HTC'den büyük adım...

HTC, Apple ve Nokia ile giriştiği patent savaşında öne geçmek için dev bir adım atıyor!

  • Mehmet Ali Bahıt
HTC'den büyük adım...

HTC, S3 Graphics şirketini satın alacağını açıkladı. Şirket, S3'ün fikri mülkiyetini kullanarak patent portföyünü genişletmeyi ve böylelikle akıllı telefon pazarındaki patent savaşlarından korunmayı hedefliyor.

Yıllık hissedarlar toplantısında yapılan açıklamaya göre HTC'nin S3 Graphics'i seçmesinin nedeni, ABD Uluslararası Ticaret Konseyi'nin (ITC) 2011 yılında Apple'ın S3 patentlerini ihlal ettiğine dair karar almış olması.

Şu anda HTC, Apple ve Nokia ile patent konusunda çekişiyor. Kısa süre önce Apple ve ITC'den gelen baskı sonucu ABD gümrüğü, HTC'nin Android cihazlarının ülkeye girişini durdurmuştu. Bu yasak daha sonra kaldırılsa da, şirket geçtiğimiz günlerde Google tarafından verilen beş patentin ITC tarafından reddedildiğini öğrendi. Bu karar, HTC'nin portföyünü genişletmek için harekete geçmesine yol açtı.

S3 Graphics, daha önce Sony, Nintendo ve Microsoft'a lisanslanan 270 patentlik bir portföye sahip. Bu portföyün HTC'ye yardımcı olması mümkün, ancak daha önce S3 aleyhine de kararlar alındığı düşünülürse, HTC'nin umduğunu bulamaması da sözkonusu olabilir.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz