Hacker'lar Secure Boot sistemini aştılar

Microsoft'un Windows 8 içine yerleştirdiği güvenlik kilidi, hacker'ların elinden kurtulamadı!

  • Cem Şancı
Windwos 8'in Secure Boot sistemi kırıldı

Microsoft 2012 yılında Windows 8'i yayınlarken, güvenlik konusunda da yeni bir adım atıp işletim sisteminin içine Secure Boot ismi verilen yeni bir güvenlik kilidi gömmüştü. Bu sistemin Windows 8'in güvenli şekilde açılıp kapanmasını sağlıyor ve virüslerin bilgisayarı ele geçirmemesi için görev yapıyordu.

Ancak Las Vegas'daki Black Hat hacker konferansında hacker'lar bu sistemi aşıp bilgisayarlara erişebildiklerini gösterdiler. Hacker'lar bunun için, Secure Boot sistemini devre dışı bırakıp bilgisayara Unified Extensible Firmware Interface (UEFI) isimli yeni bir boot kit yerleştirdiler.

Konferans sırasında konuşan bir hacker, sorunun bilgisayar üreticisi OEM firmalarından kaynaklandığını anlattı. OEM firmaları bilgisayara kendi ROM'larını yüklerken güvenlik açığı oluşturuyorlar ve hacker'lar da bu açık kapıdan girerek Secure Boot sistemini devre dışı bırakıp kendi rootkitlerini bilgisayara yükleyebiliyorlar.

Konferansta bu işlemin nasıl yapıldığına dair detaylı bilgi verilmedi ancak önlem alınmasını sağlamak için açığın varlığı hakkında bilgi verildi. Microsoft yetkilileri de açığın kapatılması için OEM ortakları ile ortak bir çalışma gerçekleştireceklerini ve sorunu en kısa zamanda çözeceklerini vurguladılar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 29 Yorum

Windowsun hiç bi zaman güvenli olacğnı düşünemiyorum zati :/

Her windows sürümü kırılmayı tadacaktır :D

@08 Ağu 2013 12:41 orası öyle ama burada oem firmaları Windows a güvenlik açığı yerleştirip hacker lara yardım etmiş :)

amaç ne anlamıyorum ki. güvenlik için şey yapıyorlar. gördüğümüz an onu aşmak istiyoruz neden?

@08 Ağu 2013 12:42 Güvenlik, sorgulanmaz ve denetlenmezse güvenli olamaz.

@08 Ağu 2013 12:42 soyledigin sey teknolojinin bu noktaya gelmesini saglayan sey. eger olmazsa win95 kullanmaya devam ederdik... 2003-2006 arasinda IE'ye rakip tarayici yoktu. ve bu alanda gelisme yasanmadi...

@08 Ağu 2013 12:42 Amaç: Bizim güvenlik sistemimizi kimse kıramaz deyip meydan okuyanlara ağzının payını vermek. Bkz: Spore adlı oyunun DRM koruma sistemi ve kırılışı.

amaclari microsofta isci olmak her hackerin ruyasi milyon dolar kazanmak

Hiçbir sistem kusursuz değildir, bu kadar çok kullanılan bir sisteme bu kadar virüs yazılması normal diye düşünüyorum.

Windowsun güvenlik kilidini hazırlayan programcı, onu kıranda programcı, mümkün değil boşuna uğraşıyorlar. Onun yerine fiyatları düşürselerde herkes win7-8 ultimate alsa...

keyloger bişimi

12:42 aciklar görülüp kapatilsin diye

Güvenilir işletim sistemiymiş nerede hani ? Windows 8 kaderin doğmadan ölmek..

Linux de güvenli değil. Güvenli olduğunu kim söylüyor ? Her şey popülarite meselesi eğer ki Linux popüler olursa bilgisayar kurtları o sistemin açığını bulmak için birbirleriyle yarışacaklar ve sonuç olarak bir dolu açık meydana çıkacak. Örneğin : Kendi işletim sistemimi yaptım. Sadece ben kullanıyorum. Sıfır güvenlik açığı var. Virüs girmesi imkansız. Çünkü kimse ama kimse benim sistemim de açık aramamıştır. İşletim sistemi halka açıldığı ve popülaritesi yüksek olan bir işletim sistemi haline gelirse bilgisayar kurtları çoğunluğun olduğu yere girecek ve binlerce açık bulacaklardır. (Tabi ki Linux bir kişi tarafından kullanılmıyor.) Dolayısıyla Microsoft ta çok açık bulunmasının sebebi de budur. Ayrıca bulunan açıklar sistemin güvenliğini artırır. Her bulunan açık kapanır her kapanan açık sistemi geliştirdiği gibi güvenliğini de artırır. Ama şu dünya da kimse ama kimse güven de değildir. Hepinizin sistemi takip edilebilir. Ve bunu yapmak çok kolaydır. Artık gizlilik diye bir şey olmadığını anlamamız gerekiyor. Şu sıralar haberlerini okuduğumuz NSA (Ulusal Güvenlik Dairesi) ın neler yaptığını gördük. Gerisi sizin takdiriniz de...

@08 Ağu 2013 16:29 Peki sunucularda kullanılan Linux hakkında ne düşünüyorsun.

@08 Ağu 2013 22:38 Linux kullanılmasının sebebi güvenliktir. Yukarıda ki yorumum da da belirttiğim gibi daha güvenli bir sistemdir. Linux son kullanıcı için uygun değildir. Windows ve Mac Os ise son kullanıcı için uygun sistemlerdir. Sunucular da Linux kullanılması sunucunun %100 güvenli olduğunu göstermez. Hiç bir şeyin olmadığı gibi. Linux kullanılmasının başka sebepleri de vardır. Örneğin Windows un dosya sistemi yapısı yetersizdir. Windows un destek verdiği alanlar sınırlıdır. Linux de ise bu alanlar yeterlidir.

aynısını bizim ülkemizde yap. direk alsınlar içeri.

Bende başlığı okyunca sandımki sorun Windows ta :p oem üreticiler kişiselleştirme yaparken biraz daha dikkatli olmalılar. Güvenli bir Windows oem lerin hatası yüzünden güvensiz hale geliyor. Microsoft ne yapsın bunları sıra dayağına mı çeksin. Onca emeği boşa gidiyor.

@16:48 Linux populer aslinda, sunucularda. Ozellikle Centos cok populer, bu nedenledir ki Linux aslinda hackleniyor. Turk halkinda marjinal olan seyleri kutsallastirma diye bir sey var. Kitap okumak kutsaldir mesela, her onune siradan veya komplo teorisi kitabi okuyan entellektuel diye geciniyor. Kendini okumus bilmis goren cogu kisi kitapta okuduklarinin gercek mi komplo teorisi mi oldugunu sorgulamaz. nedense internette tam tersini goruyoruz, internette okunanin dogru olma ihtimali dusuktur genel kaniya gore. Bunun en guzel ornegini S ile baslayan meshur kitapta gormustuk. Linux kullanan da az oldugu icin %100 guvenli saniliyor. Linux'a shell virusleri yazilip anasunuculari hackliyor hackerlar, hatta hackerlar linux (backtrack) ile linux hackler duruma geldiler. Sadece Linux kullanarak guvenli oldugunuzu saniyorsaniz GNU/Linux dunyasinda ogreneceginiz cok sey var. Ancak siradan bir kullanicinin bunun icin yillarca vakit harcayacagini her haberi takip edecegini dusunmek ucuk bir dusunce... Uluslararasi istihbarattan bahsetmedim bile. Onemli olan hackerlar onunde ne kadar onemlisiniz. Siradan bir vatandassaniz endiselenmeye gerek yok, ama bu konu uzerinde kafa yormaya mecbur birakilmis kisilet var (ki bu bir milli guvenlik meselesidir), kimsenin bu insanlar icin paranoyak deli muamelesi yapma hakki yok bence.

@09 Ağu 2013 01:06 @09 Ağu 2013 01:06 linux güvenli değil yaygarası koparan arkadaşım linux`u programlayanlar hackerlar! ;) ve üstüne hackerlar sadece linux kullanıyor! daha da yazmıyorum gelmişsin burada; linux kullanımı artarsa kırılır yani güvenli değil gibi TAHMİNVARİ DAYATMA ile linux kullanma windows`la idare et tadında yazıya imza atıyorsun komedi resmen!

@09 Ağu 2013 11:48 Bence gayet güzel anlatmış ve dedikleri de gayet doğru. İzah edeyim. "Linux'u programlayanlar hackerlar" demişsin ama burada çok büyük yanlışlık var. Hacker nedir onu tanımla ilk önce bana. Ben tanıtayım. Hacker dediğiniz kişiler bilgisayar kurdudur. Kodlama da kendilerini aşmış kişilerdir. Bunlar 8 türdedir. Ben 2 tanesini açıklıyorum. İyi ve kötü olarak ikiye ayrılılar beyaz şapkalı hacker (sistemin açıklarını bulup yöneticiye bildirirler) siyah şapkalı hacker(sistemi kullanılmaz hale getirirler ve en tehlikeli kişilerdir) Dolayısıyla bir sistemi hacker yaptı diye kırılamaz diye bir olay söz konusu olur mu ? tabi ki olmaz. Ben yaparım başka bir hacker gelir kırar bu böyledir. Hacker lar kendilerinden olan kişilerin yaptıkları sistemi kırmaz diye bir olay var mıdır ? Tabi ki yoktur. Bunlar bilgisayar kurdudur dedik. Bu durumda Bill Gates bir hacker dır. Larry Page ve Sergey Brin bir hacker dır. Bu durumda Linus Torvalds bir hacker dır. Gelelim "hackerlar sadece linux kullanıyor!", "linux kullanımı artarsa kırılır yani güvenli değil gibi TAHMİNVARİ DAYATMA" gibi anlamsız sözlerine. Hackerlar sadece linux kullanıyor nedir ya gördün mü ? Diziler den filmlerden gördüğün Windows olmayan bilgisayarlarla böyle bir düşünce atıyorsun. Açıklıyayım. Diziler de filmler de gördüğün Windows olmayan bilgisayarlar neden değil. Birinci sebebi telif hakkı bundan dolayı Linux kullanıyorlar neden çünkü telif hakkı yok herkes kullanabilir reklamını yapabilir. Bazende o gördüklerin sadece bir özel efektir gösterim amaçlı yönetmenler o siyah karanlık hacker odasını hayalinde ki atmosferleri ortaya çıkartmak için özel efektler ile bir video hazırlarlar bilgisayar da ise o çalışır. Hackerlar çoğunlukla linux kullanabilirler ama sadece diye bir şey yok. Windows, Mac os x ve Linux de kullanılıyor. Linux kullanımı artarsa güvenlik açıkları da artar. Bu böyledir her şey böyledir. Bir şey ne kadar popüler ise o kadar düşmanı o kadar açığı olur. Linux'un güvenlik konusunda tek artısı vardır. O da açık kaynak olması. Açık kaynak olduğu için sistemin kaynağı yani kodları tamamen açıktır. Bu da sadece sistemi geliştiren firma değil dünya üzerinde on binlerce kişi tarafından kontrol ediliyor olması demek. Durum böyle olunca ortaya çıkan açıklar hızlı bir şekilde kapanır. Bu da kullanıcın açıktan etkilenmesini en düşük seviyeye düşürür. Umarım yazdıklarımı ön yargısız bir şekilde okur ve bu konuda bilgi sahibi olursunuz.

@09 Ağu 2013 14:30 arkadaşım başkasının ağzından yazıyormuş ne ayaklara yatıyorsun bunu da senin yazdığın anlaşılıyor ne numara yapıyorsun? ve uzun uzun yazmışsın ancak ben diyorsam doğrusudur desturu ile yazmışsın örnek vermek gerekirse; mahkemede cineyetten yargılanan zanlının cinayeti işlerken yüzünün çok net göründüğü video kaydına; katil bence bu benim katil olduğumu kanıtlamaz diyerek savunma yapmak gibi bir saçmalığa imza atmışsınız, bu ne saçma yazıdır; yok sen onları gördün mü yok çikolata tatlıdır meyvada da tatlıdır öyleyse çikolata meyvadır manasında mantık yürüterek haksız çıkarma çabaları, ben hacker dedim ancak bu hackerlar faşizme karşı savaşan tipler bedava paylaşıma inanıyorlar bu yüzden büyük bir hırsla haftalarca aylarca süren emeğini ücretsiz paylaşıyorlar ve apple microsoft düşmanılar, linux`u hacklemeye çalışacak olan kişiliksiz abidesi hackerı da cebinden çıkarırlar. sen hiç kendi arabasını çalmaya çalışan araba hırsızı gördün mü? internette araştır ünlü bir microsoft yaması var bu yama aslen bir truva atı microsoft`un kendi yazdığı bu truva atı sayesinde senin onun bunun sistemine girip kullandığın yazılımın orjinal olup olmadığını kontrol ediyor ve bilgisayarını istediği gibi karıştırıp kurcalayabiliyor ve bunu bill gates ve steve ballmer`ın adını bile bilmediği bir microsoft çalışanı yapıyor! yani senin sistemine girdiğinde indirdiğin pornoları filan herşeyi inceleyebiliyor (daha nahoş bir örnek verecektim ancak uygunsuz kaçardı ancak bu örnekden bir ders çıkar ;) ve senin bilgisayarında ne yapıp ne yapmayacağı bu elemanın merhametine kalmış bir durum. gelmişsiniz faşizme karşı savaşanlara karşı faşizm sistemini övüyorsunuz! linux`u biraz araştır sadece hackerlar tarafından geliştirilmiyor birçoğunun vakıf ile yönetildiğini göreceksin hatta kendi linux sürümünü oluşturan firmalar bile var (hatta içlerinden bir tanesi 1 milyar dolar net kâr elde etti) tek bir linux yok yığınla linux sürümü var.

@09 Ağu 2013 18:33 Birincisi ben aynı adam değilim. Ağız değiştirdiğim de yoktur. Bunu sana kanıtlayamam kanıtlamam da gerekmez. İster inan ister inanma. Yazdıklarımı iyi okumamışsın sanırım. Tekrar etmek istemiyorum. Her şey yukarıda. Sadece şunu diyorum. Hacker konusu çok derin ve burada anlatmak isterdim ama vaktim yok. Kendi arabası diye bir şey yok. Sen dünya da sadece Linux u yapan kişiler mi hacker sanıyorsun. Dünya da bilmediğin çok hacker var. Hepsi iyi niyetli değil. Hepsi kötü niyetli değil. Onun için sadece Linux u yapanlar hacker değildir. Bu durumda hırsız kendi arabasını değil başkasının arabasını çalar. Microsoft çalışanının böyle bir şey yaptığını biliyorum ve ben bunları inkar etmiyorum böyle bir şey de söylemedim. Ben dünya da ki hiçbir işletim sistemimin güvenli olduğuna inanmıyorum. Windows'un bilgilerimizi aldığını biliyorum. Ee ne yapalım ? Başbakan değilim öyle bir hedefimde yok. Siyasi amaçlarım yok. Amaçlarım farklı. Bu durumda ben gizliliğimin ihlal edilmesinde sorun bulmuyorum. Çünkü bunlar büyük şirketler. Benim bilgilerim onlar için gereksiz. Onlar için gerekli olan Terörist eylem yapanların bilgileri vb. Benim gizliliğim sıradan birinin eline geçerse o zaman problem olur. Şu anda hepimizin gizliliği ihlal ediliyor merak etme. Bunun önüne de geçemezsin. Tek çare tüm iletişim araçlarından vazgeçmen. İnternet, telefon vb. Yapabilir misin ? Yok yapamazsın. Benim savunduğum görüşü kısa ve net tekrar edeyim. Ben hiçbir işletim sisteminin güvenli olduğunu düşünmüyorum. Hiç bir şey kusursuz değildir. Bir insan yapar bir insan bozar. Bu böyledir böyle devam edecektir. Ve Linus Torvalds da dahil kime sorarsan sor aynısını diyecektir.

@09 Ağu 2013 22:14 bu kadar boş uzun uzun yazılırmı yahu! bari yazının içinde "dünya yuvarlaktır" "arabalar tekerlerin üzerinde gider" filan birşey sığdırsaydın koftidende olsa yararlı olurdu %100 zaman israfına imza atmakta nedir yahu hemde büyük bir hırsla 3 kere bu utanmazlığı yapmak! yazında NEREDEYSE şunu yazmışsınız yani resmen o sınırlarda dolaşıyor; ben kullanıyorsam doğrudur bu yüzden sizde kullanmalısınız ve ne kadar abuk sabuk bir mantıkla kendinizi haklı çıkarmaya çalıştığınızı şu örnekle anlatayım. #saçmalıkanlamayısağlayanörnekvolume1: adamın biri suçsuz yere mahkemede yargılanıyor adam; benim ne olduğundan haberim bile yok ben suçlu değilim savunmasına hakim; biliyorum zaten ortada bir suçta yok ama seni şu yüzden hapse atacağız; "insanoğlu bu suç işler öyleyse seninde yarın öbürsü gün suç işlemeyeceğin ne malum!". #saçmalıkanlamayısağlayanörnekvolume2: mehmet isimli şahıs mersedes karşısında kuzeykore üretimi fotuk marka arabayı övüyor gerekçesi ise tamam fotuk uyduruk araba olabilir ama mersedes insan yapımı yarın öbürsün bozabilir kalitesiz olabilir bu yüzden sen boşver fotuk al! önce yazımı anla öyle cevap yaz; ilerde elbette linux`u hackleme çalışanlar olabilir (önceki yazımda görmezden geldiğin üzere; bunu yeltenecek kişilerin nasıl kişiler ve kapasitelerinin ne olacağını zaten belirtmiştim) ancak eylemleri sonuç vermeycektir çünkü zaten bu hacker bozuntularını cebinden çıkaracak kadar yetenekli usta hackerlar linux`u oluşturuyor, linux`u oluşturan gruptan birçoğunun hackerlar olduğunu özellikle belirttim ancak sen anlamadın (aslen anlamak işine gelmiyor anlamak istemiyorsun); bir işletim sistemini hacklerların sevgi ile oluşturmasının avantajı; işletim sistemini hacker numaralarına uyanıklıklarına karşı hazırlıklı olmakta uzman olduklarıdır öyle sağ ayağı ile sol kulağını tutmaya çalışan arkadan iteklemekle iş yapan microsoft gibi değil! linux için ne kadar virüs yazılırsa yazılmış olsun her halükarda windows`dan fersah fersah ötesi güvenli olacaktır! senden kendine bir iyilik yapmanı isteyeceğim: sistemine truva atı yerleştirip sistemini istediği gibi kurcalama hakkını kendinden gören biricik microsoftçuğundan; "uyduruk bir firma olduğunuz anlaşılmasın diye internette sizi savunmak için kendimi paralıyorum cevap yazarmış gibi görünsün diye kulağıma başımın yanlarındadır ağzım burnumun altındadır ayarında uzun uzun yazılarla milleti meşgul ediyorum eee bu kadar emeğime karşılık bana kampüsünüzde dolaşmama izin verin" diye bir istekte bulunda bu kadar balon emeğin boşuna gitmesin!

@10 Ağu 2013 11:58 Bu kadar boş uzun uzun yazan ben değilim sensin. Arkadaşım ben sana anlatamıyorum galiba. Ben sana Microsoft firmasını savunmuyorum. Ben sana Linux'u savunmuyorum. Ben Hacker diye adlandırılan kişileri savunmuyorum. Benim savunduğum bir görüş var. O da şudur ki "Dünya da hiçbir işletim sistemi güven de değildir. Olmayacaktır. Linux güvenlik konusunda önde olacaktır çünkü Açık Kaynak kodludur. Bu durumda kodlar bir firma çalışanları tarafından değil tüm dünya tarafından görünür olur. Böylece 100 kişi yerine 100.000 kişi bu kodları izler. Yani çıkan açıklar hızlıca kapanır. Aynı işlem Windows da olmaz. Neden ? çünkü kapalı kutudur. Kodları sadece Microsoft çalışanları görür. Bu da açığın fark edilmesi ve kapatılmasında gecikme yaşatır. Her geçen saniye kullanıcının o açıktan etkilenmesinin olasılığını artırır. Bu durum Linux de tam tersi dir. İşte Linux bu avantajını kullanarak daha güvenli bir işletim sistemidir. Gizliliğimiz ihlal ediliyor ve bu durum rahatsız edici olmakla birlikte bize bir zararı dokunmuyor. Gizliliği ihlal edenler büyük firmalar. Gizliliğin üst seviye de olduğu bir kurumda çalışmıyorsan bu sorun değil. Bana gizlilikten bahsetmeyin. Facebook dediğimiz sosyal ağ da hepimizin hesabı var. O olmasın Google+ ta var. O da olmasın LinkedIn de var. Hadi o da olması Twitter da var. Her şeyi anlık olarak paylaşıyoruz. Fotoğrafları, düşüncelerimizi, ilişkilerimizi , hastalıklarımızı herşeyi. Günde satırlarca sohbet ediyoruz. Evet gördüğün gibi bu bilgilerin hiç biri silinmiyor ve hepsi şu anda o firmaların ellerinde. Gizlilik kalmamış dır. Gizlilik ihlali artarak devam etmektedir. " inşAllah şu yazdıklarımı düzgünce okur ne demek istediğimi anlar sonra cevap yazarsın. Tüm fikirlerim yukarıda açık ve net. Ve bunların hiçbiri yanlış değil.

@11 Ağu 2013 01:22 kardeşim en güvenlisi linux`mu linux, daha neyin dırdırını yapıyorsun? ona bakarsan; rolls royce, boing, airbus ferrari`de mükemmel değil. ne yapalım hepsini çöpe mi atalım yani? benim linux uzaylı teknolojisinden bile güvenilir ayarında birşey yazdığımı göster dediklerime karşı çıkıp çıkıp duruyorsun sonrada yine benim söylediğimi söylediğin halde yine de bana karşı durmakta ısrar ediyorsun oruçta geçti ama..... şu uzun uzun boş yazma kendi davranışınızın benim üzerime yıkma çabanıza gelince; yazdıklarını okuyanlar asıl kimin boş boş uzun yazdığını görüyor tıpkı; windows güvenli değil ama linux`da değil diyorum boşuna geçmeyin manasında yazdığınıda gördükleri gibi! bak harbi diyorum microsoft`tan önceki yazımdaki teklifi et bu kadar emek gösteriyorsun microzort`u savunmak için kendini paralıyor heba ediyorsun

@11 Ağu 2013 17:51 Ben sana laf anlatamam çünkü bazılarına ne yaparsanız yapın anlatamazsınız. Ben ilk yorumu yapan kişi değilim. Ben Microsoft firmasını savunmuyorum. Ne Linux'u Ne de başka bir şeyi savunuyorum. Benim savunduğum kendi görüşlerim. Bu görüşler ise yukarıda gayet açık. Kısaca tekrar edeyim. Çünkü anlamıyorsunuz. Hiç bir işletim sistemi güvenli değildir ve olmayacaktır. Linux popüler olduğu zaman tıpkı Windows ta ki gibi açıklar çoğalarak meydana çıkacaktır. Hiç bir şey kusursuz değildir. Sadece açıkların fark edilip kapatılmasında Linux öndedir ama "fersah fersah" değildir. Evet anladınız umarım. İster Windows kullanın ister Linux kullanın. İster Mac os x kullanın zerre kadar umurumda değil. Yazdıklarımda öyle bir ima da bulunmuyorum. Kim ne isterse onu kullansın. Ben Windows, Ubuntu, Linux Mint, Debian, Pardus, Fedora, Mac Os X ve daha bunun gibi çok sistem kullanmış biriyim. Hala da farklı farklı sistemler kullanıyorum. Gördüğünüz gibi benim fanatikliğim yok. Benim fanatikliğim kendi görüşlerim. Senle tartışmamızda ayrı kaldığımız ve aynı düşündüğümüz konuları yazayım. "Hackerlar tarafından yapılmış bir işletim sistemi dolayısıyla hacklenmez, hackerlar Linux kullanıyor, sen ilk yorumu yapanla aynı kişisin, Microsoft savunucusu " Gördüğünüz gibi ilk önce konuyla alakalı düşüncelerimizi paylaşırken bir den şahsıma karşı yalan yanlış bilmediğin ama biliyormuş gibi sözler sarf ediyorsun. Ayrıca o laubali yazıların da ayrı bir konu. Bir konuda düşüncelerimizi belirtiyoruz ve tartışıyoruz. Gelin görün ki karşıda kine alaycı bir üslupla yazılar yazmak son derece laubali bir şekilde yazılar yazarak tatsız bir tartışmaya dönüşüyor. Şimdi efendim. Anlaşamadığımız konuların cevapları "Hackerlar tarafından yapılmış bir işletim sistemi bal gibi hacklenir ve bu faşist miş oymuş buymuş bunlar hikaye. Hackerlar sadece Linux kullanmıyor. Ben Microsoft çalışanı değilim ve ilk yorumu yapan kişi de değilim." Anlaştığımız konular ise başta farklı yazışların yüzünden ne demek istediğini anlatamamışsın. Öyle gözüküyor son yorumunda anlatabilmişsin. Evet ikimiz de hiçbir işletim sistemi güvenli değildir görüşündeyiz (öyle umuyorum). Evet güvenlik konusunda Linux önde. Gördüğünüz gibi anlaştığımız anlaşamadığımız konular bunlar. Ben son kez düşüncelerimden bahsettim. Bundan sonra da cevap yazmayacağım. Çünkü anlaşabildiğimiz bir konu çıktı. Her ne kadar anlaşamadığımız çok olsa da. Ya da anlatamıyoruz birbirimize düşüncelerimizi. O yüzden iyi günler diliyorum. Geçmiş bayramınızı kutluyorum. Hayırlı ve güzel bir hayatınız olmasını diliyorum.

@11 Ağu 2013 18:46 anlamak işine gelmediğinden anlamak istemediğinden dörttür bana tek bir konu üstünde yazdırarak uğraştıran bana çamur atıyor! :S arkadaşım yaşın kaç nesin liseli filan mı? 15 yaşındaki çocuk gibi; insanüstü derecesinde mükemmel değil lafımı işte dediğime geldin hiçbiri güvenli değil diye dayatmana devam ettirmeye çalışıyorsun! ben senin oyununu biliyorum aklınca linux en güvenli diyerek; linux`a geçelim mi diye düşünen windows kullanıcılarının aklını çelmek amacı ile; hiçbiri güvenli değil linux`da güvenli değil boşuna geçmeyin dayatması yapmaya çalışıyorsun. hani herkes saf birtek sen çok uyanıksın ya! benim söylediğimi söylermiş gibi yapıp yine hiçbiri güvenli değildir le cümleyi tamamlıyorsun: VERDİĞİN BİLGİLER YANLIŞ DENİLENLERİ AMACINA UYGUN ŞEKİLDE ÇARPITIYORSUN! öncelikle şu liseli gibi gördünmü bak benim dediğimi diyorsun hiçbiri güvenli değildir lafına! evet hiçbirşey kelimenin tam anlamı ile mükemmel değil dedim ancak onbinlerce yıllık insan hayatında senin çıtayı tutmaya çalıştığın seviyede hiçbirşey mükemmel değil! insanın ürettiği makinayı geçtim insan vücudu bile senin çıtayı tutmaya çalıştığın düzeyde mükemmel değil! eğer senin dediğin kadar mükemmel olsaydı ünsanlar kansere yakalanmazlardı ünsanoğlunun vücudu kanser gibi hastalıklara karşı savaşıyor ama kanser hastalığna karşı yetersiz kalıyor. aklınca linux`u kötüleyeceksin millet nasıl olsa şikayet ederekte olsa windows kullanıyor diyerekten..... SEN SÖYLEMEK İSTEDİĞİNDEN BÜTÜNÜYLE HAKSZSIN! LİNUX MÜKEMMEL GÜVENLİĞE SAHİP YETERLİ GÜVENLİĞE SAHİP ANCA İNSANOĞLUNUN YAPTIĞI MÜKEMMEL MAKİNALAR GİBİ! bir işletim sisteminin güvenliğinin nasıl mükemmel yapılacağını hackerların numaralarını en iyi hackerlar bilir! işin fırıldaklığına karşı en iyi önlemi onlar alır! ve senin dediğinin hackerlar sadece ve sadece linux kullanıyorlar sebebi faşizme karşı olmaları; faşist olarak gördükleri apple ve microsoft`a karşılar! hacker derken; senin bildiğin hemençevir.com`u hacklemeye çalışan googledanhackernumaralarıöğrenen tayfası değil. insanlık yararına faşist kurumları hackleyen üst seviye bilgi yetenek tacrübeye sahip aslen gerçek hackerları kast ediyorum! umarım bütün hackerları bir tefede tutup karalayan cahil bir yazıya daha imza atmazsın!

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play