Intel 2010'da çekirdekleri çoğaltacak...

Intel'in 2010 yılı planları ortaya çıkıyor: Çekirdek zengini yeni işlemcilere hazır olun...

  • Ceyhun Seval
Intel 2010'da çekirdekleri çoğaltacak...
Intel Westwere işlemcileri grafik işlemcilerle beraber kullanmayı düşünüyor.

Intel'in üzerinde çalıştığı Westmere kod adlı 32nm teknolojisi altı çekirdekli olacak. Ama Gulftown kod adlı işlemcilerin günümüz dört çekirdeklilerinden tek farkı fazladan iki çekirdek olmayacak.

Gulftown'ın 2010 yılının ikinci çeyreğinde piyasaya sürülmesi ve bugünkü Core-i7 üst sınıf işlemcilerinin yerini alması bekleniyor. İşlemci saat hızları bugünkü üst sınıf işlemcilerle yakın olması planlanan Gulftown işlemcilerin en önemli özelliklerinden biri ise en fazla güç tüketim değerlerinin 130 Watt'ı aşmayacak olması. Gulftown işlemcilerde kullanılacak bir diğer yeni özellik ise "Turbo Boost" olarak adlandırılan bir hız aşırtma tekniği. Buna göre çekirdeklerden birine bir uygulama yoğun olarak yüklenirse bu çekirdeğin hızı yavaş yavaş arttırılacak. Ama bu sırada diğer çekirdeklerin hızları aynı kalacak.

Tabi bu işlemcilerin özellikleri kadar fiyatlarının da yüksek olacağını söyleyebiliriz. İlk tahminler bugünkü Extreme Edition'lara denk gelecek en üst seviye Gulftown'ların 2.000 YTL civarında olacağı. Tabi bunlar ilk etapta büyük sunucularda yer bulacak. Ardından da büyük olasılıkla en üst seviye oyun bilgisayarlarında. Ama altı çekirdekli Gulftown işlemcilerin, bugünkü dört çekirdekli Core-i7 işlemcilere göre performansının fiyatıyla orantılı yüksek olup olmayacağını ise kimse bilmiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

bırakın intel pentium 4 hyper threading im var sırtım yere gelmez:)

Tamam Intel hep bir adım önde ama o atılan adıma bir türlü yetişemiyoruz. 2000$ bir işlemci için çok fazla. Kusura bakmayın ama fiyat performansı bir türlü tutturamıyor Intel. Birde tekel olsa herhalde makineleri yenileyemediğimiz için pentium pro kullanmaya devam ederdik herhalde...

pentium 4 ht multimedya uygulamaları için güzel işlemci fakat çok aşırı derecede ısınıyo günümüzün oyun kullanıcılarına yetmiyo ama oyunla alakası olmayan multimedya kullanıcıları için iyi bir işlemci

boş yere harcayacak binlerce liranız yoksa o atılan adımlara yetişememeniz normal.... haberde de yazdığı üzere ilk etapta büyük sunucularda yer alacak.. her yeni çıkan şeyi hemen satın alma fikrinden vazgeçin artık çok pahalı olması son derece normal... ne yani sırf ucuza satmış olmak için mi işlemci yapsınlar. 100mhz işlemci 2.5 dolar... ama günün birinde bahsi geçenlere denk işlemcilerin daha ucuza satılacağından emin olabilirsiniz.. şimdilik heyecan yapmaya gerek yok..
zaten bu tip pahalı ürünlerin haberleri hemen herkes gitsin satın alsın diye yapılmıyor yeni teknolojinin yeni ürünün önemi vardır o yüzden insanları haberdar ediyorlar... ancak -belki bu haber için diyen yok ama- insanlar "yuh o paraya gider şunu alırım" demekten kendini alıkoyamıyor nedense.. anlayamadım gitti yıllardır bu tip yorumları... özet olarak; böyle bir ürün var ve fiyatı şudur almak zorunda değilsiniz ama haberiniz olsun..

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir