İşte "Facebook Savaşçları"

Ve sonunda bunu da gördük; Dünya'nın ilk resmi "Facebook Savaşçıları" birimi kuruldu!

  • Cem Şancı
İşte "Facebook Savaşçları"

İngiliz ordusu, sosyal medyanın etkin bir propaganda mecrasına dönüşmesi nededeniyle, sosyal medya üzerinde faaliyet gösterecek özel bir tabur kurduğunu açıkladı.

Yeni birliğin görevi, sosyal medyada propaganda yaparak düşmana karşı avantaj kazanmak. Ülkede Facebook Savaşçları olarak isimlendirilen yeni bölüğün gerçek ismi ise 77. Tabur.

Yeni taburun görevi, Sovyetler tarafından geliştirilen Refleksif Kontrol isimli bir yöntemi uygulayarak düşman üzerinde propaganda kontrolü sağlamak.Refleksif Kontrol yöntemi, iletişim araçlarını ve bilgi akışını kontrol ederek orduya avantaj sağlamak üzerine kurulu çok karmaşık ve zor ama çok da etkili bir propaganda yöntemi olarak biliniyor.

77. Tabur 1500 kişiden oluşuyor ve tüm tabur sosyal medya uzmanı, hacker, bilişim uzmanı, yazılı ve sözlü iletişim uzmanı gibi özelliklere sahip. Bu yeni tabur Facebook ve Twitter'ı etkin olarak kullanıp düşman ülkelerin hem sivil yönetimlerine hem de askeri operasyonlarına zarar verecek propaganda operasyonları yönetecek. Veya diğer bir deyişler, artık sosyal medyada görüp okuduğumuz hiçbir şeye inanmamız gerektiği gerçeği İngiltere tarafından resmen kayıt altına alınmış bulunuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Bizim sözlükçülerle baş edemezler..

@03 Şub 2015 13:07 Sözlükçüler zaten kime hizmet ediyor....? Ekşisözlüğün sahibi kim ? Bilmemek değil, öğrenmemek ayıp...

@03 Şub 2015 19:31 kimmiş söyle de öğrenelim arkadaşım.

onların taburları varsa bizimde apaçilerimiz vardır. o kadar!...

ggshsbbsbz

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play