Küçülen koyunların sırrını bir Türk çözdü

İskoçya'ya dert olan "koyunlar neden küçülüyor?" sorusunun cevabı Türk bilim adamından geldi...

Küçülen koyunların sırrını bir Türk çözdü

İskoçya'da bir koyun türünün boyunun giderek küçülmesi uzunca bir süredir bilim adamlarını meşgul ediyordu. Londra Imperial College'ta öğretim üyesi olan Arpat Özgül ve ekibi işin sırrını çözdü. Ünlü Science Express'te 2 Temmuz'da yayımlanan makaleye göre, koyunların küçülmesinin sebebi küresel iklim değişikliği. Arpat Özgül'ün tezi, bilim dünyasında büyük ilgi ile karşılandı.

Daha önce Girit ve Kıbrıs'ta cüce fillerin, cüce su aygırlarının fosilleri bulunmuştu ama bir koyun türünün giderek küçülmesi ilk kez oluyordu. Bilim dünyası, İskoçya'da neredeyse gözle görülür bir biçimde küçülen koyunların sırrını merak ediyordu. Londra'daki Emperial College'tagörev yapan Türk biyolog Arpat Özgül ve ekibi, işte bu sırrı çözdü.

Dünyanın en ünlü bilim dergisi Science'ın son sayısında yayımlanan 'The Dynamics of Phenotypic Change and the Shrinking Sheep of St. Kilda' (Fenotipik Değişim Dinamikleri ve St. Kilda''ın Küçülen Koyunları) başlıklı makale, üzerinden birkaç gün geçmesine rağmen bilim dünyasında büyük ilgi uyandırdı. Araştırmada, İskoçya açıklarındaki Hirta Adası'nda yaşayan ve evcil koyunların yabani bir soyu olan Soay koyununun boy ortalamasında görülen küçülmenin sebepleri inceleniyor. Küresel ısınmayla birlikte kış aylarının daha ılıman geçmesi ve Ada popülasyonundaki artış sonucu Soay koyunlarının boy ortalamasında düzenli bir azalma görülüyor. Hirta Adası'nda yaşayan koyunların boy ortalaması son 24 senede yüzde beş civarında bir küçülmüş durumda. Makalede bu düşüşün sebeplerini şöyle açıklanıyor:

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Helal Olsun sana Arpa kardes :) bizden de bu beklenir zaten

bu hiçte teknolojik bir haber değil ama...

Yürü baba seni kim tutar, yaşasın türk arpat, çat pat da olsa bilim dünyası denilen çorbaya senin gibi türk kardeşlerimiz sayesinde bizim de tuzumuz katılıyo ya. ben bunlan çok gurur kıvanç duyuyorum. Eminim şu anda haybeden kazandığı paralarla bu habere hasbel kader tıklayan kıvanç tatlıtuğ da kıvanıyor olabilir. Neden olmasın

hatta bilimsel bile sayılmaz. adam sadece elindeki verileri harmanlayıp degerlendirmis. tamam guzel bir izlenim yapmıs olabilir ama soyledikleri hicbir deneysel yargıya dayanmıyor.

çiftleşme ve doğurganlık arttıkça nesil küçülecektir (din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenim zamanında söylemişti)

TÜRK'ün Gücü

Helal olsun.

Sen de yorum yaz

Bu konuda okuyacaklarınız
1
Küçülen koyunların sırrını bir Türk çözdü
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir