iPhone'lar "beneklerini" böyle gizleyecek

iPhone'un "delik deşik" görünümü, Apple'ın bu planlarına göre yakında tarihe karışacak!

  • Zeynel A. Öztürk
Gelecekteki iPhone'lar sensörlerini gizleyebilir

iPhone 5, gayet şık bir alüminyum kasaya sahip. Ancak cebin üzerindeki kamera, ışık sensörü, flaş gibi bileşenler, onun pürüzsüzlüğünü etkiliyor olabilir. En azından Apple'ın ortaya çıkan son patentleri, Apple'ın bu sensörleri gizlemek istediğini gösteriyor.

Peki Apple, sonraki iPhone'larında bu benekleri nasıl gizlemeyi düşünüyor? Patentlere bakacak olursak Apple, bir Polimer Likit Kristal (PDLC) pencere kullanarak bunu başarmayı planlıyor. PDLC, saydamlığını değiştirebilen bir yüzey. Patente göre gerektiğinde telefonun arkasındaki yüzey saydamlaşıyor ve kamera lensi ortaya çıkıyor.

Apple, bu teknolojiyi telefonun ekranına da getirmeyi düşünüyor. Patente göre şirket, iPhone'un ekranına bir iris tarayıcısı ve parmak izi tarayıcısı entegre etme planında. Patentlerdeki çizimlere göre kaydırarak açma hareketini yaparken parmağınızı ortada durdurup bekleyerek parmak izinizin okunmasını ve kodu girmeden kilidin açılmasını sağlayabiliyorsunuz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

kısaca yine ve yeniden harikulade bir buluş geliyor diyebiliriz.....

Işte bu yenilik 4" değil

Apple ın patentinde anlattığı gibi olabilir hem de iphone larda bulanan home tuşunu da parmak izi okuyucu olarak hemde home tuşu olarak kullanabilirler bence apple bunu da düşünsün.

"Tasarım için intihar edilir"

İşte şimdi Apple ı sevmeye başladım.

böyle işlerle uğraşacaklarına kırılmalara, düşmelere, çizilmelere çare bulsunlar, milyarlık telefonları kazara elimizden düşüp değersiz çöplük haline gelmesinden korkup akıllı telefon alamz olduk...

@17 Eki 2012 16:25 samsung galaxy s3 ü 1 kere betona 1 kerede parkeye elimden düşürdüm hala canavar gibi tavsiye ederim :)

@17 Eki 2012 18:24 at yalanı öpeyim inananı :))

bütün üreticlerin ilk başta yapmaları gerekn pil sorununa çözüm bulmak böylesi pürüzler bir şekilde halledilebilir yada görmezden gelinebilir ama yarı yolda pilin bitmesi bu çok can sıkıcı bir olay.

bence apple satışlar iyi gittiği sürece bu patantlerini devreye geçirmeyecektir. ne zaman ki işler kötü gidince bu planları uygulayıp yeniden ekosistemi eline almaya çalışacaktır. fakat bunda önemli olan rakiplerine kaptırmamak.

araştırılsa gerçekleşmesi mümkün olmayan ama alınmış ne saçma patentler var tüm alınan patentler hayata geçseydi bugün çok farklı şeyleri konuşuyor olurduk.

apple bunu yapamayacak steve jobs öldü. artık apple ın tek bir öğretmeni var "HTC". Aslında bakarsanız samsungda yeni teknolojilere yöneliyor ama bir örğetmen sayılmazzz

Eski bir patent olsa gerek cunku dockta ipod simgesi var ama 1 senedir o simge kullanilmiyor

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play