Internet Explorer 9 için 6 pratik ipucu

Eğer tarayıcı seçiminiz Internet Explorer 9 ise, bu 6 ipucu çok işinize yarayabilir...

  • Zeynel A. Öztürk

Internet Explorer'ın siteleri sabitleme, web hızlandırıcıları gibi bazı özellikleri, diğer tarayıcılara kıyasla daha yüksek bir işlevsellik sunabiliyor. Örneğin web hızlandırıcılar, bulunduğunuz sayfadan ayrılmadan bilgi edinmenize yardımcı olurken, siteleri görev çubuğuna sabitlemek, işinizi kolaylaştırabiliyor. İşte Internet Explorer 9 kullananların faydalı bulacağı 6 ipucu:

Siteleri görev çubuğuna sabitleyin: Bir web sitesini sabitlemek için, simgesini Internet Explorer'ın adres çubuğundan Windows görev çubuğuna sürüklemeniz yeterlidir. Artık görev çubuğunda oluşturduğunuz düğmeye tıklayarak ilgili siteyi anında, kendi penceresinde açabilirsiniz.

Bazı web sitelerinin sabitlemeye özel işlevleri bulunuyor. Örneğin Hotmail, okunmayan e-posta sayınızı direkt olarak görev çubuğunuzda gösterebiliyor.

Hızlanmak için eklentileri kapatın

Hızlanmak için eklentileri kapatın: Çok sayıda eklentiye sahipseniz, Internet Explorer'ın açılışı yavaşlayabilir. IE, tarayıcınızın başlangıcını hangi eklentilerin yavaşlattığını inceler; bu sayede sizi en çok etkileyen eklentileri kapatabilirsiniz.

Eklentileri yönetmek için sağ üstteki çark simgesine tıklayın ve Eklentileri yönet'e tıklayın.

Hızlandırıcıları etkinleştirin: IE'de e-posta göndermek için Hotmail, çeviri için Bing Translate, harita hizmeti için Bing'e ait hızlandırıcılar bulunmaktadır. Bu hızlandırıcılar, IE'yi yüklerken seçtiğiniz ayarlara göre devre dışı olabilir. Hızlandırıcıları Eklentileri yönet penceresindeki Hızlandırıcılar bölmesinden yönetebilirsiniz.

Bir hızlandırıcıyı kullanmak için, web sayfasında bir metin seçin ve sağ tıklayın (veya beliren hızlandırıcı simgesine tıklayın).

Arama sağlayıcınızı kilitleyin...

Arama sağlayıcınızı kilitleyin: Uygulamaların tarayıcı ayarlarınızı değiştirmesini engellemek için, Eklentileri yönet penceresini açın, sağ taraftan Arama Sağlayıcıları'na tıklayın ve "Programların varsayılan arama sağlayıcıma önerilerde bulunmasını önle" kutucuğunu işaretleyin.

Kapalı sekmeleri tekrar açın: Bu özelliği etkinleştirmek için IE'nin sekmelerine sağ tıklayın ve Kapatılan Sekmeyi Yeniden Aç'a tıklayın.

InPrivate ile gizli sörf yapın: Gizli gezinme modunu etkinleştirmek için çark simgesine tıklayın ve Güvenlik altından InPrivate Gözatma'ya tıklayın. InPrivate Gözatma modunda tarayıcınız geçmişinizi, çerezleri ve diğer geçici dosyaları kaydetmeyecektir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

ie kullanan varmı hala kimin işine yarayacak

Ben size tek bir IE9 ipucu vereyim: İnternetten Firefox, Chrome ya da Opera'yı indirin, IE9'dan kurtulun.

bu yorumumu yayınlarsanız sevinirim: bir kaç gün önce windows 7 (32 bit) i update ettim, update esnasında da 4-5 MB kadar ie9 update indirip kurdum, otomatik olarak tabi...ne olduysa ondan sonra oldu (muhtemelen) ie9 kullanılmaz hale geldi, tam o günlerde şu registry clenaer tarzı bişeler de çalıştırmıştım, ama ie'un kullanılmaz hale gelmesinde o tarama temizleme işleminin bir etkisi oldu mu bilmiyorum, ie9 şu an açılmıyor, yani açılır açılmaz donuyor, program yanıt vermiyor uyarısı alıyorum ve programı sonladırmak zorunda kalıyorum, ie'u kaldırıp terar kurdum fayda etmedi, işin ilginci tarayıcıları devre dışı bırakıp açtığımda bir sorun yok ama normal açtığımda kesinlikle kilitleniyor ve sonlanıyor, bir çözüm önerisi olan? bu arada sosyalikin yorumuna katılmamak elde değil, hatta mümkünse i açmadan direk bie usb aracılığıyla firefox setup' yükleyip kurun, madem böyle konuşuyosun ie açılmaması seni niye bu kadar rahatsız etti diye sorabilirsiniz: bilmem, sadece durup dururken çalışmaması canımı sıktı

başlat cubuğuna facebook yada internet sitesi eklemek saçma geliyor bana..artık tarayıcılarda hızlı erişim özelliği doğal olarak var yada eklenti halinde..chrome kullanıyorum speed dial2 ile tüm internet sitelerini kategorize edip hızlı bir şekilde ulaşıyorum..ie9'a kalırsak bütün siteleri başlat çubuğuna koysak başlat çubuğu çöpe döner..çok gereksiz bir özellik...

@16 Haz 2012 11:03 Haklısın, Sık Kullanılanlardan tüm bağlantılar doğrudan çalıştırılabiliyor zaten. Görev çubuğu bana biraz garip geldi, ayrıca görev çubuğuna zaten sabitlenemiyor, sanki denenmeden teorik olarak yazılmış bu öneri.

her zaman için tabi ki IE 9... anlayamayan veya idrak edemeyenlere duyurulur...

ie 9 kullanıyorum kafam rahat.

Bu kadar çamur atmayın az ram tüketen hepsinden seri olan tek tarayıcı ie 9 dur.Gerçi sisteminiz xp veya başkaysa ie9 yüklenmiyor sanırım onlara laf lakin windows 7 ie9 en iyisi.

Sen de yorum yaz