İlk 4K ekranlı telefon geliyor!

Bir süredir konuşulan 4K ekranlı telefonlar, sonunda gerçeğe dönüşüyor mu?

İlk 4K ekranlı telefon geliyor!

4K telefonların dedikodusu bir süredir yapılmakta. Şimdi ise karşımızda 4K ekrana sahip bir telefon hakkındaki ilk rapor var.

GizmoChina'nın haberine göre ZTE Star 3, 5,5 inç'lik 2.160 x 3840 piksel çözünürlüklü bir ekrana sahip. Bu, cihazın 808 ppi piksel yoğunluğu sunduğu anlamına geliyor. Raporun kaynağı Çin medyası olduğundan, dikkat etmekte fayda var. Yine de 4K ekranlı ilk telefonun Çin'den gelmesi, bizce şaşırtıcı olmayacak.

Cepte 4K gereksiz mi?

ZTE Star 3 çizimi

4K ekranlı bir telefonun teknik özelliklerinin kağıt üzerinde büyüleyici görüneceği doğru. Ancak 4K ile Quad HD (veya 1080p) arasındaki farkı ayırt edip edemeyeceğimiz, apayrı bir konu. Buna ek olarak 4K ekranın işlem gücü ihtiyacı ve güç tüketimi daha fazla olacağından, 4K ekranlara değmeyebilir.

ZTE Star 3'ün ne zaman piyasaya sürüleceği hakkında henüz herhangi bir bilgi yok. Diğer 4K ekranlı telefonların ise 2016'da çıkması bekleniyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

şu anda kullandığımız ekranlarda full hd nin üstü tamamen gereksiz. -Çok fazla pil yiyor. -Çok fazla ısınıyor. -Gözümüz ile ayırt etme gibi bir lüksümüz dahi yok. Tamamen teknolojinin dibine vurmak için yapılacak gereksiz bir hamle.

Gözünüz tamamen sağlam (0 numara) olsa bile,yakından dikkatle baksanız dahi aradaki farkı anlamanız imkansız.Şöyle anlatayım:Bende 2K çözünürlüklü telefon var,Youtube ile bir müzik klibi seyrettim ve gözüme çok kaliteli geldi.Bu videonun 2K olduğunu düşündüm ve kontrol ettiğimde sadece HD video olduğunu görünce hmmm demek HD,Full HD veya 2K çözünürlüğü gözüm ayıramıyor diye düşündüm ki 4K tamamen gereksiz.Artık üreticiler şu ppi yarışını bıraksalar da donanımı daha faydalı işler için kullansalar

bence çok gereksiz 4k ekranlı telefon

telefon boyutları için full hd nin üstünü ayırt etmek imkansız. 27" 4k monitörümde bile pixeller görünmüyor, 6" telefonda nasıl farkedilecek. bunun yerine 3 gün gidecek pil koysunlar. şu an ki telefonum qhd bir daha full hd den fazla ekranı olan bir telefon almayacağım. hem yavaşlatıyor hem pil harcıyor.

arkadaşlar telefonu hep tek başına değerlendirmişsiniz.benim gibi sanal gerçeklik uygulamasına meraklı bir kişi için 4k bile yeterli gelmez.çünkü google cardboard tipi malzemeyle mercekten baktığınız için pixelleri sayıyoruz.bende lg g3 var 2k ekran olmasına rağmen durum yine aynı.

Artık şarjı en fazla 15 dk dayanır

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir