Hindistan'ın gazı kesildi. Firmalar şikayetçi

Hindistan'da yetişmiş iş gücü pahalılaştığı için teknoloji firmalarının ilgisi gün geçtikçe azalıyor

Hindistan'da teknoloji firmaları zor durumda

Hindistan, teknoloji firmaları için artık oldukça pahalı bir ülke. Yakın gelecekte, ufak çaplı teknoloji firmaları için Hindistan, sadece anılarda yer alan bir ülke olacak gibi görünüyor. Bunun nedeni ise hızla artan kira ve hükümetin ağır vergileri.

Hindistan'da, özellikle yazılım endüstrisi son yıllarda olağanüstü bir şekilde hızla büyüyor. Diğer bir deyişle yazılım endüstrisinin Hindistan'da ulaştığı rakam 52 milyar $'a dayanmış vaziyette. Ancak bu büyüme ardından pek çok sorunu da beraberinde getiriyor.

Yavaşlayan Amerikan ekonomisi, Hindistan'ın geleceğini de yakından ilgilendiriyor. Bunun yanında hükümetin koyduğu vergiler konusunda ülke çapındaki belirsizlik de hala giderilmiş değil.

IT SME Association'ın başkanı Sankaran P. Raghunathan, Hindistan'daki bu kötü gidişatı şöyle ifade ediyor: "Hindistan hükümetinin mali politikaları nedeniyle, Hindistan'da iş yapmak artık eskisi kadar kolay değil."

Ülkedeki büyük çaplı şirketler ise bu olumsuz durumdan fazla etkilenmiyor ancak vergi oranları konusunda onların da sıkıntılı olduğu biliniyor.

Görünen o ki, yakın zamanda Hindistan'daki bu belirsizlik yüzünden bazı yabancı şirketler Hindistan'dan daha ucuz bir yer aramaya başlayacaklar.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

ineğe,danaya,buzağıya taparlarsa yakında yiyecek ekmek bulamazlarsa şaşırmam..

burada yükselen değer olarak bulgaristan geliyor.
birinci kalite yazılım olarak irlanda hala zirvede. bizler ise hala büyük bürokratik durumlarla devam ediyoruz. yazılım hazırlıyorum, dünyanın vergisini alıyor devlet benden. nasıl teşvik edeceksin yazılımı, firmaları? bir an önce bizim bu pastadan daha büyük dilimler almamız gerekiyor. daha akılcı ülke politikalarına ihtiyaç var...

Ne ineği, ne buzağısı kardeşim, bu kadar cahil misiniz? Yarısından fazlası müslüman, en az '3 çocuk' yapıyorlar, 1.5 milyar nüfus.. Bizi de hala develere binen, fesli insanlar sanıyorlar. Bari sen başkasına yapma

İyi güzel de bu haberin Türk kullanıcısına katkısı nedir?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir