İşlemci üretiminde darboğaz korkusu

Gittikçe küçülen işlemcilerin önündeki tek engel fizik kuralları olmayabilir. İşte yeni teori...

İşlemcilere maliyet engeli
İşlemci üretimini için tesis kurmak büyük yatırım gerektiriyor

Manchester Guardian'dan Jack Schofield'a göre işlemcilerin gelişimi büyük sekteye uğrayabilir.

Bugüne kadar hep işlemcilerin mimarisinin küçülmesindeki bilimsel ve teknik sorunlara değinildi. Ancak hem zekice keşifler, hem de bazen düşünce şeklini değiştirip farklı bir yaklaşım denemek bu darboğazların aşılmasını sağladı.

Ancak Schofield'a göre bilgisayarların gelişmesini sekteye uğratacak olan şey fizik kanunlarının sunduğu engellerden önce ekonomik engeller olacak.

Intel, Amerika'daki 7 fabrikasını geliştirmek için 7 milyar dolar harcadı. Global Foundries New York'taki yeni fabrikasını kurmak için aşağı yukarı aynı miktarda para harcadı. New York Eyaleti'nden bir milyar dolarlık fon ve Abu Dhabi hükümetinden 6 milyar doları denkleştirerek bu fabrikayı kurmayı başardı.

Sorun 18nm'nin altında başlayacak

Fabrikalardaki özel cihazların bir tanesi bile milyonlarca dolar değerinde

Schofield'a göre fabrikalar, 18nm'nin altında işlemciler üretmeye başladıklarında, kurulum maliyetlerini kaldıramayacak kadar pahalı hale gelecek. Bazı makineler şimdiden tanesi 20 milyon dolara mal oluyor. Intel ve Samsung gibi firmaların cepleri bu maliyet sorunundan uzun süre etkilenmeyecek kadar dolu olsa da diğerleri Global Foundries veya TSMC gibi çözümler bulmak zorunda kalacak.

450mm'lik tabaka kullanımına geçilmesi işlemci üretiminde maliyetler için iyiyken, 300mm'lik tabakalara geçiş için yapılacak donanımsal değişiklikler ekonomik açıdan bel bükecek. Tabii ki bu tabakalara geçiş 2018'den önce yeterince yoğunlaşmayacak.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

herşeyin bir bedeli var canım

İnsanoğlunun yapabileceğinin sınırı yok, eğer bunları yapabildilerse yeni birşeylerde bulacaklardır eminim...

TAhmin etmek zor değil resimlerde hep görüyoruz çalıştıkları ortam ne kadar değişik olduğunu...nasıl işletim sisteminde microsoft kullanmak zorundaysak işlemcidede bana göre intel kullanmak zorundayız teknolojisi hem amd'den iyi hemde gittikçe azalan enerji ve ısınma sorununda iyi durumda...

daha çok var olur :) olmaz denilen o kadar şey oldu

fabrikası parası olmayan mühendislik şirketleri üretimi fason olarak çine yaptırsın bizim türkiyede pamuklu penye eşofman maliyeti yüksek diye çinden yaptırıp getiriyorlar bi 100konteyner satıyorlar böle fasoncu bulsun piyasa kendine

İşlemcilerin hız aşırtma peformansını arttırabilseler rahat ederler ama bunun için herşeyden önce şu ısınmayı kontrol edebilmleri lazım.işlemciler acayip derecede ısınıyor.Eğer bu kadar ısınmamış olsalardı belki 10-15 GHz hızına ulaşabilirlerdi.Bunun sayesinde daha çok zamaları olurdu yeni tesisler kurmak için.

bu yazdıklarım anlamsız gelebilir ama bunun üzerine kafa yormak gerekiyor bence.

işlemcilere zam yaparlar ne var bunda..

valla ne derseniz deyinbütün herşeyi intel ilk yapıyor sonundada .... hediyeyi yine kendisi alıyor çünkü zeka kapasitesi kıt adamların hiç mantıklı adım yok.

işlemci nm vs. vs..... yokken ne vardı işlemci saat hızı muhabbeti ilk mmx 200 ler çıktığındada 200 rakamını duyan vay be makina uçuyor diyordu daha sonra yer yaptı bu intelde ve saat hızını 3.8 ghz'e kadar çıkarttı ve 4.0 barajınıda aştı ama piyasaya sunamadı neden çünkü saat hızı hiç birşey demektir. ama tabiki belli bir yere kadar hiçbirşey demektir. gidipte ssat hızını sadece 3.8 yada 4.6 ghz yapmak ile işin çözülmeyeceğini çok zor anladı intel. bunu öğretebilen sadece amd firması oldu çünkü intel 3.8 ghz ler ve üzerinde dolaşırken o sadece 2.4 ghz ile yetiniyordu. gerçi o dönemdede amd cache bellek değerini düşük tutuyordu 256 ile 512 kb arası değişiyordu modellerine göre.

il soket 754 mimarisine geçiş ile intelin anasını ağlattı resmen 1.4 ghz olan ilk soket 754 sempron intelin 3.0 işlemcilerine toz yutturur cinsten performansa sahipti. athlon serisine değil yetişmek sempron serisi işlemcileri ile bile yarışamıyacak vaziyette idi. ve bu işlemcilerde sempron serisi 128 kb athlon serisi ise 512kb cache belleğe sahip iken intel 3.0 ghz saat hızı 1 mb cache bellek hyper treading ve prescot teknolojilerini destekliyordu. buna rağmen bir 1.4 ghz semprona eziliyordu. 64 bit komut setleride eklendikten sonra zaten amd büyük yıkıcılığının ilk adımını atmıştı. intelin çözümü hemen alternatif çekirdek sayısını yükseltirsen mantıken ve fiziksel olarak 64 işlemcide neymiş ezerim canına okurum düşüncesindeydi. ama düşündüğü gibi olmadı işler çift çekirdek işlemcileri sadece amd sempronu geçebiliyordu ve halen athlonların yakınına yanaşamamıştı. amd firmasıda x2 adında çıkarttığı işlemcilerin fx serileri ile hem masaüstünde hemde sunucu alanındada intel darma duman etmişti ortalığı.bunu gören intel iyi yarıldı çözüm için çok can çekişti bu olaylar sadece intelin hantal zekalardan ve yenilikçi bir yapıya asla entegrasyon sağlayamayacağının ilk örneği idi. çift çekirdektede hüsrana uğrayan intel yeni komut seti ve nm değerlerini küçülterek performans açısından core2 duo serisinlen öne geçmiş oldu yalnız şu kısmı halen kabullenememiş durumda nanometreleri küçültüyorda küçültüryor cache bellekleri şişiriyorda şişiriyor eski ht prescot tekniği ve daha ne varsa önceden başarısız olduğu hepsini bir araya getirip yeni işlemciler çıkarmaya devam ediyor. yenilikçi hiç bir gelişme yok sadece core i7 işlemcileri es kaza bir üretim oldu oda çok sıkıştı artık 45nm işlemcileri ile amd 65nm işlemcileri çok zor geçiyor nerede ise performansları aynı.4 çekirdekleride çıkarttı hadi hayırlı olsun bakalım daha kaç çekirdek sıkıştıracak 12 mb cache belleğe ulaştı bakalım daha ne kadar büyütecek terabyte cache bellekleride gelecekte görmessek bir hata olur bu gidişlen. saat hızı konusundada yine uçmaya başladı 3.2 ghz ama o denli yine ısı sorunlarıda baş gösterdi.

amdnin tek yaptığı ise halen gerek tek gerekse x2 serisi ile x4 ve diğer işlemcilerden daha yüksek performans alınabvileceğini kanıtlamak oldu. x2 550 işlemcileri örneğin 2 çekirdek gerçeği ama bir phenom x4945 ile nerede ise kafa kafaya denecek kadar performanslı. intelin şuanda x4 serisi ile kapışabilecek hiçbir x2 modeli yok malesef.

bu şekilde devam ederse intel sonu tamamen hüsran çünkü gelişmiyor ve geliştirmiyor hep fırın hep fırın nereye kadar eski yapıları fırınlayıp sunabilecek pek yakında göreceğiz hepimiz.

Şimdilik durum karamsar görünsede zamanla bir çözümün bulunabilecek olması büyük ihtimal. İşlemci piyasası daha öncede benzer dar boğazlardan geçti. Sonuç olarak yatırımları piyasanın durumu belirleyecek.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir