iOS 5'de eksik olan özellikler!

iOS 5 tanıtıldı ancak bazılarımız hala tatmin olmuş değil. İşte eksik kalan bazı özellikler...

  • Zeynel A. Öztürk
iOS 5'de eksik olan özellikler!
iOS 5, dünkü Apple geliştiriciler konferansında resmen tanıtıldı

Apple dünkü WWDC etkinliğinde yeni mobil işletim sistemi iOS 5'i ortaya çıkardı ve 200 yeni özelliğin 10 tanesi sahnede tanıtıldı.

Ancak yapılan tüm bu yeniliklere rağmen bazılarımız tatmin olmuş değil. İşte iOS 5'den beklediğimiz ancak alamadığımız bazı özellikler:

Facebook entegrasyonu: Apple, Twitter'ın çekirdek iOS uygulamaları ile entegrasyonunu duyurdu, dolayısıyla artık kamera, fotoğraf galerisi gibi uygulamalardan direkt olarak 'Tweetlemek' mümkün. Ancak Facebook hakkında herhangi bir bilgi verilmedi.

3G üzerinde FaceTime: 3G bağlantısı üzerinden FaceTime görüşmesi yapabilmek (sadece Wi-Fi yerine) hakkında da hiçbir şey söylenmedi. Ancak bu konu daha çok mobil hizmet sağlayıcılarıyla ilgili olabilir.

Ses kılavuzlu navigasyon ve diğerleri

Widget'lar hala yok

Ses kılavuzlu navigasyon: Uzun süredir istenen bu özellik henüz iPhone'a gelmedi. Google Maps'in bir Google özelliği olması nedeniyle bazı sorunlar yaşanıyor olabilir, ancak bir çok kullanıcı bu özelliğin eksikliği nedeniyle Android cepleri tercih ediyor.

Widget'lar: Android'de oldukça faydalı olan ve sevilen özelliklerden biri de bilgiye bir bakışta hızlı erişim sağlayan widget'lar. iOS 5 hava durumu ve hisse senetleri bilgilerini açılır uyarılar ile sunsa da, bazılarımız giriş ekranı veya kilit ekranında kullanılabilecek widget'ları bekliyorduk.

Uygulamaları deneyebilmek: App store'da uygulama satın almayla ilgili en can sıkıcı şey, herhangi bir geri ödeme şansınızın olmaması. Apple bunun için kullanıcılara uygulamayı iade edebileceği bir süre tanıyabilirdi. Örneğin Android'de 15 dakikalık bir deneme süresi sunuluyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

konu iphone olunca gerisi teferruattır :)

Widget koymamaları büyük bir hata olmuş...Bana Göre androidin en büyük avantajlarından biri widget'a sahip olması.

Widget koymamaları büyük bir hata olmuş...Bana Göre androidin en büyük avantajlarından biri widget'a sahip olması.

şimdi androidciler doluşur buraya gereksiz yorumlar yaparkar.

"Uygulamaları deneyebilmek" buna gerek yok uygulamaların lite versionları mevcut. Her uygulamanın yok derseniz oda uygulamayı yapan developerin suçudur :)
"Widget'lar" evet belki olabilirdi ihtiyaç duyan var duymayan var.
Diğerlerini eksiklik olarak görmüyorum facebook, navigasyon falan. iOS5 iyi bir şekilde yapılanmış..

Widget? Nedir widget? Menü ekranına girmeden önce karşılaştığımız "gereksiz masaüstü ekranı" üzerinde bazı uygulamaların küçük birer versiyonları değil midir? E o "gereksiz masaüstü ekranı" iPhone da yok ki Widget sistemi ihtiyacı bulunsun? Çoğu insan Widgetleri hava durumu, borsa, saat, tarih, hatırlatıcılar ve sosyal ağlar için kullanıyor. Hani bi hava durumu Widget'i olsa güzel olurdu ama büyük ihtimal Notifications Center olayına o tip bildirimleri de eklemişlerdir. Böylece pek bi eksikliği hissedilmez.
Sesli navigasyon? Afedersiniz ama siz "TomTom" ya da "NaviGO" denen uygulamalardan bihaber misiniz? Google Maps zaten bir navigasyon programı değil, bir harita uygulamasıdır. Bu denli mantıksızdır ondan sesli navigasyon özellikleri beklemek.
Uygulama deneme? Lite sürümler boşu boşuna yok heralde?
Ee Facebook entegrasyonu? Facebook entegrasyonu gibi bişey zaten çok zordur. Ne yani durum mu paylaşacaksınız o ufacık yerde? Kimin hangi paylaşımını göreceksiniz?
Bir de 3G üzerinden Facetime demişsiniz. 3Gnin bağlantı hızı çoğu yerde Wi-Fi'dan yavaş olduğu için Apple böyle bir servis getirmiyor. Neden mi? Ön kamera bile HD video çekebilme yetisine sahip, fakat bağlantı hızının yavaş olması ya video kalitesinden ödün vermesine neden olur ya da görüntünün akıcılığını bozar. Apple bu yüzden bu servisi getirmiyor anladığım kadarıyla..
Epey de uzun yazdım ha :D

3G üzerinden FaceTime uzun bir süre daha gelmeyecek gibi. Silikon Vadisinde dolaşan dedikodulara göre mobil servis sağlayıcıları Apple'a ciddi baskı yapıyor. Aslında bu baskıda haksızda değiller. 200 milyon'dan fazla cihazın bir anda 3G ile görüşme yapmaya başlarsa mobil servis sağlayıcıların ağları çöker. Umarım altyapıya gerekli yatırım yapılır ve Apple'da FaceTime'ı 3G kullanılıma açar.

Widget koymamaları büyük bir hata olmuş...Bana Göre androidin en büyük avantajlarından biri widget'a sahip olması.
-------------------------------------------------------------------------------
Ben size katılmıyorum. Bence Widgetlar o kadar da gerekli değil. Opsiyonel olarak konabilirdi ama bir eksiklik olarak görmüyorum. Tabii be benim şahsi görüşüm. Diğer iOS kullanıcıları katılır mı bilemeyeceğim =)

cydia dan 3. parti uygulamalarla facebreak mesela 3g ile face time yapılabiliyor.

Fanatik İphone 4 sahipleri daha sistemi yüklemeden kendilerini teselli etmeye başlamışlar zaten gerek yoktu vs.

zenginin mali züğürtün cenesini yorararmiş öylede olsa böylede olsa Steve Jobs kazaniyor

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost