iPhone'un Android'i geçtiği 10 yer!

iPhone'da var, Android'de yok... İşte Apple iOS'un Google Android'i solladığı 10 şey...

  • Zeynel A. Öztürk

Android'de olan ancak iPhone'u kırsak dahi erişemediğimiz ayrıcalıklara buradaki yazımızda değinmiştik. Android ve iOS'un her ikisi de kendi avantajlarına ve dezavantajlarına sahip. Dolayısıyla hangisinin daha iyi olduğu, biraz da onlardan ne beklediğimize bağlı. Bu yazımızda ise iOS'un Android'i geride bıraktığı 10 özelliği ele alıyoruz.

10. iTunes medya mağazası: iOS kablosuz olarak eşitlemeye hala izin vermese de Wi-Fi (ve bazı durumlarda mobil ağ) kullanarak müzik, video veya kitap satın alıp, indirmeniz mümkün. Android, Amazon'un medya teklifleriyle gelse de, Apple'ın dev eğlence kitaplığı size birkaç dokunuşla istediğinizi satın alma şansı tanıyor.

Satın aldığınız her şey, ilgili uygulamaya gönderiliyor ve sonraki eşitlemenizde bilgisayarınıza kopyalanıyor.

AirPlay, Find My iPhone, destek...

Artık ücretsiz olan Find My iPhone ile iPhone'unuzun izini sürmek çok kolay

9. AirPlay: Apple'ın AirPlay'ine birçok alternatif bulunsa da bunların hiçbiri onun kadar iyi değil. Tabi ki farklı Apple cihazlarına sahip değilseniz AirPlay'in bir işlevi yok, ancak Apple olmayan cihazlarınızı AirPlay uyumlu hale getirmenin bazı yolları var. İki kez dokunarak video akışı yapma oldukça iyi çalışıyor ve bu tür bir çözüm Android'de yok.

8. Find My iPhone: Android'de bu tür bir izleme çözümü kurmanız mümkün. Ancak Find My iPhone, artık ücretli değil ve sunulan en iyi seçenek, zira kullanımı kolay ve telefonunuzu takip etmek oldukça basit.

7. Daha iyi destek sistemi: Android telefonunuz bozulursa ne olacak? Bunun birkaç cevabı var ancak genellikle servis sağlayacınızla uğraşmanız gerekecektir. Ancak telefonunuzun üreticisi servis sağlayıcınız değildir ve birçok farklı cihaza da teknik hizmet sunmaktadır. iPhone'unuza bir şey olduğunda ise onu Apple Store'a götürmeniz veya Apple teknik desteğini aramanız yeterli. Sorun donanımla ilgili değilse genellikle çok çabuk bir şekilde çözülecektir.

Daha iyi pil ömrü ve pil yönetimi

6. Daha iyi pil ömrü ve yönetimi: Apple, son birkaç senedir pil ömrüne çok büyük önem veriyor. Bunun en büyük örneği ise büyük bir pile sahip iPad. Tabi ki Apple'ın pil yönetimi taktiklerinin de uzun pil ömründe rolü var.

5. iTunes ve eşitleme: iTunes, dev bir medya yöneticisi olsa da iPhone'unuzla eşitlediğiniz büyük miktarda veriyi yönetebiliyor. DoubleTwist'in bu özellikleri Android'e getirdiğini söyleyebilirsiniz, ancak gerçek bunun için bir uygulamaya ihtiyaç duyulması. iOS'da Android'in kablosuz özelliklerinin eksik oluşu gibi, Android'te de eksik olan, iTunes...

4. İşe yaramaz yazılımlar yok: Nexus S aldığınızda ek uygulamalardan arınmış bir Android'e sahip olmanız mümkün. Ancak birçok kullanıcı telefonlarını Google'dan almıyor.

Daha geniş ve daha iyi uygulama çeşitliliği

Android'in bölünme sorunu, iPhone'da yok

3. Daha geniş ve daha iyi uygulama çeşitliliği: iTunes App Store'da klasik oyun konsolu emülatörleri sunulmasa da, bir geliştirici iOS'da ortalama olarak daha fazla para kazanabilir. Bunun dezavantajı, hemen hemen tüm uygulamaların bir miktar para karşılığı sunulması. Avantajı ise para kazanan geliştiricilerin, geliştirme için daha fazla zaman haracayacak olmaları. iOS, zarif, eğlenceli ve hatta kullanışlı uygulamalara sahip.

2. İyi tasarlanmış, sezgisel ara yüz: Apple'ın donanımı ve yazılımından ister hoşlanalım, ister hoşlanmayalım, iyi bir şekilde tasarlandığını söylememek zor. Apple, görünümden kullanım kolaylığına ara yüze büyük önem veriyor.

1. Tutarlılık:
Önemli işlev güncellemelerinde, güncellemeleri düzenli bir plana göre aldığınızı söyleyebiliriz. iOS güncellemeleri, sadece iPhone ve iPad arasında bölünme sorunu yaşıyor. Android'de ise çok sayıda farklı telefonun bulunması, bölünme sorununu oldukça büyütüyor. Cihazınız için en az iki cihaz jenerasyonu boyunca güncelleme alacağınızı bilmek, onun değerini artırıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 42 Yorum

bence hiçbiriside önemli alanlar değil. zaten custom rom kullanıyorum butun eksikler giderilmiş arayuz mukemmelleştirilmiş, fazlalıklar atılmış, canım xperia'm benim muck muck muck :)

lifehacker copy paste

Birini telefon diğerini işletim sistemi olarak ele almışsınız.Yedinci özellikdeki gibi.

kesinlikle yanlış bilgiler. 6. madde (pil ömrü) hariç geri kalanların hepsini 575 liralık samsung i550 android telefonum ile yapabiliyorum. hatta bazı alanlarda da iPhone dan çok daha iyi. iPhone fiyatında bir android telefon alırsanız eğer, iOS ve sunduğu teknolojilerin, aslında ne kadar da pahalıya geldiğini fark edersiniz. apple'daki kısıtlamalar olmadan doya doya telefonunuzu kullanırsınız.

bence hiçbiriside önemli alanlar değil. zaten custom rom kullanıyorum butun eksikler giderilmiş arayuz mukemmelleştirilmiş, fazlalıklar atılmış, canım xperia'm benim muck muck muck :)
----------------------------------------------------------------------------------
o zaman sana Nokia 3310'u oneririm. Hemde wap destegi bile var! Hadi gene iyisin ;) wap.turkcell.com'a girip girip hava durumuna bakarsin artik...

itunes avantaj degil dezavantaj iphone'unuza muzik atmak isterseniz itunes kullanmak zorundasiniz ayrica androidde bircok ayni islevi goren programlar var. find my phone androidde de var ama farklari ne bilemem.ayrica iphoneda gercek multitasking olmadigi icin pili bu kadar gidebiliyor. uygulama cesitliligi markette de artiyor 2012 de appstore'daki uygulama sayisini gececegi soyleniyor.

1.Tutarlılık
2.İyi tasarlanmış sezgisel arayüz
3.Daha Geniş Daha Zengin Uygulama Çeşitliliği
4. Daha İyi Pil Kullanımı
Bunlar bi telefonda en önemli alanlardır asıl androidin iphone dan üstün olduğu alanlar okadar önemli alanlar değildir Apple cihazlarında 2 jenerasyon günceleme sunacağı sözünü veriyor android cihaz üretmediği için böyle bi söz verebilirmi acaba

o zaman sana Nokia 3310'u oneririm. Hemde wap destegi bile var! Hadi gene iyisin ;) wap.turkcell.com'a girip girip hava durumuna bakarsin artik...
-----------------------------------------------------------

O FLASH PLAYERLE ISTEDIGI SAYFADA SÖRF YAPARDA SEN NAPACAKSIN ONU DUSUN =)))

siz android telefonlarınız ile avunurken ios her zamanki gibi aldı başını gidiyor uygulama kalitesi tartışılmaz, cihazı elinize aldığınızda bile size kaliteyi hissettiriyor apple başarısının altında pazarlama stratejisi ve kalite her zaman ön plandadır.

@ogirginc
---------
o zaman sana Nokia 3310'u oneririm. Hemde wap destegi bile var! Hadi gene iyisin ;) wap.turkcell.com'a girip girip hava durumuna bakarsin artik...
---------

3310 ile androidi kıyaslayarak iphone tercih edebilmek büyük başarı :)

ben orada ne yazmışım? "bence" demişim..ben gerzek ki değilim telefonumda istediğim her şey olmasına rağmen daha fazla fiyat verip sırf adı "i" ile başlıyor diye kullanmayacağım özelliklerin olduğu cihazı alayım.

Android kullanıcıları hemende iPhone'a saldırmış bence son derece adil bir yazı bu. Tabii iPhone bir çok eksiği var ama inanın, Anroid'den üstün çünkü güvenilir ve sağlam, ayrıca telefonların güncelleme sorunu çok az şu an 3 yıllık telefonu hariç hepsi güncellemeye devam ediyor. Oysa Androidde 2.1,2.2 güncellemeleri bir olay bırakın 3.0'ı, Hele Samsungta tam bir belirsizlik hakim çünkü güncelleme sıkıntılı. Nokia Symbianda bile güncelleme konusnda daha başarılı.
Neyse herkesin tercihi kendine iOS5'ı heyecanla bekliyorum siz telefonunuza 3.0'a yükseltebilecekmisiniz.

Elbette cihazın ve yazılımın aynı mutfaktan çıkmış olması her zaman en iyisidir. Nokia-Symbian, Apple-iOS, Samsung-Bada. Bu cihazlar uzun süreler güncelleme alırlar ve destek görürler. Ancak Android bir işletim sistemi, servis ise Apple markasının, buradaki mukayese yanlış, ek olarak Apple'ın tüm diğer servisler gibi zararı karşılamamak adına neler yaptığını hepimiz biliyoruz, burada Apple'ın diğerlerinden müspet bir durumu yok.

Ha şöyle yola gelin. iOS hep ezdi, ve ezecek. Akıllı telefon kullanan insanlar ikiye ayrılır biri iPhone kullanıp hayatı kolaylaşanlar, diğeri iPhone dışı telefon kullanıp eziyet çektiklerinin farkında olmadan iPhone'dan nefret edenler.

android tutuk ve sanal makine üzerinde çalışıyor, WP7 ve iPhone'un verdiği sağlamlık hissi yok. Güncellemeyi de yapamıyorum okuldayım markete erişemiyorum rezil etti beni resmen.

android > ios

ŞARJ KONUSUNDA IPHONE İYİMİ =))) BENCE IPHONE BI APARAT ÇIKARSIN MONT ,KABAN VB... ŞEYLER İÇİN ŞARJ CİHAZI CEBİ FALAN MILLET YANINDA TAŞIYOR BE BIRAKIN YA =)

android ezer beyler dağılın =))

siz android telefonlarınız ile avunurken ios her zamanki gibi aldı başını gidiyor uygulama kalitesi tartışılmaz, cihazı elinize aldığınızda bile size kaliteyi hissettiriyor apple başarısının altında pazarlama stratejisi ve kalite her zaman ön plandadır.
-----------------------------------------------------------------

buda geçer budaaaa geçer dayanmalısın alışmalısın :))

paran çoksa alırsın iPhone, yersin kazığı ve hiç sorgulama gereği bile duymazsın neden "android" liderliği bu kadar kolay ele geçirdi diye. laptop fiyatın telefon al, övünmeye devam et.

19:09 da yazan ziyaretci: Android liderligi nasil ele gecirdi sorgularsan zaten tum markalara yayilmasindan baska hicbir nedeni olmadigini gorursun. IPhone dunyanin en cok satan smartphone u. Android ise bir isletim sistemi. Once bunu ogrenmek lazim.
iOS > Android , Android iOS in yaninda Windows 95 gibi kaliyor.

Bu 10 özellik biraz zorlama olmuş gibi.. hani "android için yazdık, ios içinde yazalım milletin gönlü olsun" tarzı..

android tutuk ve sanal makine üzerinde çalışıyor, WP7 ve iPhone'un verdiği sağlamlık hissi yok. Güncellemeyi de yapamıyorum okuldayım markete erişemiyorum rezil etti beni resmen.

------------------------------------------------------------------

WP7 Mİ İOS MU ,SYMBIANDA DA YAZSAYDIN =))) YAHU MADEM BU KADAR KÖTÜ PAZAR PAYI BU YAZDIKLARININ TOPLAMINDAN FAZLA =)

konu iphone olunca neden bu kadar saldırıyorsunuz anlamıyorum Htc Desire Hd Samsung Galaxy çok mu ucuz da iphone alanlar gerizekalı oluyor insanlar ne isterse alır kullanır siz alamıyorsunuz diye veya androidten şaşmıyorsunuz diye iphone alanlara hakaret etme hakkını kimse size vermez gidin ne istiyorsanız alın kullanın bıkınlık geldi artık apple ile ilgili bi haber gördüğünüz anda hemen olumsuz yorumlar yapmanızdan apple da en ufak bi hata olsa hemen başlıyorsunuz Nokia çalışanlarının bile almadığı hatalrla sorunlarla dolu n987 yi sattı kimsenin gıkı çıkmadı bunu apple üretseydi söylenmeyen kalmazdı bu olumsuz yorumları yapanların yarısından çoğu eminimki doğru dürüs iphone kullanmamıştır yada kullanmayı becerememiştir

konu iphone olunca neden bu kadar saldırıyorsunuz anlamıyorum Htc Desire Hd Samsung Galaxy çok mu ucuz da iphone alanlar gerizekalı oluyor insanlar ne isterse alır kullanır siz alamıyorsunuz diye veya androidten şaşmıyorsunuz diye iphone alanlara hakaret etme hakkını kimse size vermez gidin ne istiyorsanız alın kullanın bıkınlık geldi artık apple ile ilgili bi haber gördüğünüz anda hemen olumsuz yorumlar yapmanızdan apple da en ufak bi hata olsa hemen başlıyorsunuz Nokia çalışanlarının bile almadığı hatalrla sorunlarla dolu n987 yi sattı kimsenin gıkı çıkmadı bunu apple üretseydi söylenmeyen kalmazdı bu olumsuz yorumları yapanların yarısından çoğu eminimki doğru dürüs iphone kullanmamıştır yada kullanmayı becerememiştir

Bende once 3gs sonra Galaxy s kullanan birisi olarak soyleyebilirim ki eger rootlamicak olsam i phoneden sasmam... Neden cunku bi stabilllik yok android de sanki system bi anda cokecekmis gibi hissettiriyor... Ama ios cok saglam duruyor.. Ben daha karar veremedim hangisi iyi
==?)=??

o zaman sana Nokia 3310'u oneririm. Hemde wap destegi bile var! Hadi gene iyisin ;) wap.turkcell.com'a girip girip hava durumuna bakarsin artik...
----------------------------------------------------------------------------------
Flash mi? One ki :S Ben sahsen kendi web sitem dahil HTML5 kullaniyorum. Oyle milattan once ki teknolojilerler isim olmaz...

Elbette cihazın ve yazılımın aynı mutfaktan çıkmış olması her zaman en iyisidir. Nokia-Symbian, Apple-iOS, Samsung-Bada. Bu cihazlar uzun süreler güncelleme alırlar ve destek görürler. Ancak Android bir işletim sistemi, servis ise Apple markasının, buradaki mukayese yanlış, ek olarak Apple'ın tüm diğer servisler gibi zararı karşılamamak adına neler yaptığını hepimiz biliyoruz, burada Apple'ın diğerlerinden müspet bir durumu yok.
-------------------------------------------------------------------------------
Windows isletim sistemi ve ona bilgisayar uretenler icin nasil bir bahane bulacaksin. Ozellikle Windows 7'de ciddi bir gelisme gosterdiler ve tum bilgisayar ureticilerinde rahatlikla uretebiliyor. Google yanlis yapti. Ureticilere en azidan bazi ozellikleri zorla kabul ettirmeliydi...

htc desire hd iphone 4 den her yönüyle iyi diyebilirdim ama tek farkı oyun altyapısı. gerisinde iphonun bir farkı yok. Telefon piyasasının birden gelişmesine katkılarından dolayı apple ı kutluyorum.

bu yazı diğer yazıya çok kızan iphone fanları için hazırlandığı çok belli uygulama zenginliği-olsun artık kaç yıldır piyasada
itunes eşitleme - bence dezavantaj
işe yaramayan yazılımlar yok- komik
Find My iPhone --- artık ücretli değil-kullanımı kolay - olmayan kelimesiyle bağdaşmıyor
Daha iyi destek sistemi - açıklamasını okuyunca daha da saçma
iTunes medya mağazası - sadece gülüyorum
diğer özelliklere sözüm yok ama fanlara ferahlık sağlar.

"Apple cihazlarında 2 jenerasyon günceleme sunacağı sözünü veriyor android cihaz üretmediği için böyle bi söz verebilirmi acaba"

arkadaşım sen iyice saçmaladın android nasıl cihaz yapabilir? android işletim sistemi, apple şirket.. sen ne olduklarını öğren de gel derim..

"Android kullanıcıları hemende iPhone'a saldırmış bence son derece adil bir yazı bu. Tabii iPhone bir çok eksiği var ama inanın, Anroid'den üstün çünkü güvenilir ve sağlam, ayrıca telefonların güncelleme sorunu çok az şu an 3 yıllık telefonu hariç hepsi güncellemeye devam ediyor. Oysa Androidde 2.1,2.2 güncellemeleri bir olay bırakın 3.0'ı, Hele Samsungta tam bir belirsizlik hakim çünkü güncelleme sıkıntılı. Nokia Symbianda bile güncelleme konusnda daha başarılı.
Neyse herkesin tercihi kendine iOS5'ı heyecanla bekliyorum siz telefonunuza 3.0'a yükseltebilecekmisiniz."

iOS 5'in iphone 3gs için çıkmayacağı açıklandı.. yani çok beklersin demek isterim ;) ayrıca 3.0 yalnızca tabletler için bilmeden konuşma :)

"Ha şöyle yola gelin. iOS hep ezdi, ve ezecek. Akıllı telefon kullanan insanlar ikiye ayrılır biri iPhone kullanıp hayatı kolaylaşanlar, diğeri iPhone dışı telefon kullanıp eziyet çektiklerinin farkında olmadan iPhone'dan nefret edenler."

bu özelliklerin hangi biriyle eziyet çekilir acaba lütfen mantıklı açıklamalarda bulununuz :) android'in a'sını bilmeyip konuşmayın yahu :)

"Güncellemeyi de yapamıyorum okuldayım markete erişemiyorum rezil etti beni resmen."

sizi rezil eden android değil okulunuz :) okulunuzun internet bağlantısı google'ın bazı portlarını engelliyorsa android'den size ne :)

"iOS > Android , Android iOS in yaninda Windows 95 gibi kaliyor."

android ios'un yanında 95 gibi kalıyorsa ios windows 3.0 :)) işletim sistemi sadece görsellik demek değildir :)

"Flash mi? One ki :S Ben sahsen kendi web sitem dahil HTML5 kullaniyorum. Oyle milattan once ki teknolojilerler isim olmaz..."

milattan önce dediğin şey hala her sitede kullanılıyor :) html5'te yapacakların kısıtlı olmasına rağmen flash'ta çok zengin içerikler yapabilirsin ;)

iTunes olmaması eksiklik değil üstünlük olsa gerek... Ben özgürlüklerden yanayım, Apple'ın kölesi olamam...

Birde Android in ios a olan üstünlüklerini yazsanızda farkı değerlendirsek daha iyi olur.

ios kullanan kaç çeşit telefon var Android kullanan kaç telefon var???Burda iPhone ve diğer telefonlarmı kıyasanıyor yoksa ios ve Android mi?

Sacmalik
1 Dosya sistemlerinde rahatca gezinti.
2 Muzik, vidyo, ses dosyalarini hepsini okumak.
3 Program yüklemede kullanici tercihi.
4 Resim, muzik vs vs atmak icin 20 tane program yüklememek
5 Sistem ara yüzü istendigi gibi degistirmek
6 Skyfire, opera, chrome, firefox vs vs gibi tarayicilar
7 Flash ile bütün vidyolari acabilme
8 Telofon tip ve gücü olarak serbestlik islemci, ram, ekran vs vs her alanda.
9 Sistemin sürekli güncellemesi ve alternatif romlar
10 Kullanici kolayligi ve akicilik

Evet bu konularda Iphone gecsinde görelim biriside yazmis Android ios yaninda win95 gibi kaliyor diye uykudan uyan belki dedigin Android 1.5 icin gecerliydi ama o ara 2 ile kapanip 2.3 ile tarihe gömüldü. Takip etmezsin bilmezsin bos konusursun mantigi bunlarinkisi keisn iphone vardir ve onda oldugu icin en iyisidir.

android out
apple in

Bunlari okuyupta inanan bissuru insan var yazik...
Bunlarin hepsi androiddede olan şeyler

ios en iyi bunu tartışmayın

daha once htchd2 andriod kullandım yaklaşık 5 aydırda iphone4 kullanıyorum android her yönüyle ios dan daha iyi bu kesin iphone nin artısı görselligi ve dokunmatik kılavyesi eksileride flash, bluetooth,müzik ve resim atmak pcden adamı öldürüyor tamemen itunese baglı bi cihaz görselligi haricinde tamamen para tuzagı diye bilirim htcdesire hd sony arc bu iki model iphoneye on basar her kesin görüşüne saygı duyuyorum ama ben kesinlik le apple iso u iyileştimedigi sürece tavsiye etmem görsellik olarakta iphoneyi diyer cihazlar geçemez

CHİP EDİTÖRLERİ ANDROİD MARKETTEKİ ÜCRETSİZ BAZI UYGULAMALAR BİLİNDİĞİ ÜZERE KAYBOLMUŞTU YENİDEN GERİ GELMİŞ BİLGİNİZE BUNU HABER OLARAK ANA SAYFADA YENİDEN DUYURURSANIZ ÇOĞU KİŞİ YENİDEN HABER EDİNMİŞ OLUR...

Sen de yorum yaz