iPhone 3GS Jailbreak ile çok değişecek

Aslında çoktan kırdılar; fakat iPhone 3GS Jailbreak yayınlandığında iPhone eskisi gibi olmayacak!

Dev Team iPhone'u çoktan hackledi

iPhone'un güvenliğinin ne kadar kötü durumda olduğunu daha önceki bir
haberimizde sizlere aktarmıştık. Güvenlik açıkları bir yana, Dev Team iPhone 3GS'i çoktan kırdı. Fakat ellerindekini henüz yayınlamamaya karar verdiler. Apple'ın 3GS'teki sorunları halletmek için yakın zamanda bir güncelleme yayınlamasını bekliyorlar. Hack'i şimdi çıkartırlarsa Apple'ın işi bozacağını düşündükleri için sabrediyorlar.

Dev Team açıklamasında "Jailbreak'i erteleyip duruyoruz çünkü hemen yayınlarsak Apple iBoot ailesinden gelen program hatasını düzeltecek. Böylece Jailbreak çalışmayacak." Yeni gelecek olan 3.0.1 firmware güncellemesi ultrasn0w'u, kullanıcı arayüzü sorunlarını ve çeşitli program hatalarını düzeltecek.

Nedir bu Jailbreak?

iPhone Jailbreak sayesinde resmi olmayan yazılımları çalıştırabiliyor

Peki nedir bu Jailbreak? Apple ürünlerine Apple onayı olmayan yazılım kurulamıyor. Apple en büyük parayı resmi yazılım satarak kazanıyor ve telefonu sattığında gereken çoğu özellik ve yazılım pakete dahil olarak gelmiyor.

Jailbreak iPhone ve iPod Touch gibi Apple ürünlerinin resmi olmayan kodları çalıştırabilmesini sağlayan bir yazılım. Tıpkı PSP'nin korsan oyun çalıştırmak için kırılması gibi bir işlem. Kullanıcılar Jailbreak'i hem resmi olmayan yazılımları kurmak, iPhone'larını böylece modifiye etmek için kullanıyor. Ayrıca SIM kartın değiştirilebilmesine olanak tanıyan değişiklikler de söz konusu. Malum yurt dışında satılan iPhone'ların SIM kartı değiştirilemiyor. Jailbreak'in yasallığı ise şimdilik belli değil, bu konuda hukuki bir karar bu yılın sonlarında bekleniyor.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Aldığımın ikinci gunü jailbreak yapmıştım. O zaman 2.2.1 vardı. Şimdi ise 3.0. Jailbreak olmadan iPhone dan zevk almak biraz zor. Mesela bendeki 3G ile normalde video cekemezsiniz ama jb sonrası çok güzel çeker :) Youtube videosu indiremezsiniz ama jb yaptıktan sonra indirirsiniz. Vs. Vs. iPhone ümü çok seviyorum. Ve asla hava atmıyorum!!!

kırılmamış ıphoneden yararlanmanız için bi ton para verip program almanız gerekir

uyuyorsunuz galiba 3gs için jailbreak, unlock çıkalı haftalar oldu...

Editörün notu:
Jailbreak ile unlock'un aynı şeyler olmadığını Dev Team sitesinde kendisi belirtmiş.

bayadır okumuyorsunuz sanırım iphone dev tam'in blogunu 3hafta önce dediğiniz gibi olası firmware güncellemeden korktuklarından iboot açığını deşifre etmemek için jailbreaki yayımlamayacalarını duyurdular .
o hafta içinde George Hotz isimli bir developer kendi derlediği jailbreak'i iphone 3gs kullanıcılarına sundu kod adı: purplera1n
onun hemen ardından da bekleyemeyen iphone dev team redsn0w jailbreak programcığını 0.8 sürümüne yükseltti. (07 temmuz civarı)
gelelim unlocka o ise iki hafta önce çıktı purplera1ni yapan developer purplesn0w diye kendi unlockunu çıkarttı iphone dev team yine sürüm yükseltti ultrasn0w version 0.9 ile duyuruldu. (14 temmuz civarı)
sonuç olarak jailbreak de unlock da mümkün, site adı vermek istemedim reklam olmasın diye umarım kırıldığına inanmışsınızdır iphone 3GSin
Sylar

Editörün notu:
Tam olarak 1.0 sürümünü çıkartmak için Apple yamasını bekliyorlar. Yazıda ultrasn0w'un Apple'ın çıkartacağı yamayla iptal edileceğinden bahsediliyor.

aqalar bn de iphone 3gs 16 gb var çok düşündüm acaba garantiden çıkarmı restore yapıp yollasam servise anlaşılmazmı lütfn biri bişi solesın

3gste jailbreak işlemi yapılabiliyor ama. telefonu kapattın diyelim. Açarken itunes usb kablosu işartei geliyor telefonu tekrar restore etmeni istiyor edince içindeki oyunların vs hepsi siliniyor. Silinmemesi için ise restero etmek yerine jailbreak işlemini tekrar yaptın mı telefon aynı şekilde açılıyor. tek eksik oo
bekliyoruz sorunsuz olan jealbreakı :D

jailbreak yaptıktan sonra iphonenun oyunları online oynanabiliyormu?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir