iOS 5, OS X Lion ve iCloud tanıtıldı!

Apple, iOS 5, OS X Lion ve diğer bombalarını bu gece patlattı... İşte yeni iOS ve diğerleri...

  • Zeynel A. Öztürk

Apple'ın işletim sistemi iOS'un mobil dünyada önemli bir güç olduğundan şüphe yok. Bugünkü WWDC etkinliğinde iOS'un yeni sürümü iOS 5.0'ı tanıtan Apple, bu sürümde yıllardır süregelen sorunları ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

iOS 5'de bulunan yeni Nofitication Center ile uyarılar artık can sıkıcı olmaktan kurtuluyor. Ekranın üst tarafından aşağı doğru kaydırarak cevapsız aramaları, e-posta mesajlarını, Facebook güncellemelerini, hava durumu bilgisini görmek artık mümkün. Bu özellik size Android'i de hatırlatabilir. Bir uyarıya dokunmak ise sizi anında ilgili uygulamaya gönderiyor; 'X' simgesine dokunmak ise uyarıyı kaldırıyor.

Önceden pek işlevi bulunmayan kilit ekranı ise artık uyarıları gösteriyor ve sürükleyerek ilgili uygulamaya anında gitmenize izin veriyor. Örneğin kaçırdığınız bir metin mesajı sizi SMS uygulamasına gönderiyor.

Yeni News Stand özelliği ise gazete ve dergi gibi üyeliklerinize merkezi olarak erişmenizi sağlıyor.

iOS 5: Twitter desteği ve fazlası

iOS 5'de olacağı dedikoduları yapılan bir özellik de bugün onaylandı: Twitter desteği. Görünüşe bakılırsa Apple, toplu iletişimde önemli bir hale gelen Twitter'ın kullanımını kullanıcıları için daha kolay bir hale getirmek istiyor. Kamera ve yardımcı Fotoğraflar uygulaması artık 'Tweet' seçeneği sayesinde resimleri direkt olarak Twitter hesabınıza yüklemenize izin veriyor. Twitter özelliği Kişiler, Haritalar ve Tarayıcı uygulamalarına da entegre edilmiş.

Diğer güncellenen iOS uygulaması ise Mobile Safari. Apple, Moblie Safari'nin mobil tarayıcılarda yüzde 64 kullanım payına sahip olduğunu iddia ediyor. Reading list (okuma listesi) sayesinde makaleleri daha sonra okumak üzere kaydedebiliyor ve iOS cihazları arasında eşitleyebiliyorsunuz. iOS ailesinin en geniş cihazları iPad ve iPad 2, iOS 5 ile beraber tam sekmeli tarayıcı desteğine sahip oluyor.

Yeni Reminders özelliği ise iOS için 'yapılacak' listesi sunan bir uygulama.

Güncellenen Kamera uygulamasına hızlıca bir resim çekmeniz gerektiğinde kilit ekranından erişmeniz mümkün oluyor. Ve nihayet artık fiziksel bir düğme kullanarak fotoğraf çekmeniz mümkün (ses düğmesi). Fotoğrafları kırpmak, döndürmek ve kırmızı göz azaltma efektleri uygulamak da artık mümkün.

Mail, PC Free ve iOS 5'in çıkış tarihi

En çok kullanılan uygulamalardan biri olan Mail ise artık zengin metin düzenleme, mesaja işaret ekleme ve e-posta mesajlarını arama özelliğine sahip. Yeni entegre sözlüğe ise artık tüm iOS uygulamaları tarafından erişilebiliyor. iPad kullanıcıları yeni bir klavye özelliği sayesinde daha kolay yazı yazabiliyorlar.

Diğer dev bir yenilik ise 'PC Free' özelliği. Bu özellik sayesinde etkinleştirme ve yazılım güncellemeleri, kablosuz şekilde yapılabiliyor.

Apple'ın duyurduğu yeniliklerden bir diğeri de Game Center. Apple şu an 50 milyon Game Center kullanıcısı olduğunu iddia ediyor (30 milyon Xbox live kullanıcısına karşılık). Arkadaşlarınızın fotoğrafı Game Center'da beliriyor ve başarı puanları kazanmanız mümkün hale geliyor. Arkadaşlarınıza oyun önermek de mümkün.

Son olarak ise iPad, iPhone ve iPod touch'ı destekleyen iMessage var. Bu uygulama ile kullanıcılar, birbirlerine mesaj, fotoğraf ve video gönderebiliyorlar. Wi-Fi ve 3G üzerinden çalışan uygulama, güvenli bir şifreleme kullanıyor. Uygulama gönderildi/okundu onaylarına, yazma göstergesine ve push desteğine de sahip ve tabi ki yeni uyarı özelliklerini kullanıyor.

Çıkış tarihi: iOS 5 bu sonbaharda iPhone 3GS, iPhone 4, iPad, iPad 2, üçüncü ve dördüncü jenerasyon iPod touch için sunulacak.

iOS 5'in tanıtımdan kareleri ve iOS 5'deki yenilikleri galerimizde yakından görebilirsiniz! Tıklayın!

OS X Lion da tanıtıldı, işte yenilikler

OS X Lion

Lion notebook'larda ortaya çıkan ilk yenilik, çoklu dokunmatik hareketler. Artık Touchpad'i kullanarak dokunarak yakınlaşmak, iki parmakla kaydırmak ve daha fazlası mümkün.

Safari de artık dokunmatik özellikli 'momentum kaydırma' özelliğine ve destekli web biçimindeki sayfalarda sayfa kaydırma animasyonlarına sahip.

Yeni 'Spaces' ile pencereleri depolamanız mümkün hale geliyor. Yeni bir 'space' oluşturmak için sağ üst tarafa gitmeniz yeterli. Ardından istediğiniz kadar pencereyi sürükleyerek masaüstünüzü temizleyebiliyorsunuz.

Mac App Store: Yeni mağazada uygulama içi satın alma, push bildirileri ve güvenlik için yeni uygulama sandbox modu bulunuyor.

'Resume' işlevi ile bilgisayarı önceki bir konfigürasyon ile başlatmak mümkün hale geliyor. 'Auto Save' ise belgeleri siz kaydetmeseniz dahi otomatik olarak kaydediyor.

'Air Drop' ise bir eşten eşe dosya transferi teknolojisi. Apple, etkinlikte aynı zamanda yeni e-posta istemcisini, FileVault 2'yi, FaceTime'ı ve fazlasını da tanıttı.

Çıkış tarihi: OS X Lion Temmuz ayında çıkacak, ancak Apple kesin bir tarih belirtmedi. Geliştirici ön-izleme sürümü ise 3.000 yeni API ile kullanılabilir durumda.

Yeni iCloud hizmeti

Konferansta tanıtılan diğer bir hizmet ise iCloud. iCloud, Android'deki Sync hizmetlerine benziyor. İçeriğinizi bulut üzerinde kablosuz ve otomatik olarak depoluyor, müzik de aktarabiliyor. Yeni hizmete üyelik yılda 25 dolardan başlıyor.

Yeni müzik hizmeti sayesinde ise artık satın aldığınız müzikleri bulut ile eşitleyebiliyorsunuz. Bu sayede müziğinizi birden çok cihaza indirmeniz mümkün hale geliyor. Steve Jobs, iCloud'u şöyle açıklıyor:

'Bazılarımız bulutu gökyüzündeki büyük bir diske benzetiyor... Biz ise bundan daha fazlasını düşünüyoruz. iCloud içeriğinizi bulutta depoluyor ve kablosuz olarak cihazınıza aktarıyor. Hizmet, içeriği otomatik olarak karşıya gönderiyor, depoluyor, ve tüm cihazlarınıza gönderiyor. Her şey otomatik olarak gerçekleşiyor ve yeni öğreneceğiniz hiçbir şey yok.'

Okuyucu Yorumları

Toplam 36 Yorum

evet iphone4 kulancisi olarak begendim diyebilirim, ancak eksikleri var biraz androidten esinlenmis gibi izlenime kapildim birde su ekran kapali iken de fotograf cekilebilmesi nokian8 ve windowsmob.7 de olan arac
genede teknolojiye katkilarindan dolayi tesekkurler

vay be steve jobs yine bombayı patlattı yeni özellikler çok iyi olmuş hala android kullananlara kapak niteliğinde...

"vay be steve jobs yine bombayı patlattı yeni özellikler çok iyi olmuş hala android kullananlara kapak niteliğinde..."

bildirim çubuğunu androidden çalmış hala kapak diyor arkadaş haha.
android'i anımsatıyor değil android'in kopyası. androidde baştan beridir olan şey nihayet iphone'a da geldi biraz mutlu olsunlar yazık.

azcık Android'den çal, azcık WebOS'den al sana devrim niteliğinde yenilik

vay be steve jobs yine bombayı patlattı yeni özellikler çok iyi olmuş hala android kullananlara kapak niteliğinde...
------------------------------------------------------------
Zaten android den kopyalamış dostum.Kapağı bizde şişesi sende kaldı.
Ve ayrıca güzel bir makale olmuş apple eksiklerinide görmüş olduk resim kırpamayan radyosu olmayan resimlere efekt veremeyen çoklu işlem yapamayan bluetooth olmayan (pardon var ama gönderemiyor) vs vs. Sürekli başkasından KOPYALAYAN süper bir sistemmiş

widget bekliyordum sonuç artık apple ın yaptıkları heyecanlandırmıyor beni çünkü bütün bunlar app store da zaten var olan uygulamalar bildirimler hariç o yüzden pek beğenmedim ancak icloud özelliğiyle üstelik ücretsiz apple yine kendisini göstermiş ama ben daha çok şey bekliyordum

YA ARKADAŞ ZATEN AKILLITELEFON FİKRİE TABLET FİKRİ TAMAMEN İphone a ait androit ve diyerleri sonradan girdi piyasaya bu fikirle. varsın iphone da bu özellikten esinlensin. adam hep yeniliklerin öncüsü olacak diye bi kural yok ya...

Önemli olan kullanıcıların işletim sistemlerini güncelleyebilmeleri update ve upgrade olayını güvenli birşekilde yapabileceklerinden şüpheliyim

Androidde olan ozellikler ios a eklenmis. Ios ve androidle ilgilenenler direk anlar zaten.

iOS 5'in iPhone 3GS destekliyor olması, beni ve benim gibi 3GS kullanıcılarını eminim ki çok mutlu etmiştir...

uygulamayı direk sürükleyip açma özelliği htc den çalınmış sense 3.0 arayüzünden diğerleride bire bir android zaten

Apple'ın ücreti 99$ değil, ücretsiz. Ücretli kısmının fiyatı ise yıllık 25$ ve bu servis sayesinde iTunes listeniz tüm iOS 5'li ve Mac OS X'li cihazlarla kablosuz olarak eşliyor...

evet 3gs i de katmaları güzel olmuş sonbaharda çıkacak bi sürümde 3gs varsa o zaman yaza i-phone beklememek lazım ya çıkmayacak yada çift çekirdekli bi işlemci ile makyajlanmış bi i-phone 4 gelecek .

Hep diğerleri iOS'a özeniyordu bu sefer iOS Android'den özelliklere özenmiş. Çok net şekilde ortada.

Bazı arkadaşlar ios5 in bazı özelliğinin android de olduğunu belirtiyorlar, doğrudur ancak ios5 biraz daha geliştirmişgibi gözüküyor, ayrıca ben iphone ve android kull, androidin biraz geliştirilmeye ve sadeleştrilmeye ihtiycı var. Beni esas lion ilgilendiriyor. şuan bile windows un çok ilerisinde olan mac daha da gelişiyor. Artık yazılım konusunda hem telefonda hemde bil. da öncü diyebiliriz. Windows yaşlandı çağın gerisinde kalmakta.

Bu kadar rezim yorumlar okumadım arkadaş yok ios androidden çalmış yok htc den çalmış kıskançlıktan yapzılmış yorumlar ilk görüşte anlaşılıyor AKILLI CEP TELEFONUNU İLK KİM ÇIKARDI??? bunun cevabını verın androıdcıler htc cıller veremezsınız ılk akıllı telefon ıphonedır dıgerlerı sonradan geldı çalıntı demek kıskanclık demektır barı kendınızı rezıl etmeyın

Şu Android'çiler bir susun artık allah aşkına. Özellik diye kendinizi yırtıyorsunuz.

Yahu grafik arayüz tasarımınız ve app kaliteniz yerlerde, marketiniz her ay trojanlı ve virüslü yazılımlar yüzünden inim inim inliyor, iphone'dan çaldığınız trilyon tane arayüz tasarımı, hatta iphone'un kendi cihaz tasarımı varken iOS Android'de daha önce olan birşeyi koydu diye çalmış oluyo.

Yahu övündüğünüz widget'ları bile 2004 senesinde Mac OS X Tiger ile Apple yaratmıştır.

Çağımızın user interface mucidi Apple bu kadar aciz, Google'dan arayüz kopyalıyor öylemi, gülermisin ağlarmısın bu kompleksi insanların yorumlarına insan şaşırıyor valla.

Beğenmedim deyin geçin gidin, çok daha mantıklı ve elde tutulur bir yorum olur bu.

ios androidden birşey çalmamıştır, ikonların dizilişleri, menüler, telefonun şekli hepsi iphone dan esinlenilmiştir yani kısaca android iphone dan araklamıştır boşuna kasmayın androidçiler :D

kaç sene önce aldığım 3gs in hala güncellenmesi muhteşem oldu benim için 3 sene daha telefonumu değiştirmem herhalde. Siz android holiganlarına gelincede bazı şeylerin çalındığını söylüyorsunuz. evet çalındıysa çalınmış ne yapalım en iyi işletim sistemi zaten iOs tu şimdi ise rakipsiz oldu :) siz güncelleme bekleye durun

Her firma rakibinden birşeyler çalar süsler kendi yapmış gibi piyasa sürer pazarlama stratejisi... Windows, Mac lerden çalınmış gelişirilmiş bir sistemdir bu yadırganamaz bir gerçek! Birazda Apple özensin diğerlerine... Apple istese 2007 de ilk iphone a da bu özellikleride gayet rhat ekleye bilirdi! PAZARLAMA stretejisi Steyvi amcamız sağolsun!

helal olsun adamlara 3gs ide hala desteklemeye dewam edecekler.bu da iphone un android den pahalı olmasını dengeliyor bence..daha hala 2.3 e cıkamayıp çırpınan galaxy s ler war. Bakalım google androidçilerini 3 jenerasyon destekleyeblecek mi yada android tel lerin donanımı kaldırabilecek mi

geçen sene çıkan android telefonlara daha ilk güncellemeleri geldi yani ilk ve son diyelim biz ona :) görüp göreceğiniz 2.3.3 güncellemesi olur ama iphone bu konuda rakipsiz :)

arkadaşlar yok ios arakçı yok android arakçı bunları geçin. Ben de android kullanıyorum. Ama ios ' un yaptığı işler beni de heyecanlandırıyor. Çünkü biliyorum ki çita yükseldikçe diğerleri de ona ayak uydurmaya çalışacak.
Rekabet oldukça her zaman kullanıcı kazançlı çıkar.

Hehehe kopyaanmış he oldu başka bi isteğiniz herşeyi bırakın androis işletim sisteminde cloud denen bi dalga olsaydı mutlaka muadili vardır ama bu kadar ayrıntılısı olsaydı androidciler öyle bir havalanırdı ki tahmin edebiliyorum istten çekne efekti biraz androidi anımsatıyor kabuş ediyorum ama içindeki ögelerin faşan cidden alakası yok sonuç olarak en iyi iletim sistemi iOS'tu şimdi daha da iOS androidçilerin söylemlerini son çırpınış olarak algılıyorum :) .

Androidde günceleme denilen olay yok kadar az zaten 1 2 update çıkar anca okadar android daha virüslü marketini düzeltsin

şu iphonecuları anlamıyorum arkadaş yok ilk akıllı telefon iphonemuş yok android ondan çalmış...her şeyi oturup adam akıllı düşünürseniz ilk akıll telefonu nokia çıkarmıştır 6600 ya da 7650 dir menü tasarımı olsun akıllı telefon özellikleri olsun ilk modellerde çıkmıştır iphone ve android ondan sonra o tasarımı ve özellikleri takip etmişlerdir nolur gerçekci olun biraz... ha bir şeyin farkındayım evet android iostan bayaa özellik almıştır ama allah aşkına ios un aldığı hiç bişey mi yok? ne yaparsanız yapın androidin yükselişini engelleyemeyeceksiniz.. o çok övündüğünüz app marketteki uygulama sayısına bile erişti android yakın zamanda da geçecektir emin olun :)

Apple yeni rejenerasyon teknolojileriyle geliyor.Google'ın yeteneksiz android'ine ÖLÜM

Apple ya da Android, onları korumanız için sizlere para veriyor galiba. Çok hararetlisiniz.

Windows'ta Lion yanında pek bi ucube kaldı.

androidçiler kıskanmayın ucuz telefonlarınızla takılın siz - not: iphonefanboy :D

allah bu android ios ozelliklerini kac kisi kullaniyor veya marketlerden ne gibi programlar aliniyor alan vardir ama 1000 kisiden belki 10 kisi hepsi soyguncu ozelliklede iphone en iyisi normal kullanacaginiz cep telefonu almak ha birde hava atmak icin alimlar vardir

yav android market ios marketi geçse ne olucak gıdıp androidmı alıcak mıllet komik komik yorumlar yamayın ios market ile android market birmi android marketin kalitesiyle ios marketin kalitesi birmi

1000 tane androidli cep var 1 tane ios lu cep var neyle neyi yarıştırıyorsunuz bırakında geçsin android ios tek başına 1. yazık valla ben ne android kullanıyorum ne ios dandik bir samsung cep telim var d600 markalı param olsa iphone alıcam ama 5 i

android in flaşı :)
apple ın utancı :(

Birisi şöyle demiş,
"Bu kadar rezim yorumlar okumadım arkadaş yok ios androidden çalmış yok htc den çalmış kıskançlıktan yapzılmış yorumlar ilk görüşte anlaşılıyor AKILLI CEP TELEFONUNU İLK KİM ÇIKARDI??? bunun cevabını verın androıdcıler htc cıller veremezsınız ılk akıllı telefon ıphonedır dıgerlerı sonradan geldı çalıntı demek kıskanclık demektır barı kendınızı rezıl etmeyın"
________________________
bunu diyen arkadaşın windows mobile'den pocket pc'den windows ce'den haberi var mı acaba

apple yazılımda çok iyi olsaydı 2005'te çıkardığı ilk mobil sistem tutulurdu, oysa windows mobile 2000 yılından beri kullanılmaktadır diğerleri eğlence amaçlı üretilmiştir gerçek iş, windowsta yapılmaktadır.

Birisi şöyle demiş,
"Bu kadar rezim yorumlar okumadım arkadaş yok ios androidden çalmış yok htc den çalmış kıskançlıktan yapzılmış yorumlar ilk görüşte anlaşılıyor AKILLI CEP TELEFONUNU İLK KİM ÇIKARDI??? bunun cevabını verın androıdcıler htc cıller veremezsınız ılk akıllı telefon ıphonedır dıgerlerı sonradan geldı çalıntı demek kıskanclık demektır barı kendınızı rezıl etmeyın"
________________________
bunu diyen arkadaşın windows mobile'den pocket pc'den windows ce'den haberi var mı acaba
---------------------
apple iphone u çıkarmadan önce kaç tane smartphone vardı ?

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play