iPad ve iPhone'lar köşeye sıkışıyor!

Apple, tüm rakipleriyle birlikte imza attığı ama inatla uymadığı anlaşmada köşeye sıkışıyor!

  • Levent Öztürk
iPad ve iPhone'lar köşeye sıkışıyor!

Eğer Avrupalı politikacıların isteği olur ise Apple, sadece kendisine ait ürünlerde kullanılabilen özel şarj cihazı ve arabiriminden vazgeçmek zorunda kalabilir.

Avrupa Parlamentosu'nun iç market komitesi üyeleri, Perşembe günü yaptıkları kapalı bir oylama ile ortak telefon şarj arabirimi kullanımını zorunlu kılan yeni bir kanun üzerinde çalıştılar. Üyeler, bütün cihazların ve aksesuarlarının aynı tipteki şarj aletleri ile kullanılabilmesini istiyorlar. Bu isteğin amacı ise elektronik atıkların miktarını azaltmak. Alman üye Barbara Weiler, "kablo kaosunun" sonunun gelmesini istediğini söyledi.

Aslında konu için yapılan ilk hareket bu değil. 2009 yılında Avrupa Komisyonu, International Telecommunications Union (uluslararası Telekomünikasyon Birliği) ve önde gelen telefon üreticileri micro USB kullanımını konusunda gönüllü bir antlaşmaya imza atmışlardı. Ancak geçtiğimiz hafta üç gün içerisinde dokuz milyon iPhone 5s ve 5c satan Apple, imza atmış olmasına rağmen antlaşmaya bir türlü uymadı ve mİcro USB'ye geçen diğer tüm devlere rağmen, imzasına bağlı kalmadı.

Bundan sonra olması beklenen ise komitenin Avrupa Konsülü ile resmi olmayan görüşmelere başlayarak kanunun gerekli adımlardan daha hızlı geçmesini sağlamaya çalışması. 

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

harika bir yasal düzenleme olur... gerçekten de ortak kablo olsa... telefon kutularından kablo çıkmaz... kablon yoksa ayrı alırsın... bir kablo en az on telefon eskitir... böylelikle... ortalık kablo çöplüğüne dönmez... attığım şarj kablolarının uzunluğu parise yol olur...

@30 Eyl 2013 13:04 Ortak olsun ama apple'ınkiler gibi olsun.Tersi düzü yok.Nasıl sokarsan giriyor...

Sayfa açılınca adres çubuğundaki adrese bak... Yüklem cuk oturmuş.

@30 Eyl 2013 13:05 hahahah verdim şukunu

başlığa bak içeriğe bak işiniz gücünüz samsung sempatizanlığı yazık...chip yakışmıyor size...

@30 Eyl 2013 13:50 micro usb samsungun mu? apple fanlığının alemi yok. apple her ürününde kullanıcıları kısıtlayan şeylere başvurur. ve malesef kullancılar bunu birşey sanarlar. dünyadaki ergen zeka bir anda kaybolsa apple bir seneye kepenk indirir...

sadece telefonlar değil taşınabilir bütün cihazlar için standart olmalı ve ürün n yanında şarj aleti verilmemel, ki boş yere çöp çıkmasın.

Micro usb ler çok gelişmiş teknolojiler değiller bildiğim kadarıyla Apple arabirimi kadar özelliği desteklemiyorlar. iPhone 5 kullanıcısı olaak bende çok kablo sorunu yaşıyorum açıkçası ortak olması hoşuma gider ama daha kullanışlı bir micro usb tasarlanmalı bence.

Şarj cihazlarıda ortak olmalı bazı şarjlar aynı ucu kullansalar bile uyumsuz olabiliyor

Lightning micro usb den 5 kat daha hızlı neyin kafasını yaşıyosunuz

@30 Eyl 2013 17:30 tövbe tövbe... usb ye dönüştürüyorsun sonuçta kardeşim!

Kablo kaosu artık bir son bulmalı.

kablolar ortak olsa bile şarj aletleri ortak olamaz. Örneğin galaxy s4ün şarj cihazı 2 mah güçle pili şarj ediyor ve 2600lık pili 90 dakikada şarj edebiliyor.

oturun ortak düzgün bir adaptör yapın biraz da iyi pil üretin kaos falan da olmasın.

Tamam da appleın giriş yerş daha özel orası micro usb olursa irig medisana tarzı cihazları çalıştıramaz ki apple ı ayrı kılan olay başka bir cihaza bağlanabilmesi. ayrıca lightning ve 30 pin micro usbden kat kat hızlı

iSheepler iyice mala bağlamışlar...

Lighting palavrası USB ile kıyasla daha hızlı filan değil Apple masalı o... iSHEEP'leri kandırmak ve sadece kendi çöpleri satsın diye uydurduğu standart dışı saçma bir soket...

Sen de yorum yaz