-2 ay içerisinde birden fazla saldırıya uğrayan Sony'nin bu saldırılara uğramasının sebebi olarak analistler, Sony'nin donanım konusunda yenilik yapmamasından kaynaklandığını düşünüyor.

The Independent'a konuşan analist Toshiyuki Kanayama, Sony'nin donanım alanında yenilik yapmadığı sürece kullanıcıların Sony ürünlerine karşı isteğinin kaybolacağı, ürünlerin kullanıcılara çekici gelmeyeceğini vurguladı. Japon medya devi Nikkei da Sony'nin kendini geliştirme konusunda fazla yavaş davrandığını düşünüyor.

Ancak saldırılardan toplamda bir milyar dolar zarar eden Sony hakkında herkes olumsuz bir fikre sahip değil. Bazı otoriteler de Sony'nin zamana ihtiyacı olduğu ve zararlarını kapatır kapatmaz firmayı daha iyi yerlere taşıyacakları görüşünde.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

saçmalık. aynı zamanda komik.

ne yanii sony ürünlerini bedava mı dağıcaktı..sony haklı hacker terör..

chip ben dusunuyorum windows veya wii arkasinda var bunlarin... Cunku coook kan kaybetiler...

Sony gözümde biteli 2 sene oldu.Kıytırık blu-ray'e 4 gb veri yazıp milete sanki içinde 30 gb veri varmış gibi bir izlenim bıraktılar bide fahiş fiyattan oyun satınca ben direk gerçek oyunculugun camiası olan pc camiasına kesin dönüş yapmış bulundum.Kim ne derse desin microsoft bu işten en karlı çıkan şirket ünvanını şu anda elinde bulunduruyor.Sony istese dünyanın en çok konsolunu ben sattım en iyi ex oyunlar bende desin koskoca bir ban alır benden.

Tüm chip ailesine sevgiler.

sevenide var sevmeyenide var bu herkes ve her kurum için böyledir...herkesi memnun edemezssin...

Sony'nin daima arkasındayım.Wii Xbox yokken Playstation vardı.Adamlar piyasaya ivme getirdi.Sony'nin ürettiği tek kötü mal yok.

iii olmuş soniye arada bir promosyon oyun vermez ama hep bana hep ban olmaz yemiyenin malını yerler hacııı

2 hafta önce girmeyi denedim girmiyodu :) ps 3 storeye :(

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost