Korsan film onlara serbest!

Avrupa'nın göbeğindeki bu ülkede korsan film ve müzik indirmek neredeyse serbest...

Korsan film onlara serbest!

Burak Öztürk

Hollanda hükümeti bir süredir ülkede korsan film ve müzik indirilmesini yasaklayacak bir yasa için uğraşıyordu. Ancak bu öneri, vatandaşların gizlilik haklarını kısıtladığı gerekçesiyle şimdilik rafa kaldırıldı. Şimdi bunun yerine bir alternatif üretmek için uğraşıyorlar.

Çoğu ülkedede olduğu gibi Hollanda'da da müzik ve film indirmek oldukça popüler. Öyle ki, tüm nüfusun yüzde 30'u internetten korsan içerik indiriyor. Şu anda, Hollanda'da kişisel kullanım için müzik ve film indirlmesi bir "adil kullanım hakkı" ve yasa önünde suç sayılmıyor. Ama yine de bu indirmelerin önünü kesmek ve bunu yasadışı hale getirmek için bir yasa tasarısı her zaman gündemdeydi.

Konu son birkaç ay boyunca ateşli tartışmalara neden olsa da, geçtiğimiz gün yasaya karşı çıkanlar bu konudaki ilk savaşlarını kazandı ve kişisel kullanım için indirilen müzik ve filmler Hollanda'da serbest kaldı.

Parlamentonun yasayı kabul etmemesindeki en büyük neden ise, serbest bilgi akışını kısıtlamak ve vatandaşlarının indirme yayıp yapmadığını kontrol etmenin bir gizlilik işgali olarak görülmesi. Ama parlamento yine de daha önce Amerika ve Almanya'da gördüğümüz gibi yasadışı indirmeyi takip eden telif hakkı sahipleriyle başlarının derde girmesindende oldukça tedirgin.

Her ne kadar şimdilik "indirme dostları" savaşı kazanmış olsa da, Güvenlik ve Adalet Bakanlığı yaptığı açıklamada şekli değiştirilmiş ama içeriği aynı olan yeni bir yasayı tekrar masaya süreceğini açıkladı...

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Bu ülkeden gidip Hollanda ya yerleşecem!:)

bizde de değilmiki alla alla :D

Bizde yasak değil yasal oldu artık

Türkiye'de de durum aynı. İndirmek suç değil sadece paylaşmak suç.

Ne yani indirmek yasakmıki orada serbest olsun, sinemaya gitmiyoruz 2. cisi gün filmler nette :D müzik albümü almıyoruz aynı gün dowland ee daha neyin sucu :D

Yasak mı ne yasağı? Ne Hollanda'sı ne Türkiye'si .) İnternetin olduğu yerde HER ŞEY SERBEST .)

işte bu! özgürlük kazandı sonunda. Helal olsun hollandaya, bakın da örnek alın !

Liberal ülke işte... Hollanda'da yasal olan tek şey korsan dosya indirmek değil bir araştırın görürsünüz :D

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play