İkinci el oyunları engellemeye hazırlanıyor

Teknoloji devinin bu patent başvurusu, 2. el oyun alıp sayanları tek kelimeyle "yıkacak!"

Sony, ikinci el oyunları engellemeye hazırlanıyor
Patentin büyük hali için üzerine tıklayın

Oyun yayıncılarının ikinci el oyunlardan hiçbir şey kazanmaması, bir sonraki jenerasyon oyun konsollarında etkisini gösterecek gibi görünüyor. Bu sene duyurulması beklenen yeni Microsoft Xbox ve Sony PlayStation, kullanılmış oyunları engellemeye yönelik işlevlere sahip olabilir.

Sony'nin üretim takımının meydana getirdiği bir patent başvurusu (sağda), sistemde çalıştırdığınız her oyun için "Elektronik İçerik İşleme Sistemi" adında bir işleve başvurulmasını ele alıyor. Bu sistemin oyunun yeni mi yoksa kullanılmış mı olduğunu doğrulamak üzere kullanılacağı düşünülüyor.

Patent, anladığımız kadarıyla her oyunun sahip olduğu eşsiz kimlik yoluyla bu oyunun diğer konsollarda kullanılıp kullanılmadığını kontrol etmeyi ele alıyor. Oyun diski bir kez konsola yerleştirdiğinde veya internetten indirildiğinde, aktarım işlemi bir kez daha tekrarlanamıyor ve oyun, sisteme kilitleniyor.

Bu tür bir engelin oyun severlerin yanında ikinci el oyunlardan önemli gelirler elde eden satıcıları da etkileyeceği kesin. Bu haberlerin ardından Gamestop'un düşen hisseleri, bu durumun bir habercisi olsa gerek.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Adamın konsolu bozuldugunda ve yenisini aldığında aldığı oyunları tekrar almak zorunda kalıcak desenize. Bu sene gameboy tarzı konsollar moda.

10 kişiden bi tanesi orijinal alıyorsa oda almıycak sonuç bu

Korkacak bisey yok :) crack engellenemez :D

Bir kapıyı kilit koyarsanız mutlak ona uygun anahtarda bulunur. Belki sadece zaman alır ama tamamen engellenemez...

Evet orjinal alan da almaz artık. Şahsen böyle bir koruma sistemi olursa direk korsan oyun kullanırım.

ne yani 2 tane konsolum var ise her birine ayrı ayrı oyun mu alacağım. böyle saçmalık olmaz..

Bu olay tamamen online oyunlara yapılmış bişi ;) Söyle düşünün diyelim sistemi bi kere açtınız sizi tc kimliğinizi kayıt altına alıyor tekrar geldiğinizde farklı tc ise onu engelliyor.

Ben ps3 ümü sattım kurtuldum bune yaa iyi bir oyun 150 civarlarında en az 4 kol lazım kamera lazım kulaklık lazım move lazım move olunca silahtı tüfekti raketti o zımbırtılarda lazım ps3 standı çoklu şarj istasyonu navigasyon kumandası direksiyon klavye mouse bluray kumandası dahada abartırsak gitar bateri seti var oğlu var sizde satın sağlam bi bilgisayar yapın keyfinize bakın...

@13 Oca 2013 23:55 Sevgili ignorant companion, Hangi oyun 150 TL ? Ciddiyim ? Shopto.net de oyunlar 50 euro 120 TL. 2 ay beklerseniz 70 TL oluyor. Bazı oyunlar 50 TL. PS3'de öyle tabi ama Xbox 360'de bir kinect yeterlidir. Bluray yok ama movie rental olayı var.

Oyunların fiyatlarını yeni eski farketmeksizin 30 liraya çeksinler ondan sonra bunu yapsınlar olur yani..

bende yazılım sektöründeyim ve etrafımdaki herkese orijinal oyun tavsiye etmiş adamım ancak bu patenti alırsa bende pes diyorum, resmen kendi sonlarını hazırlıyorlar diyebilirim... bir yazılımcı olarak bende orijinal oyun almaktan vazgeçerim ve korsan alırım...

resimdeki algoritma çok güzel

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir