Korsan yazılım araştırması harekete geçirtti

Çok uzaklarda yapılan bir korsan yazılım araştırması hem BSA'yı hem de Microsoft'u harekete geçirtti

  • Ümit Öncel
Korsanların limanı İsveç'te korsan daha az
Korsan bayrağı aslında limanından çok uzaklarda dalgalanıyor.

The Pirate Bay sitesi torrent kullanıcıları tarafından yakından tanınıyor. Fakat İsveç'te devam eden dava The Pirate Bay'in adını torrent kelimesini duymamış olanların bile öğrenmesine yol açtı. Türkçe anlamı Korsan Limanı olan The Pirate Bay'in ana vatanı olan İsveç sadece bu yüzden yasa dışı yazılımın kaynağı olarak bile görülmeye başladı. Fakat yapılan bir araştırma korsanların limandan çok daha uzaklarda yaşadığını ortaya koydu.

Bağımsız bir telekomünikasyon firmasının Avustralya'da düzenlediği ankete katılanların %82'si kişisel bilgisayar kullanıcısı ve anket sonuçlarına göre bu kullanıcıların %59'u yasal ve yasa dışı yazılım arasında bir fark görmediklerini söylüyorlar. Hatta %47'si kullandıkları yazılımların yasal olup olmadığı hakkında bir fikirleri bile yok.

Araştırma sonuçları yayınlanır yayınlamaz BSA duruma el koyarak bu yasa dışı yazılımların Avustralya'yı toplam 435,1 milyon dolar (yaklaşık 70 milyon TL) zarara uğrattığını ve 3929 kişinin iş imkanını ellerinden aldığını açıkladı. Microsoft ise Avustralya için özel bir Office Genuine Advantage yazılım doğrulama paketi hazırladı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

bu bsa nın kendisi zaten yasadışı bir kuruluş değil miydi ya öyle bir haber okumuştum.

Bence gayet normal bir durum.

doğru aslında şimdileri tüm programlar kırılıyor aralarında bi fark kalmadı gibi bişe oldu....

Avustralya da 3929 kişinin işsiz olması son derece saçma bir tespit. İşletmeler kullandıkları yazılımlara para verselerdi bu maliyeti işçi çıkararak karşılayacaktı. Ayrıca şunu kabul etmek gerekir. Birçok kullanıcı bedava olarak yükledikleri programlara para vermez. Yani Nero paketine kimse 70 dolar para vermez. Office yazılımını bedava edinemese insanlar Open office kullanır. 500 dolarlık makineye kimse 1000 doları bulacak yazılımları bedava edinemese para vermez. Tespit çok saçma...

güncellemeden kapatırsın olur biter bir yığın bu işler için fixler ve scriptler var

adobe cs4 1000 kusur tl :( ev kullanıcısı nasıl alsın bu programı ,alternatifleri de onun kadar kullanışlı değil .

"adobe cs4 1000 kusur tl :( ev kullanıcısı nasıl alsın bu programı ,alternatifleri de onun kadar kullanışlı değil ."

Ne güzel demişsin arkadaşım: "ev kullanıcısı"

Ev kullanıcısı ne yapar? Ben söyleyeyim: Geyik ! Photoshop ile biz de iyi eğleniyoruz. Burada geyik dediğim, ticari dışındaki işlerdir. Ama sen işinde bu anlamda ciddiyetindeysen, yani bu işten para kazanan birisiysen verdiğin lisans parasını hesap etmeyeceksin.

2. Ayrıca evdeki kullanıcıysan amatör profesyonelliğin doruğuna ulaşmak neden ?

3. Sen Gimp dene.

bence bunu devletin bi kanun koyması lazım yoksa kullanıcı ne yapabilirkin adamını sitesini engelicek ya yaparlar bi,şiler

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play