İnternet'teki en tehlikeli 10 kod açıklandı

Bilgi güvenliğinde dünya lideri Symantec, haziran ayına ait güvenlik raporunu açıkladı. Raporda yeralan ‘En Tehlikeli 10 Kod’ listesinde ilk sırayı Tooso B. Truva Atı alırken, Tooso’nun diğer iki versiyonu da yine aynı listede yeraldı.

Toplu posta solucanı Beagle’ın iki varyantı tarafından yayılan Tooso B Truva Atı, bir kere bilgisayara bulaştığı zaman antivirüs ve güvenlik uygulamalarını etkisiz kılıyor. Geçen ayın en tehlikeli ikinci kodu Netsky.P olurken, üçüncü sırayı ise Spybot aldı. Mytob.CU, Gaobot, Lineage, Lemir ve Redlof da Haziran ayı içinde tüm dünyadaki en tehlikeli kodlar arasında yeraldı.

1- Tooso.B
2- Netsky.P
3- Spybot
4- Tooso.F
5- Mytob.CU
6- Gaobot
7- Lineage
8- Lemir
9- Tooso.I
10- Redlof

En tehlikeli açıklar ve saldırılar

Symantec’in 180 ülkedeki 20.000’in üzerindeki sensörden elde ettiği verilere dayanılarak hazırladığı raporda, güvenlik açıklarına da yer verildi. Haziran ayında güvenlik açıklarında ilk sırayı Microsoft Internet Explorer PNG Image Rendering Buffer Overflow alırken, onu Microsoft Outlook Express NNTP Response Parsing Buffer Overflow izledi. Apple Mac OS Apple Filing Server Remote Buffer Overflow ise üçüncü sırada yeraldı.

Symantec’in Güvenlik Raporu’na göre, Haziran ayında saldırganların yüzde 17’si Microsoft SQL sunucusuna ve Microsoft Desktop Engine (MSDE)’e saldırdı. Saldırganların yüzde 9’unun genel Web (HTTP) servislerine yönelik saldırı gerçekleştiği sözkonusu dönemde yüzde 7’si ise genel ataklarda bulundu.

Zombi bilgisayarlar

Raporda, zombi bilgisayar olarak da adlandırılan hacker’lar tarafından ele geçirilen bilgisayarlar üzerinden gerçekleşen saldırılara da yer verildi. Zombi bilgisayarlar tarafından saldırıların gerçekleştiği ülkeler kategorisinde İngiltere birinci sırada yeraldı. Haziran ayında İngiltere’deki zombi bilgisayarlardan yapılan saldırılar, tüm saldırıların yüzde 5’ini oluşturdu. Onu, yüzde 4 ile Güney Kore izlerken, üçüncü sırada yeralan Çin’in oranı ise yüzde 3 oldu.

İndirmek için tıklayın

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir