iPhone ekranlarını amortisörler koruyacak

Teknoloji devi Apple, iPhone ekranlarını korumak için oldukça tuhaf bir patente güveniyor.

  • Onur Seven
iPhone ekranlarını artık amortisörler koruyacak

Yeni bir teknoloji iPhone'ların düştükten sonra kırılmasının önüne geçebilir. Apple tarafından dosyalanan yeni bir patent, düşüş algılandıktan sonra iPhone ekranının korunması için amortisör benzeri özel bir mekanizmanın açılmasını sağlıyor.

Patent, telefon ekranındaki çerçevede yer alan dört adet küçük tamponu gösteriyor. Bunlar ekran kısmının zeminle temas etmemesi için tehlike anında hızlıca açılarak darbenin emilmesini sağlıyor.

Apple iPhone serisini daha dayanıklı hale getirmek için çalışıyor. Bendgate bükülme skandalından sonra şirket iPhone 6S ve iPhone 6S Plus'da daha güçlü 7000 serisi alüminyum kullanmıştı.

Bu teknoloji şimdiye kadar hiç gün ışığına çıkmamış olsa da bu durum Apple'ın şimdiye kadar hiçbir telefonda görmediğimiz bir teknoloji için çeşitli patentlere sahip olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

Asansorlerdeki emniyet kilitlerine benziyor. Asansor ureticileri simdi Apple'a dava acmaz mi patentimi caldiniz diye. XD

Benzeri Lumia'alarda var. Fark ettiyseniz Lumia'larda kapağın içinde bir yastık var. Zaten kapağa bastırırsanız hafiften içeri giriyor. Bu sayede darbeleri emiyor.

@24 Ekim 2015 02:27 o amortisör değil kalitesiz üretim..

@24 Ekim 2015 11:17 Tabi canım ondan 3000 liralık iPhone ile 3000 liralık Samsung iki kere düşünce camı kırılırken benim telefonum onlarca kez düşmesine hatta 2 kez taş zemine bir kezde merdivenden düşmesine rağmen çizik bile yok.

tüketiciyle dalga geçiyorlar...

Microsoft yapsa gereksiz olacaktı...

Telefonun uç kısımlarından çapraz çıksaydı bir işe yarayabilirdi ama bu hâliyle sadece kusursuz bir düşüş sağlanırsa işe yarar. O kadar icat-faydalı ürün tasarlayan kişiler parasızlıktan patent alamazken buna patent veren mahkemenin kulaklarını çınlatmak caizdir. Bilge Baykuş

@24 Ekim 2015 10:02 patentleri mahkemeler vermez. Çoban kal lutfen yorum senin neyine

@24 Ekim 2015 18:26 Kurum kelimesi yerine mahkeme yazmışım diye "çoban" demişsiniz. :{) Düzeltme yapsanız anlarım da "çoban"lığı aşağılama aracı olarak kullanmanız... Harika bir zihine sahip olduğunuzu gösteriyor , yani bunun üzerine ne söyleyebilirim ki bir duvara !

3 kurus fazla için dayanıklı cam koymuyorlar. Nasıl bir zihniyettir? Eyyy elmacılar uyanın. 3 sene sonra koyup ilk defa yapılmış icat gibi kandırırlar tüketiciyi

@24 Ekim 2015 10:13 adamlar 0.01 kuruşa nasıl dayanıklı yaparız diye uğraşıyorlar o yüzden 3 kuruşa gidip dayanıklı cam almıyorlar aradaki 2.99 kuruşa da kar edit dünyanın en zengin firması oluyor. Bir de şu yönü var ki : çok uzun süre dayanacak cihaz yapmanın bir anlamı yok max 2 sene içerisinde yeni teknolojiye geçiceği için (ram işlemci ne dersende teknolojiye) süper dayanıklı yapıp maliyeti şişirmenin anlamı yok . 6s için 13milyon ilk hafta 13m * 3kr hesapla

Böyle saçma sapan bir şey yüzünden telefon takoza benziyecek ki işe de yaramaz alçaktan düştüğünde telefon düştüğünü algılıcakda tamponlar açılcakda oohhoooooo tutmaz

Üstü açılabilir otomobillerde kullanılan devrilme anında gövdeden çıkarak yolcuların arabanın altında ezilmesini engelleyen sisteme benziyor.

Bulunduğu yerden piste dikine inip kalkabilen uçakların teknolojisinden ilham alınabilir aslında.Düşüş anına telefonun içidne bulunan G-sensörü Düşüş hızını nano-saniyelerle hesaplayıp ona göre telefonun dört bir tarafından tersine hava itiş gücü vasıtasıyla telefonun kırılması engellenebilir.Belkide bir gün herkes bu sayede kullanıcısını takip eden ve el kullanmadan kullanılabilen dron misali uçan telefonlarla karşılaşabilir.

Bence de tutmaz amortisör koyacaktır esnek OLED koyabilir.

Basık spor amortisör takılabiliyormu :D ahahah

hava yastığı gibi bişey açılsa daha mantıklı ve sağlıklı olurdu.

İphone 6s aldım kullanıyorum ve çok memnunum. Amarsitor programı güncelleme ile gelirse çok güzel olur.

@25 Ekim 2015 17:47 keşke 6s'den önce beyin alsaymışın.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play