iPad 2'nin geliştirmesi gereken yönleri!

iPad 2 şu an rakipsiz olabilir ama eksikleri de yok değil. İşte Apple'ın düzeltmesi gereken 3 şey!

  • Gökay Özbudak

iPad 2 Apple'ın şüphesiz en çok satan ürünlerinden biri ve hatta piyasada şu an için tam anlamıyla ciddi bir rakibi bulunmuyor. Ancak her cihaz gibi iPad 2'nin de geliştirilmesi gereken yönleri bulunuyor.

Geliştirilmesi gereken özelliklerden biri multitask (çoklu işlem yapabilme) özelliği. Arka planda birçok uygulamayı aynı anda çalıştırabilmek hiç yoktan iyi ancak iOS'un şu anki multitask özelliğinin daha da ilerlemesi gerekiyor. Uygulamaları görebildiğiniz ekranda bir uygulamayı kapatabilmeniz için üzerine basıp beklemeniz gerekiyor daha sonra açılan yerden uygulamayı kapat seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Çok pratik olmamakla beraber iOS'un ileri sürümlerinde değişmeyecek bir durum değil.

Safari ve Flash...

İkinci geliştirilmesi gerek uygulama ise Safari. Yine iPad 2'yi sık kullananların fark edebileceği üzere ana ekran tuşuna iki kere tıkladığınızda karşınıza multitask çubuğu çıkıyor. Buradan Safari hariç diğer uygulamaları görebiliyorsunuz. Halbuki Safari'nin açık pencerelerinin de görülebileceği bir ekran durumu oldukça kolaylaştırabilirdi.

Üçüncü ve son geliştirilmesi gereken özellik aslında iOS'da zaten uzun zamandır olmayan bir özellik, Flash. Apple severler duruma alışık olsa da internette ne kadar çok Flash destekleyen site olduğunu iPad 2 kullandığınızda daha çok fark ediyorsunuz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

bencede geliştirmesi gerekiyor. yurt dışında kullanan arkadaşımdan öğrendiğim kadarı ile lg optimus pad'de multitask özelliği çok iyiymiş. şimdi ipad'e verdiğim paraya yanmalımıyım bilemedim.

safarinin yerine opera kurmak bu işi fazlasıyla çözer. ama flash olsada kullanmam. güvensiz bana göre.

Afedersiniz de siz mi karar veriyorsunuz bunlara?
Multitask için ne bekliyorsunuz, o bir dokunmatik ekran, yanlışlıkla kapatmaları vs. engellemek için tabi ki çok pratik bişey koyamazlar. Düşünsenize multitask barını açtığınızda o köşe çarpılarının direk çıktığını, bi uygulamayı açayım derken yanlışlıkla çarpıya basıp tüm çalışmalarınızı kaybettiğinizi...
Safari demişsiniz de siz bunu Windows mu sandınız? Yine hayal edin bakayım, açtınız multitask barını ve karşınızda kaç sayfa safari ekranınız varsa o kadar safari logosu? Hangi biri hangisi nasıl ayırt edeceksiniz? Onun yerine iOS 5de aynı bir PC tarayıcısı gibi yukardan sekmeler arası geçişleri yapacaklar..
Flash? Hadi diğer ikisi düşünülmeden yazılmış şeyler, düşününce mantıksız oldukları besbelli ama FLASH?!? Flash dediğiniz şey Adone'nin geçmiş internet başarılarına tutunup şuan için can çekişen bir teknolojiden başka birşey değil. Donanımı düşük olan bir bilgisayarım var, flash kurmuyorum bile. Banane flash reklamlardan canım, html5 video siteleri de işimi görüyor, yetiyor. HTML5 Flash'ın sonunu getirdi bunun siz de farkındasınız Steve Jobs kadar.
Beni bir Apple-Fan olarak karalayacaksınız şimdi bundan sonra gelecek yorumu yazan arkadaşlar. Ben ne bir Apple-Fan'ım ne bir Androidciyim. Kullandığım mobil cihazım Google Nexus S olup ondan önce de iPod Touch 4 kullanıyordum. Bilgisayar olarak bir Macbook Pro ve bir de kendi düzdüğüm Windows PCm var. Ben 2 tarafı da tutmuyorum, 2 tarafın da iyi ürünlerini alıyorum. Teknoloji benden yana olsun mantığı..
Ama kabul edin bu makale tamamen makale olsun diye yazılmış bir makaledir.
Saygılar

Multitasking gestures özelliği sayesinde tüm iPad kullanıcıları açık olan uygulamıştı kolaylıkla yonetebiliyor. bu hır eksiklik değil bence. İkincisi Flash destegine de çok gerek yok yani. Zaten gunümüzde önemli siteler video iceriklerini mobil uyumlu hale getirdiği için iPad ile bu videolar rahatlıkla izlenebiliyor. Flash içerikli sitelere gelince, bugün hangi tablet bilgisayarda Flash oyunlar oynayabiliyor ki bana bunu söyleyin. Sitelerin Flash tabanli reklamlarını göstermekten başka hiçbir ise yaramıyor bence.

multiflow cydia app multitasking deki uygulamalar arası geçiş işini çözer :) sorun halen cıkmamıs olan jailbreak bence :))))

flash a çok takmış chip ya bir android alın ya da puffin broser icloud browse veya skyfire yükleyin gayet iyi izleyebiliyorsunuz

multiflow ve backgrounder multitask olayını çözer...

ipad 2 rakipsiz mi olur. galaxy tab 10.1 ezip geçiyor bunu

ya böle pahalı bi ürün nasıl flash desteklemez anlamıorm

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play