İddialı Açıklama: "Apple Çağı Artık bitti"

Facebook'un önemli ismi Peter Thiel'in Apple ve Google hakkında yaptığı açıklamalar, çok tartışılacak!

İddialı Açıklama: "Apple Çağı Artık bitti"

Bir Donald Trump destekçisi olan Facebook kurul üyesi ve Yardımcı Başkanı PeterThiel, her geçen gü gündeme daha fazla geliyor. Yakın zamanda New York Times ile yaptığı bir röportajda Thiel, hayat, evren ve genel olarak her şey hakkında görüşlerini paylaştı.

Maureen Dowd'un sunduğu ilgi çekici bir "Doğrula veya Yalanla" soru - cevap seansında ilginç şeyler söyledi. Örneğin Dowd, Thiel'e Apple'ın çağının bitip bitmediğini sordu. Apple'ın çağının bittiğini iddia eden Thiel, bunun suçlusunun Tim Cook olmadığını, artık akıllı telefonların nasıl gözüktüklerini ve ne işe yaradıklarını bildiğimizi ve bu alanda daha fazla buluşun olmayacağını söyledi: "iPhone'un olabileceği en iyi halinde olduğunu düşünmek hayal kırıcı olabilir ancak birkaç saniye boyunca Apple Watch'a bakarsanız veya Apple Watch ile telefona cevap vermeye çalışan birine bakarsanız, demek istenileni anlayabilirsiniz.

Apple'ın bir zamanlar yaptığı gibi insanları heyecanlandırmadığı söylenilebilir ancak Thiel'in karamsal düşüncelerinin hedefli olan tek firma Apple değil. Google'ın Obama yönetiminde çok fazla güce sahip olup olmadığı sorulduğunda ise Thiel, bir kez daha soruyu doğruladı ve Google'ın Obama yönetimi sırasında sahip olması gerekenden daha fazla güce sahip olduğunu söyledi.

İnsanların Facebook'a güvenip güvenmediği sorulduğunda da tahmin edilebileceği gibi Thiel, güvendiklerini söyledi. Ancak sözlerine eklediği "ama nasıl bir güven? Facebook hakkında komik sayıda yanlış komplo teorisi bulunmakta" cümleleri de bulunmaktaydı.

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Tabi canım. Kedidir o kedi. Facebook yapmaz öyle şeyler. :)

Çağı geçen facebooktur asıl. Keyfini kaybetti arttıık biraz ciddi biraz sıkıcı bir mecra. Twitter da öyle ama daha hareketli. İşin kötü yanı o kadar devleşti ki bu üç şirket, ne kadar umarsız olursak olalım sonlarının gelmesi için tamamen trendin değişmesini beklemek lazım. Mesela Microsoft çok kötü zamanlar geçiriyor ama hiç yıkılacak hali yok. Yahoo bile hala dayanmaya çalışıyor. Googleya 10 sene daha veda etmeyeceğimiz kesin.

Facebook, Google, Apple tarzı teknoloji devleri reklamlarında abartarak anlattığı işlevleri sunmaktan çok uzaklar. "Bu teknolojiyle herşeyi yapabilirsiniz, sizin için herşeyi yapar.." diye cümle kurmaya nasıl cüret edebilirler! Çamaşırmı yıkar, sökükmü diker, ekmekmi mi pişirir? Teknoloji hevesi kapasiteleriyle doğru orantılı azalacak. Teknoloji bir ihtiyaç olmasına karşın abartılması, çarpıtılması çok hatalıydı. Bundan bahsediyorlar..

Üçü de birbirinden...

Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir