İlk kez Scratch Cup Kodlama Yarışması Düzenlenecek

Minik Eller Kod Yazıyor Projesi'nde 'Scratch Cup' başvuruları aralık ayına uzatıldı.

İlk kez Scratch Cup Kodlama Yarışması Düzenlenecek

QNB Finansbank, çocuk ve genç odaklı "Minik Eller Büyük Hayaller" Kurumsal Sosyal Sorumluluk Platformu çatısı altında "Minik Eller Kod Yazıyor Projesi"'ni hayata geçirdi. Mart 2019'dan bu yana Habitat Derneği ile birlikte QNB Finansbank'ın gönüllü finansçılarının da katılımıyla Scratch ve CodyRoby eğitimleri verilen projede Scratch Cup'ın son başvuru tarihi, 15 Aralık 2019 tarihine dek uzatıldı.

Türkiye'de bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek yarışmaya 8-14 yaş arası öğrenciler, Benim Şehrim temasıyla hayallerindeki şehri kodlayacaklar. Çocuklar, geliştirdikleri kodlarla problemleri tespit ederek çözüm bulacak, insanlar için mükemmel bir yaşam yaratmaya çalışacaklar.

Çocukların iki ya da üç kişilik takımlar halinde katılabilecekleri yarışma için başvurular öğretmenleri tarafından yapılabiliyor. Finalinin QNB Finansbank Genel Müdürlük binası Kristal Kule'de olacağı yarışmada çocuklar, mükemmel bir şehir için geliştirdikleri kodlarla yarışacaklar.

Kodlama eğitimleri hakkında detaylı bilgi almak ve yarışmaya katılmak isteyen öğretmen ve öğrenciler, www.habitatdernegi.org/scratchcup adresinden detaylı bilgiye sahip olabilir ve başvurularını gerçekleştirebilirler.

Scratch ve CodyRuby Eğitimleri Hakkında

Proje kapsamındaçocuklara, MIT (Massachusetts Institute of Technology) tarafından geliştirilen lisanslı bir kodlama eğitimi programı olan Scratch ile eğitim veriliyor. Projede verilen 8 saatlik kodlama eğitimlerinin 2 saatinde CodyRoby öğretilirken, çocukların bilgisayar ve herhangi bir kod programı yardımı olmadan sadece zeka ve el becerisi ile algoritmik düşünce becerilerini geliştirmeleri hedefleniyor. Ardından 6 saatlik bir eğitim ile sınıf ortamında Scratch'in dünyasını keşfetmeleri için çalışmalar yaptırılıyor. Sctrach, kullandığı blok kodlama sayesinde sanat ve kodlamayı birleştirerek çocuklara daha yaratıcı olabilecekleri bir süreç sunuyor.

Mart ayından bu yana 14 kentte bini aşkın öğrenciye eğitim verilen proje kapsamında yıl sonuna kadar 22 şehirde toplam 3 bin öğrenciye ulaşılması hedefleniyor. Eğitimlere yaz döneminde de devam edilecek proje ile Adana, Adıyaman, Ankara, Antalya, Aydın, Çanakkale, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Isparta, İstanbul, İzmir, Kars, Kayseri, Kırklareli, Mardin, Ordu, Sinop, Tekirdağ, Trabzon ve Uşak illerinde çocuklarla eğitim çalışmaları gerçekleştiriliyor.

Minik Eller Büyük Hayaller Kurumsal Sosyal Sorumluluk Platformu

QNB Finansbank'ın 2015 yılında kurduğu, çocuk ve genç odaklı sosyal sorumluluk platformu olan Minik Eller Büyük Hayaller çatısı altında verilen eğitimler ve gerçekleştirilen projeler ile çocukların yenilikçi, yaratıcı, analitik, güvenilir, teknolojik, çözümcü, farklı düşünen ve pozitif kişilik özelliklerine sahip olmaları hedefleniyor. Çocukları ve gençleri geleceğe hazırlamak amacıyla matematikten kodlamaya, kültür-sanattan eğitime kadar birçok alanda proje gerçekleştiriliyor. QNB Finansbank, 2015 yılından bu yana sürdürdüğü ve şimdiye kadar 20 binden fazla çocuğa ulaştığı kodlama eğitimlerini bu yıl Scratch ve CodyRuby eğitimleriyle sürdürüyor.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Her milletin kendi dilinde kodlama yapabilmesi lazım. Bu olmazsa olmaz bir şart. Bu yüzden gelecekte Türkiye'nin milli programlama dillerine sahip olması gerekli. Bir Türk için İngilizce Kelimeler ile kodlama yapmak asla Türkçe Kelimeler ile kodlama yapmaya benzemez. Anadili farklı olan insanlar tecrübeli de olsalar İngilizce Kodlar'a karşı hep biraz yabancı olacaklardır. Düşünceyi rahatça koda dökmek için anadilde kodlama şarttır. Milli diller oluşturulmalı ve kodlar Türkçeleştirilmelidir...

Diğer taraftan anadili ingilizce olmayan bir insan programlama dillerini öğrenirken zorlanır. İngilizcesi olsa bile ama anadili İngilizce olan bir insanın zaten tüm diller zihnindedir, rahatça dilleri öğrenir ve rahatça zihnindekini koda döker. Bu büyük bir avantajdır. Eğer ki Türkçe Programlama Dilleri oluşturulursa, anadili Türkçe olan insanlar kodlama konusunda çok rahat edeceklerdir. İstenirse Türkçe Kod İngilizce'ye de çevrilebilir. Diğer taraftan İngilizce Kodlama da bilinmelidir...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play