.istanbul alan adı geldi!

Artık milli bir alan adı uzantımız daha var: ".istanbul" ve ".ist" alan adları kullanıma açıldı!

.istanbul alan adı geldi!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN) arasında yapılan anlaşma ile "istanbul" ve "ist", "com","net","org", "gov" gibi internet uzantısı oldu. Bundan böyle ibb.gov.tr adresine "ibb.istanbul" ya da "ibb.ist" yazılarak ulaşılabilecek. ICANN Başkan Yardımcısı David Olive, konu ile ilgili konuşmasını Türkçe olarak yaptı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, istanbul ve ist uzantılarının kullanılabileceğini belirtti: "İstanbullular bunun gururunu yaşayacaklar. Gelecek kuşaklara da bir armağan olduğunu belirtmek isterim. 'İyi ki istanbul markası olarak varız' diyecekleri bir adamı attık. Bu adım, ne kadar inovatif düşündüğümüzü göstermektedir. Bundan da gurur duyuyorum. Katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. İnternet İstanbul'dan başlayacak, burada metro yaparsınız kentli kullanır. Yaptığımız bu marka bütün dünyada kullanılacak bir marka."

"İstanbul" ve "ist" alan adı uzantıları, öncelikle tescilli dünya markalarına tahsis edilecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Aralikta tatile geldim Istanbul batmis haberiniz yok. Trafik sorununuz yok sizlerin orda. O baska birseydi. Bu kaostan hala nemalanmaya calisan bir belediye anlayisi. Size ordan nasil gorunuyor bilmeme ama sehir berbat bir hale gelmis. Haberlerde goruyordumda inanmiyordum, ormanlar gercekten elden gitmis. Allah gozunuzu acsin, yazik!

@27 Ocak 2016 21:56 la he ya he

Şahdın şahbaz oldun.

art.ist as.ist satan.ist aktiv.ist ... alan adları güzel olur

@27 Ocak 2016 23:19 İyi hatırlattın kullanıma açıldığı an hepsini alacağım (yada önceden rezerv şansı olursa rezerve ederim).

İBB başkanı Amerikanın Pazarlama temsilciliğini yapmış bize Marka diye teknoloji diye anlatıyor. Parayı kim alacak IBB fonksiyonu ne ? Çok açık domain merkezinin temsilcisi durumuna düşmüş. ist adresi olması güzel fakat IBB nin orada Dış kapı mandalı dahi olamaması acı. Türkiyenin Teknoloji üretebilmesi için lafta değil gerçekte işler yapılmalı. ist için bu kadar efor harcamak yerine AKN kaldırılsın, Upload hızı Download la eşit olsun böylece Developer evinden hizmet sağlayabilsin.

Milli uzantı .tr dir onun dışındakiler anca yerel olabilir. Bizde artık .tr ye geçmeliyiz chip.com.tr değil chip.tr istiyoruz chip.de gibi

adam tv izleyip tatile gelmiş ve olayı çözmüş.. gelmeyin lan istanbula! Trafiği bozanda sizsiniz, yürüyen merdivenlerde solda durunda

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir