iPhone 5'e 2 yeni patent!

Apple'ın aldığı bu 2 yeni patent, büyük ihtimalle iPhone 5'te de kullanılacak!

Apple'dan iki yeni patent

Apple'ın henüz gerçekleştirdiği yeni patent anlaşmaları, teknoloji devinin gelecek cihazları hakkında önemli ipuçları veriyor. Patentler, büyük ihtimalle iPhone 5'e de uygulanacak.

Patentlerden ilki, kullanıcıların karşılaşmaktan bıktığı reklam ve şarkı gibi ekranda beliren arka plan uygulamalarını otomatik olarak engelliyor. Bunun yerine istenmeyen içeriği, cihazın kendisinden aktardığınız uygulamalarla değiştirmeniz mümkün.

Örneğin telefonunuza şarkı, radyo yayını veya video indirmek istediğinizde, o uygulamalar arka planda çalışmaya devam ederken, siz de diğer yandan telefonun ana görünümüne dönüp kendi işlerinizi görebileceksiniz.

Uygulamanın güzel yanı ise, telefonunuz atladığınız uygulamaları belli bir süre hafızaya aldıktan sonra, tıpkı YouTube'taki "önerilen videolar" özelliğinde olduğu gibi, artık karşınıza hoşlandığınız içerikleri sunması. 

İkincisi patent ise, daha hayati bir konu olan iPhone ekranıyla ilgili. Patent, artık hepimizin aşina olduğu hassas iPhone ekranını darbelere karşı koruyacak. 

"Elektronik cihaz bileşenine gelen darbeleri soğuran materyal" şeklinde tanımlanan patent, ilk olarak 2008 yılında Christopher Prest tarafından sunulmuştu.

12 Eylül'de tanıtımı yapılacak iPhone 5'in de, bu yeni kullanıcı dostu patentlerden nasibini alması bekleniyor...

Berk Toparlak

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

ohoo herşeye patent al ona al buna al. bence gitsin cep telefonunu şarj etme patentini de alsın tüm telefon üreticilerine patenet davası açıp kazansınlar. Her şeyiyle tekelleşmenin göstergesi bu patentler.

@26 Ağu 2012 21:55 sanamı soracaklardı aynştayn beyinli über zekalı :)

hala iphone5 konuları hala aynı haberler. şurada 1 bile kalmadı çıkmasına ne olmuş ne bitmiş ne değişmiş göreceğiz nasıl olsa. neden sabredemiyorsunuz?

"Gelen çağrıyı kabul etmek için yeşil telefon tuşu kullanımı" patentinide alsa tam olacak..

Alsın hukuksal yaklaşmak gerek sonra çalıştı olaylar olmasın demi xd

"Elektronik cihaz bileşenine gelen darbeleri soğuran materyal" -- vay arkadaş yav :D

Bende yarin gidip telefondaki ses artirma ve kisma tuşlarinin patentini alacagim!

ıphone bence 5 para etmez sadece kasası ağır gerisi boş

bende suyun patentini almayı planlıyorum ^^

Adamlar çalışıp düşünüyor ve bu fikirlerini teknoloji olarak bizlere sunuyor sizde boş boş yorumlar yapıyorsunuz, tabiki fikirlerini patentleyip koruyacaklar, Bknz. microsoft un mouse u ve GUI yi kopyalaması.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir