Kota dostu Opera Max geliyor!

İnternet kotanızı aşmamanız için harekete geçen Opera, yeni uygulamasının testine başladı!

Kota dostu Opera Max geliyor!

Norveçli tarayıcı Opera, mobil veri transferini azaltacak yeni bir uygulama geliştirdiğini daha önce duyurmuştu. Opera Max isimli uygulama ile mobil cihazlarda veri trafiğinde önemli ölçüde azalmanın mümkün olacağını iddia eden Opera, şimdi de merakla beklenen uygulaması Opera Max'ın final sürümü için son testlere başladı.

Opera Max, mobil cihazlar için ücretsiz bir trafik kontrol uygulaması. VPN üzerinden internet erişimi sağlamak üzerine kurulu mantığı ile kullanıcını veri trafiğini analiz ediyor ve açılacak sayfalar için kullanıcıları Opera sunucularına yönlendirerek burada depolanmış olan sıkıştırılmış verileri kullanarak tarayıcının kendini güncellemesini sağlıyor. Böylece daha az veri indirmeyi mümkün kılarak kullanıcıların veri paketlerine daha az ücret ödemesini sağlıyor.

Tabi, teoride çok güzel görünen bu uygulamanın pratikte ne kadar işe yarayacağını, testlerden sonra göreceğiz. Ayrıca, Opera'nın da belirttiği gibi, bu uygulama sadece şifrelenmemiş sitelerde kullanılabilecek. Yani Facebook gibi HTTPS protokolünü kullanan siteleri Opera Max ile sıkıştırmak mümkün olmayacak. 

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

opera turbo değil mi bu.. yapacak başka bir şey bulamamışlar mı acaba?

operaya söleyin şu mini yi geliştirsin arkadaş 3 yıldır aynı kullanmicam ha kota dostu diye kullanıyordum ama böle giderse vazgeçeceğim saçma sapan tasarımından bıktım usandım.

opera sen hala yaşıyon mu ya?...

opera mini kullanmıyorsan opera classic kullan. o da veri sıkıştırıyor. mini eski telefonlar için. şimdikilerde mini gerekmez.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir