İkinci Dünya Savaşı efsanesi Enigma satıldı!

İkinci Dünya Savaşı'nın efsanelerinden biri olan bu cihaz, ufak bir servet karşılığında alıcı buldu!

  • Levent Öztürk
İkinci Dünya Savaşı efsanesi Enigma satıldı!

Geçtiğimiz hafta içerisinde Bonhams müzayede evinde 269.000 dolar karşılığında satılan ilginç bir ürün dikkat çekti. İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman ordusunun kullanımı için Temmuz 1944 tarihinde Berlin'de üretilmiş olan Enigma makinesi tamamen çalışır durumdaydı.

Adından da anlaşılabileceği gibi, Enigma makineleri, zamanlarına göre oldukça gelişmiş cihazlar olup, İkinci Dünya Savaşı sırasında Mors kodlu ordu içi görüşmelerini şifreleme görevine sahiplerdi.

Almanların bu şifreli görüşmelerini çözmek için ise, Bletchley Park'da Britanyalılar tarafından devasa bir çaba harcanmaktaydı. Özellikle Alan Turing'in çabaları, günümüzdeki bilgisayar biliminin temelinin oluşmasına öncülük etti.

2012 yılında, sağlam olan bir başka makine daha 85.250 pound fiyatı ile Londra'da satılmıştı.

Bonhams'ın tarih, bilim ve teknoloji yöneticisi Cassandra Halton'ın söylediğine göre, bu heyecanlı satışın sonucu, bilimsel ve teknolojik eserler için olan isteğin güçlü olduğunu ve büyümeye devam ettiğini doğrulamakta.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

İşte sağlam makine dediğin böyle olur.Halen çalıştırıldığında görevini yerine getiriyor.Bu gün ki 3 sene sonra bozulmaya ayarlanmış makineler gibi değiller.Hal bu ki o zamanlarda da teknoloji hızla gelişiyordu ama aletler ne kadar kullanılmaya devam ederse etsin işini gereken süre boyunca yapması için üretilirdi. Bir de şimdiki cep telefonlarına ,bilgisayarlara bakın garanti kapsamı sona erdiği anda arıza yapıyorlar. Tam bir çöp yığını ! Üstelik parçalarının hiç biri yeni nesilde kullanılamıyor.

@27 Nisan 2015 08:30 Çok doğru bir tespit. Ayrıca yeni nesil ürünlerde değiştirilebilecek SSD, RAM gibi basit parçalar bile lehimlenerek satılmaya başlanıldı.

Filmi çok güzeldi izlemeyenlere tavsiye edilir.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play