Internet Explorer 9 testte!

Internet Explorer 9 gerçekten çok mu iyi? Cevap CHIP Online'ın testinde...

Az tarayıcı, fazla web sitesi

Uzun zamandır beklenen Internet Explorer 9 geçtiğimiz gün yayınlandı. Microsoft yeni tarayıcısından çok şeyler bekliyor ama acaba IE9 bu beklentilere cevap verebiliyor mu? Sizin iin IE9'u A'dan Z'ye inceledik...

Daha beta sürümünde Microsoft, web sayfaları için daha fazla alan yaratmak istediğini duyurmuştu. Tarayıcı ve kontrol elementleri bu şekilde çekilebildiği kadar arka plana çekiliyor ve içeriğin görüntülenmesini engellemiyor. Bu Internet Explorer 9'un her alanında böyle. Favoriler, komut ve durum çubuğu standartlarla gizlenmiş, ancak isteğe bağlı olarak değiştirilebilir. Aynı zamanda daha önceki versiyonlar gibi arama motoru çubuğu bulunmuyor. Onun yerine farklı arama motorlarına URL satırını kullanarak ulaşabilirsiniz.

Sekmeler Internet Explorer 8 veya altı sürümlerde URL satırının üstünde yer alıyordu. Bu kez sekmeler, adres çubuğunun hemen yanında. Tabi dileyenler, sekmeleri yine ayrı bir satır olarak yerleştirebilir.


Teknik

Internet Explorer 8 üç yaşında olduğu için yeni sürüm pek çok yenilik için bir fırsat oluyor. İlk olarak Microsoft Windows 7 ortamına daha uygun bir entegrasyon ortaya koymuş. Internet Explorer 9 sekmelerinde birisini alıp sürüklediğiniz zaman sizin için ekran genişliğinin yarısı boyutuna getiriyor. Görev çubuğunda Facebook sayfasının üzerine geldiğiniz zaman "Arkadaşlar" ve "Mesajlar" gibi kısayollar bulunuyor. Bunlara tıklayarak direkt ilgili bölüme gidebilirsiniz.

CSS3 ve HTML5 gibi modern standartları destekleyen IE9, Acid3 Benchmark testinde 95 puana ulaştı. Buna rağmen hala Firefox 4 (97 Puan), Chrome ve Opera (100 puan)'ya yetişememiş durumda. Ama IE8'i 20 puanla açıkça geçiyor.

Download ve eklenti yöneticisi

Internet Explorer'daki bir yenilik ise indirme yöneticisi. Firefox ve Chrome'da olduğu gibi tüm indirmeleri artık tek bir pencere içerisinden izleyebiliyorsunuz. Bunun dışında sunucular izin verdiği sürece indirilen dosyayı iptal edebilirsiniz. İndirme yöneticisi; hız göstergesi, esnek indirme dizini ve arama fonksiyonundan başka bir yenilik sunmuyor.

IE9'daki eklentiler diğer sürümlere oranla daha iyi yönetilebiliyor. Eklenti yöneticisi sadece yüklenmiş eklentileri değil aynı zamanda yüklenme zamanını da gösteriyor.

Veri casuslarına karşı
Bu zamana kadar Internet Explorer için bir başka kritik nokta ise güvenlik fonksiyonları. Yeni sürümde 2 yeni güvenlik aracı sunuluyor. Büyük rolü ise izleme koruması oynuyor. Böylece bloklanmasını istediğiniz siteleri bir listeye koyuyorsunuz ve bu sitelerin hakınızda bilgi toplamasını engelleyebiliyorsunuz.

İkinci güvenlik fonksiyonu ise ActiveX-Filtresi. Birçok web sayfası bileşenlerine güvense de, spesifik bir güvenlik fonksiyonu sunmuyor. Internet Explorer 9 ActiveX bileşenlerinin bloklanmasına izin veriyor ve bu şekilde hacker'ların önü kesiliyor.

JavaScript testleri ne diyor?

Internet Explorer 9 beta sürümünde bile donanım hızlandırmasıyla parlıyordu. Bu teknik oyunlar ve videolar gibi karmaşık sayfa içeriklerinin yüklenmesinde grafik kartından destek almayı sağlıyor. Her ne kadar Firefox, Chrome ve Opera da bu hamleye yetişse de, IE9 GPU potansiyelini daha önce olduğu gibi en iyi şekilde kullanıyor. Tarayıcı sadece Windows Vista ve 7 için olan Direct 2D ara yüzüne dayanıyor.

Daha hızlı JavaScript işlemleri için yeni motor "Chakra" var. Bu şekilde sık kullanılan JavaScript içerikleri daha çabuk yükleniyor. Sonucu SunSpider Benchmark'ı gösteriyor. Internet Explorer 9 217,4 milisaniye ile açık bir şekilde rakipleri Firefox 4 RC ve Chrome 11'den daha ileride bulunuyor. Çünkü rakipleri 275,6 ve 308,4 milisaniyelik sonuçlara imza atabiliyor.

Internet Explorer 9 aradığınız tarayıcı mı?

Internet Explorer 9 Microsoft geliştiricileri tarafından gayet başarılı bir biçimde inşa edilmiş. Şık bir görünüm zamanın ruhunu yakalıyor ve Windows 7 kullanıcıları ile mükemmel uyum sağlıyor. Kullanıcılar için gayet tamin edici bir görünüm ortaya çıkıyor. İndirme ve eklenti yöneticisi gibi akıllı yenilikler ile de bunu destekliyor.

Hız açısından ise Internet Explorer 9 Firefox ve Chrome ile başabaş bir yarış ierisinde. Buna 32 bit versiyonu da dahil... Tarayıcının grafik hızlandırması ise şu an için rakipsiz. Ama asıl önemli ve can alıcı nokta eklentilerin sayısının çok düşük olması. Eğer modern, hızlı ve orta seviye bir tarayıcı istiyorsanız, İnternet Explorer 9 size göre.

İndirme, Yükleme ve Güncelleme 5 dakika

Internet Explorer 9'un yüklenmesi Windows Update üzerinden rahat bir şekilde oluyor. Ayrıca kurulum dosyasını ayrı olarak da indirebiliyorsunuz.

Windows Update'in avantajı: Windows sizin için otomatik olarak uygun IE sürümünü buluyor ve sizin ayrıca kendi sisteminize uygun olanı aramak zorunda kalmıyorsunuz. Sadece güncellemeleri yüklemeniz yeterli oluyor. Sonra ise Internet Explorer 9 açılıyor, hemen yeniden başlatıp başlatmamakta sizin seçiminizde.

Vista ve 7 için manuel yükleme
Internet Explorer 9 tabii ki kurulum dosyası indirilerek de yüklenebiliyor. El ile yüklemede 4 sürüm arasından kendinize uygun olanını seçmelisiniz : 32 bit Vista, 64 bit Vista, 32 bit 7, 64 bit 7. Dosya büyüklüklükleri 20 ile 40 MB arasında değişiyor. Son olaraksa yüklemeyi başlatmanız yeterli.

Windows XP kullanıcıları ise IE9 kullanamayacaklar. Microsoft'ta göre bazı özellikler sadece Windows 7 ve Vista'da çalışacak.

Yeni arama motorları ayarlamak

Klasik arama çubuğu Internet Explorer 9 ile birlikte yok edildi. Internet Explorer 9'da bunun yerine adres satırını kullanabilirsiniz. Bunun için satırın sonundaki büyütece tıklayın ve "ekle"yi seçin. Yeni web sayfasında ise en sevdiğiniz arama motorunu ekleyebilir ve bir tıklama ile arama motorunu yükleyebilirsiniz. Ve bunu standart arama motorunuz olarak kullanabilirsiniz.

Reklamları engelleme
Yeni Internet Explorer'daki güvenlik fonksiyonları standart olarak kapatılmış. Eğer izleme koruması ve ActiveX-Filtresi'ni aktive edersiniz, daha güvenli ve reklamsız bir şekilde sörf yapabilirsiniz. İlk olarak dişli çarka tıklayın ve güvenlik girişini seçin. Orada izleme korumasını seçin ve karşınıza zaten belirli web sayfaları ile dolu bir liste çıkacak.

Ayarları açtığınızda giriş için kendiniz ayalar yapabilirsiniz. Pencereyi kapatıp aktive ettiğinizde ise izleme koruması aktive edilmiş oluyor. ActiveX risklerini de en aza indirmek için, güvenlik menüsünden ActiveX filtresini aktive edin.

HTML5 ve GPU sörf

Donanım gücünüzü test etmek için FishIE Tank'ı ziyaret edebilirsiniz. Burada bir tarayıcının ne kadar güçlü olabileceğini küçük bir test ile görüyorsunuz. Internet Explorer 8 ve Firefox 3.6 daha az balıkla savaşsa da, İnternet Explorer 9 1.000 balığı akıcı bir şekilde gösteriyor; tabii ki donanımınız yeterli ise... Düşük seviyeli bir ekran katı olan Radeon 3400, 1280*720 piksel pencere büyüklüğünde sadece 20 kare elde etti.

Yazılım olmadan görüntü işleme
HTML5 ve ekran kartı gücü yaratıcı bir şekilde de kullanılıyor. Web uygulaması Cloud Canvas sınırsız bir fotoğraf işleme deneyimi sunuyor; hem de Adobe Flash olmadan... Sınırsız renk seçeneği, farklı fırçalar ve özel efektler Cloud Canvas'ta bulunuyor.

Tarayıcıda akıcı olarak oyun
HTML5 ve grafik hızlandırması tabii ki tarayıcıda oyun keyfini de ideal hale getiriyor. Bunun için açıklayıcı örnek Pirates Love Daisies. Bu oyunda papatyaları aç farelerden, martılardan ve ahtapotlardan koruyorsunuz. Oyunu sadece Internet Explorer 9 gibi HTML5 özelliği bulunan tarayıcılarda oynamak mümkün. Bunun gibi HTML5 oyunlarını HTML5games.com sitesinde bulabilirsiniz.

Daha fazlasını ve ayrıntılı incelemeyi galeri sayfamızda bulabilirsiniz.

Umut Ulu

Okuyucu Yorumları

Toplam 26 Yorum

Aradığım tarayıcı değil I Love you FF

sadece 32bit ie9 test etmişsiniz sanırım 64bit ie9 32bitten daha hızlı sonuçlara imza atıyor 64 bit olanıda o teste eklemelisiniz bence. ff önüne geçecektir.

müthiş müthiş müthiş... işte gerçek kral tekrar geri döndü... tebrikler ve teşekkürler sevgili microsoft...

yahu en basitinden piyasada 64 bit çalışan tek tarayıcıdır kendileri. gerisi hikayedir benim için :)

futuremark peacekeeper testinden ie8 1200 puan alırken ie9 6126 puan aldı gözlerime inanamıyorum.

Yıllar boyunca Internet Explorer kullandım,milletin agzında hep vardı "mozilla kullan" "ie neymiş öyle" gibi sözler.Cahillik işte ne fark olabilir ki derdim ikisi de internete bağlanıyor.Sonra torrentle tanıştıgım zamana denk gelen Chrome'un 3. 4. sürümlerinin çıktığı vakit,Chrome'u farkettim.Su götürmez bir gerçekti ki Mozilla,IE'den hızlıydı.Fakat IE'den Chrome'a geçiş yapan biri olarak hissettiklerimi siz düşünün.Chrome'a tabiri caizse aşık olmuştum.Sonraları bilgisayarımda Mozilla,Opera,Chrome ve IE yüklüydü.Genelde Chrome kullanıyordum çok hızlı ve sade görünümü vardı.Ama sonraları onda eksik birşeyler vardı.Tasarımı çok sadeydi,gözüme hoş gelmiyordu.Ondan da tatmin olmamaya başladım.Şimdi teknoloji haberlerin görüyorum IE'in pazar payı epey yüksekti,böylesine rezalet sürümleri olmasına rağmen.Fakat son sürümüyle beraber dünyada en çok kullanılan işletim sisteminin,tarayıcısının herkesin elinin altında olmaması,kullanmaması ve başka tarayıcı arayışı içine girmesi için hiçbir sebep göremiyorum.Elbette ki herkesin hoşuna giden tarayıcı vardır.Kimisi tasarımıyla Opera'yı,kimisi hızıyla Chrome'u,kimisi eklentisiyle Mozilla'yı.Fakat artık "IE rezalet" ya da "IE kullanma" gibi sözlerin yavaş yavaş ortadan kalkacagı kanısındayım.Şimdi bana sorarsanız hangi tarayıcı kullanıyorsun,kullanılmasını istiyorsun diye,hepsini kullanıyorum.Tarayıcı fanatikliğim yoktur.Webmaster bilmem ne de değilim.Ortalama bir kullanıcı olarak yazıyorum bunları bilgisayarımda Mozilla IE Chrome yüklü.Hepsinin ayrı işlevi ön planda hepsinden yaralanıyorum.'Mis'.Ara ara varsayılan tarayıcım değişir.Şu dönem IE,Firefox çıksın ona da bakalım merakla bekliyoruz.

hız pekala yükselmiş performans geçer ama mozillanın chromenin verdiklerini veremiyor

İşletim sistemim XP ie9-10-11 farketmez ie gibi bir tarayıcıyı asla kullanmam.Hiçbir ayar yapılmaz,eklentisi olmaz aşırı miktarda ram yiyen çok dandik bir tarayıcı.Microsoft'un 3-5 tane mühendisinin yaptığı tarayıcı sayısı binleri bulan mozilla nın geliştiricilerinin yanında çok ufak kalıyor.Daha önbellek miktarını bile kendinin ayarlamsına izin vermeyen bir tarayıcı.Niye kullanayım ki?Hız desen sayfayı yükleyene kadar akşam oluyor.Chrome ve mozilla firefox 4 ile hemen açılıyor sayfa ör:chip online tr.Onun bunun lafına inanıp da tarayıcı değiştirmem.Ayrıca yorumların ve konuyu açanların tarafsızlığından ciddi derece şüphelerim var.İntele yapılan ayrımcılık Microsofta da yapılıyor bu sitede.Sonuna kadar AMD,sonuna kadar MozChrome

@realyte

çok sabit fikirlisin ve yeniliklere açık değilsin.

Ziyaretçi yazmış:
yahu en basitinden piyasada 64 bit çalışan tek tarayıcıdır kendileri. gerisi hikayedir benim için :)
Dün 14:42
_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-
arkadaşım sen hangi işletim sistemini kullanıyorsun bilmiyorum ama bende ubuntu 64bit kurulu ve internete firefox,crome ile giriyorum

bu tarayıcıda beni opera'dan ayıramadı.

bende hafif olarak simetri hastalığı var ie9 daki geri tuşunun alt tarafının sığmamış olması sinirimi bozuyor.
adres çubuğunu tam ekranda pencerenin en üst tarafında gelecek şekilde yapsalarmış, gereksiz boşluklardan kurtulurlarmış.

ie9 dan başkasını artık kullanmıyorum şu an hem en hızlı hem de en güvenli tarayıcı vede tek 64bit tarayıcı

Explorer 9 gayet güzel ama tek kusur şimdilik yazıcı driverlarında javascript hatası veriyor. Özellikle Hp 1010-1015 serilerinde

iyide mozilla 4 rc bundan bariz daha hızlı (64 bit win7 kullanıyorum) ne biçim tarayıcı yapmış microsoft milletle dalga geciyor heralde :S

iyide mozilla 4 rc bundan bariz daha hızlı (64 bit win7 kullanıyorum) ne biçim tarayıcı yapmış microsoft milletle dalga geciyor heralde :S

kesinlikle hayal kırıklığı ben kurdum ama maalesef sürekli hata veriyor kapanıyor çözüm aranıyor ama boşuna, maalesef 8'e de dönemiyorum chrome devam artık, bide hayırlısıyla Firefox çıksaydı

"arkadaşım sen hangi işletim sistemini kullanıyorsun bilmiyorum ama bende ubuntu 64bit kurulu ve internete firefox,crome ile giriyorum"

**************
64 bit os lerde 32 bit çalışmadığını kim söyledi ki de böyle bir yorum yapıyorsun...

Ya niye herkes kendini uzman sanıyor bu ülkede...

adres çubuğu kullanarak google arama motoru ile arama yapmama rağmen her zaman ingilizce olarak arana yapıyor.ayarlardan türkçe yapsam da kapatıp açtığımda tekrar ingilizce oluyorr varsayılan.bu konularda biligisi olan var mı

ie9 hızlı değil çok çok hızlı....son zamanlarda ie8 baya bi yavaş idi... manidar bir durum mu ne? yoksa bana mı öyle geliyor!

bence süper olmuş.jet gibi.kurdum sorun var diyenler sallıyor.yada pc lerinde sorun var

evet çok hızlı ama, webslice linkleri açılmadığı için ve babylon metin yakalama çalışmadığı için şimdilik kaldırdım.

bence arabirim tasarımı yetersiz

"Ama asıl önemli ve can alıcı nokta eklentilerin sayısının çok düşük olması"

gerçekten çok can alıcıymış bunu duyunca çok heyecanlandım, hemen indiriyorum :))

BEN VEDAT arkadaşlar ben ie9 da arama yapamıyorum ekrana hiç bir şey çıkmıyor yardım edermisiniz

arama kesinlikle çalışmıyor. mesela birkaç kelime yazınca kesinlikle aramıyor. araması başarısız.

Sen de yorum yaz

 



CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir