iPhone 13 ile Gelecek Olan Sinema Modu Nedir; Ne İşe Yarıyor?

iPhone 13'ün önemli yeniliklerinden biri olarak lanse edilen Sinema Modu tam olarak nedir; kimin ne işine yarayacak?

  • Ercan Uğurlu
iPhone 13, Sinema Modu ile Videoyu İleri Taşıyor

Akıllı telefonların video kabiliyetleri oldukça gelişti ve daha iyi videolar için özel modlar içermeye başladılar. Samsung, Galaxy telefonlarında yönetmen modu olarak bunu sunarken, Apple da iPhone 13 serisinde sinema modunu tüketicilere sunuyor.

Peki ama nedir bu sinema modu? Apple'ın yeni telefonları, profesyonel kameraların odak özelliklerini taklit edebilen sinematik bir moda sahip olurken, video aşamasında sahnenizi belirli konulara otomatik olarak odaklama olanağı tanıyor. Örneğin, arka plandaki herkes bulanıkken, ön planda birisi tamamen net şekilde görünebiliyor ve daha iyisi, ön plandaki bir karakter, arkasını dönüp baktığında, odağı arkadakilere kaydırabiliyor. Hemen aşağıda izleyeceğini iPhone 13 ile çekilmiş Whodunnit isimli çalışmada da bunun bir örneğini görebiliyorsunuz.

Whodunnit | Cinematic mode | iPhone 13 | AppleWhodunnit | Cinematic mode | iPhone 13 | Apple
Cinematic mode on iPhone 13 adds shallow depth of field and shifts focus automatically. Add more drama. Learn more: #iPhone13 #AppleEvent Welcome to the official Apple YouTube channel. Here you’ll find news about product launches, tutorials, and other great content. Our more than 160,000 employees are dedicated to making the best products on earth, and to leaving the world better than we found it.

Apple, sinema modunun iPhone 13'te kullandıkları A15 Bionic işlemci sayesinde mümkün olduğunu söylerken -pek şaşırmayacağımız gibi- işlemcisinin rakip mobil çiplerden daha iyi olduğunun altını çiziyor.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz