iOS 7'nin yeniliklerine şimdiden ulaşın!

iOS 7'nin yeniliklerini şimdiden iPhone veya iPad'inize getirmenin yollarını açıklıyoruz!

iOS 7'nin yeniliklerine şimdiden ulaşın!

iOS 7 Apple tarafından tanıtılmış olsa da iPhone ve iPad'lere sonbaharda gelecek. Ancak iOS 7'de öne çıkan yeniliklerin bazılarını üçüncü parti uygulamalar ve jailbreak'li ceplere yönelik ince ayarlarla şimdiden kullanabilirsiniz.

Yeni görünüm

iOS 7'deki en önemli değişiklik, tüm stok uygulamaların yeni görünümü. Tasarımı tamamen yenilenen arayüzün aynısını iOS 6'da şu an elde etmeniz mümkün olmasa da jailbreak'li bir cihaza sahipseniz Winterboard ile benzer bir tema yükleyebilirsiniz. Simgeler için FlatIcons, iyi bir seçenek. FlatIcons ile uyarı merkezine iOS 7'dekine benzer bir görünüm kazandırabilirsiniz. Diğer uygulamalar için onların yerine geçecek üçüncü parti alternatifleri kullanabilirsiniz.

Yeni Apple Weather uygulaması, Yahoo'nun Weather uygulamasına oldukça benziyor. Calendar'ı WeekCal veya Sunrise ile değiştirebilir, e-posta istemcisi olarak Mailbox'ı kullanabilirsiniz.

Control Center, gerçek çoklu görev, AirDrop

Control Center

iOS 7'deki bu yeni ekran, uçak modu, bluetooth gibi ayarlara hızlı erişim sağlıyor. Bu ayarlara ulaşabilmek için parmağınızı ekranın altından yukarıya doğru sürüklemeniz yeterli. Jailbreak'li iPhone'lar ise SBSettings ve NCSettings gibi uygulamalar sayesinde bu işlevlere uzun zamandır sahip olabiliyorlar.

Gerçek çoklu görev

iOS 7'deki bir başka yenilik ise, çoklu görev yönetiminde. Apple'a göre uygulamalar artık arka planda çalışabilecek ve bu sırada pilinize aşırı bir yük bindirmeyecekler. Bu işlevin aynısına şu an sahip olmanız mümkün değil. Ancak jailbreak'li cihazlar, Background Manager ile uygulamaları arka planda çalıştırabilir ve bu işleve oldukça yaklaşabilirsiniz.

AirDrop

Yeni bir işlev olan AirDrop, etrafınızdaki iPhone sahipleriyle fotoğraf ve dosya paylaşımını kolay bir hale getiriyor. Apple'ın yeni işlevi kadar derin bir entegrasyon sunmasa da, ücretsiz bir uygulama olan Bump ile etrafınızdaki Bump kullanıcılarıyla birkaç adımda dosya paylaşımında bulunabilirsiniz.

Bump'a alternatif olarak Filedrop'u da denemenizi tavsiye ediyoruz.

Ek Siri komutları ve otomatik güncellemeler

Ek Siri komutları

iOS 7'de Siri'ye eklenen yeni komutların tam olarak ne olduklarını görebilmek için biraz beklememiz gerekecek. Ancak şimdi jailbreak'li cebinize AssistantEnhancer'ı indirerek Siri'ye çok sayıda yeni komut ekleyebilirsiniz.

Otomatik uygulama güncellemeleri

iOS 7'deki yeni seçeneklerden biri olan otomatik uygulama güncellemeleri, uygulamalarınızın arka planda otomatik olarak güncellenebilmesine izin verecek. Bir jailbreak uygulaması olan Auto App Updater ise belirli zamanlarda iPhone'unuzun güncellemeleri kontrol etmesini ve tümünü otomatik olarak yüklemesini sağlıyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

Apple den İşe yaramaz bir işletim sistemi daha

@13 Haz 2013 00:16 "İşe yaramamak" fiilinin sözcük karşılığını bilmediğinizi düşünüyorum.

@13 Haz 2013 00:16 Ne rezilsiniz be sanki android'i sen yazmışsın gibi kötülüyorsun nedir bu karşı malı kötüleme davası anlamadım gitti.

@13 Haz 2013 05:38 bakın android de gerçekten çok iyi bir sistem ama şunu da kabul edin android ios olmasa belki çok sonra doğardı ya da bu kadar gelişmezdi ben ios 7 yi beğendim neyiniz var anlayamıyorum yani bu kadar apple düşmanlığı mı olur ben de bir android kullanıcısıyım ios i de çok beğeniyorum ve android 4.2.2 li galaxy s4 kullanmama rağmen bazı sorunlarla karşılaşıyorum ios deki akıcılık yok yani

@13 Haz 2013 00:16 cahil....

Yalnız FlatIcons çok çok daha profesyonel bir tema. Apple böylesine çirkin bir arayüz yaratıyorsa (ilkokuldaki yetenekli çocuklar bile daha iyisini başarırdı) bir şeylerin ters gittiğinin göstergesidir ve benim de artık iPhone 4S'imi satmanın vakti gelmiştir. Yoksa bu gidişle Jailbreak yapmak için nedenlerim listesine tema yüklemek de girecek :(

iconlar metroya benzemiş sanki..?

Arkadaşlar şimdiki trend keskin kenarlar, flat butonlar pencereler. Metro tarzıdır bunlar. Artık yuvarlak kenarlı hatlar eskidi.

Internetden indirebilirsiniz youtube daki iphonedo nunda bu konuyla ilgili yani telefonuza ios 7 yukleme konusunda ordan izleyebilirsiniz ve yukleyebilirsiniz. Suan telefonumda (iphone5) ios7 yukle her ana surumun 1. Betasinda oldugu gibi ufak tefek hatalar var cidden cok kulanisli risk alip indirmenizi tavsiye ederim

İphone 5 kurup denedim. Görünüm hoş fakat şarj yarım gün gidiyor. O çok berbat olmuş.

@13 Haz 2013 10:12 beta sürümü ondandır

jailbreakliler yaşadı :D

Değişimler sancılıdır. IOS 7 de yeni bir tasarımın altyapısını oluşturuyor. Tabi ki ilerleyen güncellemelerle değişimler olucak. Tasarım ve getirdiği yenilikler anlamında sistem evrim geçiriyor. Ben getirdikleri yönünden beğenen tarafındayım. Türk insanının hiçbirşeyi beğenmediğini bildiğimden yazılanları çokta önemsemiyorum.

iPod torç 4G'ye guncelleme vermemisler musteri kaybediyor apple politikaları yuzunden.

Bende bisey sandim

İphonedo reyizi izleyin siz

iOS 7 şarjı iPhone 5'te yarım gün anca dayanıyor. iOS 6 da bu 1,5 gündü.

windows 8 ile android görünümü karışmış resmen eğer gerçekten öyleyse

Görüntü o kadar berbat olmuşki.Eski iphone menüsü daha güzeldi.Hiç uğraşmayıp menü yapmışlar baştan sağma.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir