Jet motoru kadar zararlıymış!

Birçoğumuz onları hep yanımızda taşıyoruz ama onlar, bize bir jet motoru kadar zarar verebiliyor!

Jet motoru kadar zararlıymış!
Sorunun sebebi bulundu, şimdi sıra tedavide

Müzik dinlemek büyük bir keyiftir birçoklarımız için; walkman icat olduğundan bu yana büyük bir evrim geçiren müzik çalarlar, artık büyük bir tehlikeyi de beraberlerinde getiriyorlar.

Bazılarımız normal bir sesle yetinirken, bazılarımız dış ortamda yüksek sesli müzik dinlemeyi tercih ederiz. Nitekim öyle görünüyor ki bu ses, sinir sistemimizi kaplayan dokulara zarar verebilecek seviyeye ulaşabiliyor... 110 desibelden yüksek olan ses titreşimlerinin geçici duyma kaybı ve de "tinnitus" yani kulakta düzenli zil sesi duyma gibi sorunlara yol açtığı biliniyordu ama ilk defa olayların sinir sistemine kadar gidebildiği ortaya çıktı.

Licester Üniversitesinde yapılan araştırmaya göre, günlük hayatlarımızda kullandığımız kulaklıklar, en az bir jet motorunun çıkardığı gürültü kadar kulaklarımıza zarar verebilir. Dr. Martine Hamann ise "Yaptığımız araştırma bizlere yüksek sesin ne şekilde duyma kaybına yola açtığını net bir şekilde gösterdi. Kulağa gelen bu zararın altında yatan hücresel mekanizmalar üzerindeki çalışmamız, büyük bir kesim için çözüm sunacak. Yaptığımız çalışmanın bir sonraki ayağındaysa tedavi yöntemleri geliştirmekle uğraşıyor olacağız." diyerek projenin genelini anlatmış oldu.

Kulaktan beyne giden elektrik sinyallerini taşıyan sinir hücreleri "myelin kılıf" ile kaplı ki bu yapı sayesinde sinyaller yaptıkları yolculuk süresince tüm hücrelerden geçiyorlar. Yüksek ses akımları ise şerit halinde yol alan elektrik sinyallerini ve de hücrenin kendisini bozduğu için ortaya çıktığı söylenen işitme kaybı, sonuç olarak sinir hücrelerinin işlerini verimli bir şekilde yapamamalarından dolayı meydana geliyor.

Yapılan araştırmalarda gelinen noktada, bazı işitme kayıplarının geri dönüşümü olabileceğine değinen Hamann, yaptıkları deneyler sonucu üç aylık süreçte işitme kaybının onarıldığını gözlemlediklerini dile getirdi. Üniversitenin konu hakkındaki çalışmalarıysa devem ediyor.

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

sadece 110 desibele dikkat etmekle de olmuyor arkadaşlar. 85 desibelde 4 ya da 6 saat müzik dinlemek de ağrı ve akabinde rahatsızlığa yol açıyor. 3 dk'lık zevk için ömrümüzü yemeyelim :)

@12 Eyl 2012 02:14 peki arada sırada dinlesek 10 dk felan

eğer kullak içi kulaklık kullanılıyorsa (kaliteli olan) 1 saatten fazla takılı olması da zararlı arada çıkartıp kullağınıza parmağınızla hafif kapatıp çekin.

o zaman olur :)

ben her zman kısık sesle dinlerm hem çevredekiler için hemde kendim için insanları yükses sesle rahatsız etmenin bi manası yok hele toplu taşımalarda çok sinir bozucu oluyo

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir