Korkulan oldu: Firefox 3.5 yine ertelendi!

Bu hafta yayınlanacağı açıklanan Firefox 3.5 RC bir kez daha yalan oldu. İşte açıklanan yeni tarih.

Korkulan oldu Firefox 3.5 yine ertelendi!
Firefox 3.5'un ayın 10 ile 12'si arasında yayınlanması bekleniyor.

Geçtiğimiz ay Mozilla, Firefox 3.5 RC sürümünün Haziran'ın ilk haftasında yayınlanacağını açıklamıştı. Fakat daha önceden henüz Firefox 3.1 sürümü beklenirken de benzer şekilde defalarca ertelenen tarayıcının yine aynı akıbete uğraması kullanıcılar tarafından pek de hoş karşılanmadı. Firefox direktörü Mike Beltzner konuyla ilgili olarak; "RC'yı yayınlamadan önce bazı hataları giderme şansımız oldu. Fakat hala bazı giderilmemiş sorunlar var" diye konuştu.

Bu durumda Firefox 3.5 RC sürümünün önümüzdeki haftanın sonlarına doğru yayınlanması bekleniyor. Mozilla'dan yapılan açıklamaya göre RC sürümünün yayınlanmasından önce giderilmesi gereken hata sayısı şu anda 10. Bu hataların ise bir kısmının son dakikada tespit edildiği için planları bozduğu da söyleniyor.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

daha çok bekleriz

iyice işin suyunu çıkardılar

Linux kullanıcısı olduğumdan Firefox un mevcut sürümü diğer platformdakilere göre çok daha hızlı ve kararlı. :) Şu haliyle memnunum.

İşin aslı bu ertelemeler alıştık ama ben size başka bir haberi (bomba haber desek mi acaba) vereyim (bu haber başka yerde yok). Şuan Firefox 3.5b99 ilk aday sürümü yayınlandı.
Evet yanlış okumadınız bende dahil birçok kişi RC1 aday sürümünü bekleren karşıma Firefox 3.5b99 aday sürümü çıktı.

Hadi canım sende diyenler için
http://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/nightly/3.5b99-candidates/

İndirip bir gözatayın diyen arkadaşlar için doğrudan indirme adresi
http://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/nightly/3.5b99-candidates/build1/unsigned/win32/en-US/Firefox%20Setup%203.5%20Beta%2099.exe
yeterli olacaktır.

Sanırım firefox tarihinde ilk defa bir b99 aday sürümünü görmüş olacağız :)
Unutmayın bunlar sonuç olarak nihayi sürümler değil. denemek isteyen arkadaşlar bunu gözönünde bulundursunlar lütfen.

Şimdiden iyi kulanımlar.

Saygılar..............AliY

Önemli olan kaliteli hizmet değil mi?

Olme Firefox olme su opera 10 ciksin seni taa agri dagina firlatacam.
yuh artik 1 senede 1 rc cikaramadi beceriksizler.
Ye ic yan gel yat.
Neymis en kusursuz surumu cikaracakmis,
Masallah piyasadaki butun kusurlar heralde Firefox'u buldu ki duzelte duzelte bitiremediler.

yapma bunu mozilla!

gerçketen çok beyeniyorm çok ta kulanışlı birde ş eklentileri varya of browsere güç katıyoo

umarım firefox muhendisleri 3.5 sürümünde firefox'u kusursuz hale getirir.
çünkü
-başlangıçtaki açılma süresinin yavaşlığı
-sekmeler arttıkça artan bellek kullanımının bilgisayarı yorması
firefox kullanıcılarını bıktırıyor:)

Opera 10 beta 1 çıktı arkadaşlar deneyin ...pişman olmassınıs

rezil mozlii.a yaşasaın ie8. hiç bi sorun yaşamadım. sadece azcık yavaşlık var o kadar.

Şimdi benim anlamadığım bir konu var. Mozilla kusursuz bir tarayıcı için uğraşmıyor mu? Bunun için uğraşıyorlar fakat garip olan taraf önemli hataların son anda fark edilmesi. Yha fark edilmeselerdi. Önemli hataları olan Firefoxları kullansaydık. Bir de bu yönden baktığım zaman bence Mozilla boşa kürek çekiyor. Her yapılan iş iptal, hep bir hatalar silsilesi. Yazık.

"Olme Firefox olme su opera 10 ciksin seni taa agri dagina firlatacam.
yuh artik 1 senede 1 rc cikaramadi beceriksizler.
Ye ic yan gel yat.
Neymis en kusursuz surumu cikaracakmis,
Masallah piyasadaki butun kusurlar heralde Firefox'u buldu ki duzelte duzelte bitiremediler."

Şu yorumu yazan arkadaşım, kusura bakma ama, Mozilla bir şirket değil, öyle MS gibi, Opera gibi. Adamlar bir vakıf ve asıl amaçları para değil. Bir vakıf nasıl işliyorsa, onlar da öyle işliyor. Gidip adamlara sen laf söylüyorsun. Adamlar yapıyorlar, bedava sunuyorlar, kaynak kodunu açıyorlar. Daha belanı mı istiyosun anlamadım ki. Bu adamların MS gibi firmalara rakip olması bile başlı başına bir etken, bir başarı. Gidip birilerine laf yetiştirmeden önce bi araştır, bi düşün. Eğer daha hızlı yapabileceğini düşünüyorsan, katıl programcı grubuna, çöz bütün sorunları, çıkar zamanında o zaman.

Korkulan oldu !! :D:D

İyide neden bu kadar korkuyorsunuz ki dünyaya meteor mu çarpıyor nedir yani :D Altı üstü bir tarayıcı sürümü ertelenmiş firefox 3 bizimle sakin olun :D

"Şu yorumu yazan arkadaşım, kusura bakma ama, Mozilla bir şirket değil, öyle MS gibi, Opera gibi. Adamlar bir vakıf ve asıl amaçları para değil. Bir vakıf nasıl işliyorsa, onlar da öyle işliyor. Gidip adamlara sen laf söylüyorsun. Adamlar yapıyorlar, bedava sunuyorlar, kaynak kodunu açıyorlar. Daha belanı mı istiyosun anlamadım ki. Bu adamların MS gibi firmalara rakip olması bile başlı başına bir etken, bir başarı. Gidip birilerine laf yetiştirmeden önce bi araştır, bi düşün. Eğer daha hızlı yapabileceğini düşünüyorsan, katıl programcı grubuna, çöz bütün sorunları, çıkar zamanında o zaman.
Dün 22:57:53"

Yorumcu arkadasim,
Opera'da ucretsiz yapiyor bak taki takir cikariyor adamlar tarayiciyii.
ayrica son zamanlarda olan birsey bu.
mozilla iyice cigirindan cikardi bu 3.5 isini.
3.1 idi 3.5 yapti yakinda 4 olacak.
sonra bir bakmisizki Mozilla 98 diye basliyor :D
Senin o hayrina calisiyor sandigin mozilla google gibi sirketler sayesinde yeteri kadar para kazaniyor hic merak etme.
alemin enayisimiyim ben herkes parali calisirken mozillla ya gidip gonullu olacagim,
O kadar seviyorsan gidip sen yazabilirsin program mozilla icin :)

Firefox'un kendisi de tıpkı geliştiricileri gibi şeffaf. Adamlar herşeyi en ince ayrıntısına kadar açıklıyorlar, dürüst davranıyorlar.

Microsoft veya Opera kapalı kapılar ardında ne olup bittiğini açıklamaz. Yeni sürümler için çıkış tarihi vermez, verse de açıkları giderilmiş olsun yada olmasın o tarihte tamam hazır; alın kullanın der ve yayınlar.

Firefox'ta asla böyle birşey olmaz; zira şu anki beta haliyle bile diğer topluma ve kendine kapalı tarayıcılardan daha güvenli bundan emin olun!

Çok korktum! şaka mısınız ya...

Aslında niçin tepki gösteriliyor anlamadım, adamlar iyice inceliyor.Bir çok hatası olan Tarayıcı çıkacağına hiç çıkmasın daha iyi.

Benim anlamadığım her Firefox haberinin altında neden Opera yorumları, Opera övgüleri görüyorum. Çok seviyorsanız kullanırsınız her ortamda Opera bin basar tarzı yorumlara ne gerek var. Tamam Opera sürümlerini zamanında çıkarıyor, ne yapalım. Opera sürümleri zamanında çıkarıyor diye Opera mı kullanalım? Yeter artık ya.

Altını tekrar çiziyorum, Opera bir şirkete aittir, Firefox ise bir vakıfa. Opera uzun süre tarayıcısını paralı olarak dağıttı. Son dönemlerde ücretsiz olarak dağıtıyor. Ama sakın şöyle yanlış bir kanıya kapılmayın. Ücretsiz dağıtıyor diye bundan para kazanmıyor sanmayın. Kazanıyor. Tıpkı Google, MS, Apple, Firefox gibi. Ama Firefox'un tek farkı, ilk önceliğinin para olmayışıdir. Bir vakfın önceliği haliyle para olamaz zaten. Ama yaptıkları işlerin sonucunda para geliyorsa da (ki çalışmaların devamı için gereklidir) gelmelidir. Firefox toplum yararını düşünür, diğerleri ise ceplerini. En büyük farkları budur anlayacağınız.

yurdum insanı çok akıLLı maşallah. Kafanızı kaldırın etrafınıza şöle bi bakın- Pc den ve yazılımlardan az çok anlayan herkez FIREFOX kuLLanılır- Nedeni cok acık. Basit kullanım-kişleştirme ve eklentiler.
3.5b99 sürümünü kullanıyorum şu anda, ilk açılıştaki bekleme süresi giderilmiş ve hız konusunda daha ii bi tarayıcı yok şu anda- deneyin ve görün...

Acelesi yok.FF 3 te gayet güzel bir tarayıcı.Uzunca bir süre tarayıcı yapmayabilirlerdi de.Şu anda makinamda ff3,chrome,ve ie 8 var. hepsinin kendi güzellikleri var.Ama şu AB'nin saçma davası yüzünden tarayıcı muhabbetinden soğuduk.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir