İşte Windows 8.1'deki güvenlik geliştirmeleri

Windows 8.1'de bulunacak önemli geliştirmeler, Microsoft tarafından böyle sıralandı!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 8.1'deki güvenlik geliştirmeleri

Önizleme sürümü ve geçtiğimiz günlerde kurumsal sürümü indirmeye sunulan Windows 8.1, birçok güvenlik geliştirmesiyle geliyor. Biyometrik desteği geliştirilen Windows 8.1, parmak izi donanımlarını artık tanıyor ve daha iyi destekliyor.

Microsoft, geliştirilen biyometrik desteğini şöyle açıklıyor: "Biyometrik cihazları şimdiye kadar sadece müşterimiz cihaza oturum açtığında destekliyorduk. Şimdi ise kullanıcı herhangi bir yerde Windows oturum bilgisi isteği gördüğünde, biyometrikleri kullanabilecek. Böylelikle güvenli web siteleri ve uygulama-içi hesap doğrulamaları için parola yazmaya gerek kalmayacak."

Trusted Platform Module desteği de geliştirilen Windows 8.1, kurum çalışanlarının işe kendi bilgisayarlarıyla gelmelerine ve kendi güvenlik ayarlarıyla çalışmalarına izin verecek.

Windows 8.1, InstantGo destekli PC'lerde cihaz şifrelemesini kullanabilecek. Buna ek olarak Remote Data Removal, IT yöneticisinin çalışanın kişisel bilgisayarındaki tüm kurumsal verileri uzaktan silmesine izin verecek. Bu sırada çalışanın kişisel verilerine zarar gelmeyecek.

Windows 8.1 ile beraber Windows Defender'ın da yeni bir sürümü yayınlanacak. Microsoft'a göre Defender, yeni yüksek performanslı davranış izleme yeteneği sayesinde bellekteki, kayıt defterindeki ve dosya sistemindeki belirli "kötü davranışları" izleyecek. Bunun için virüs imzalarının oluşturulmuş olmasına gerek olmayacak.

Yeni Windows'taki güvenlik geliştirmelerinden nasiplenen bir başka yazılım ise yeni Internet Explorer 11. IE11'deki yeni bir API, Microsoft'a göre anti-zararlı yazılımlarının bir ikili kodun yüklenip yüklenmemesine karar vermesine izin verecek.

Windows 8.1'in güvenlik geliştirmeleri hakkında daha fazla bilgi için Windows blog'una göz atabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

ne zaman çıkıcak ?

dişe dokunur bişey yok bildiğimiz şeyler

@05 Ağu 2013 19:53 Klasik ön yargı örneği...

ie11 de çok büyük gelişme var. windows da kullanabileceğiniz en hızlı browser olmuş

Bunların yanında Micro'nun gizliden kullanıcı izleme güvenliğine karşı başka bir güvenlik geliştirmek gerekiyor=) Bilmiyorum Chip'de haberi yapıldımı ? Nasa'da AMD ve İntel işlemcilerin çekirdek yapısında ki arka kapıdan istediği bilgisayarı takip edebiliyor. FBI'da cep telefonların microfonlarına erişip dinliyebiliyormuş , bazıları diyebilir "beni izlese yada dinlese ne olacak" burda söz konusu sen değilsin:))

@06 Ağu 2013 00:00 hayal bunlar inanma kardeş seni keklemişler :P

orj win8 i silip win7 kurdum hızın ne olduğunu hatırladım.

@06 Ağu 2013 00:11 İyi sallamışsın

Mevcut Windows 8.1 i sakın yuklemeyim zira bilgisayara format atmak zorunda kalabilirsiniz

ama 8. preview yüklemeyin, stabili çıksın öyle yükleyin, çok sıkıntı çıkıyor

Sen de yorum yaz