Kuzey Yıldızının Yerini Uydular Aldı

GPS (Küresel Yer Belirleme Sistemi) kullanan cihazlar büyük şehir kaosunda yolunu kaybetmiş insanlara yeni bir seçenek sunuyor: Labirente içinden değil, üstünden bakmak!

Her yere giden bir yolun ve her yolu gösteren tabelaların olduğu büyük şehirlerde yaşamak, binlerce yıl küçük köylerde kavimler halinde hayat süren, savaşlardan, hastalıklardan, felaketlerden kaçmak için sık sık göç etmek ve yer değiştirmek zorunda kalan insanların sahip olduğu yön bulma yetisini köreltmiş olabilir mi? Veya bu gün büyük şehirlerde yaşayan insanlar acaba eski insanlara oranla daha fazla yol, daha fazla mesafe mi kat ediyorlar ve yön bulmak için atalarının sahip olduğu güneş, yıldız, rüzgar gibi doğal araçlardan daha fazlasına mı ihtiyaç duyuyorlar?

Belki de hepimizin işine, okuluna gidip gelmek için İstanbul’un bir ucundan diğer ucuna her gün yolculuk etmek zorunda kaldığı mesafeyi yüzlerce yıl önce yaşayan insanların çoğu hayatları boyunca yürümemişlerdi? Aslında kesinlikle eminiz ki, o uzak geçmişte yaşamış insanlar atları ile veya yürüyerek bir yere ulaşmaya çalıştıklarında köprüde bakım veya yolda doğalgaz, elektrik hattı kazısı olduğu gerekçesi ile erimesi saatler süren uzun trafik sıkışıklıklarına katlanmak zorunda kalmamışlardı.

Yön bulmak ve insan beyni: Yüzyıllardır gelişen yetenek
Neyse ki, teknoloji insan beynini zorlamdan 1 Mb büyüklüğünde bir harita ve yön bulma programı yardımı ile büyük şehirlerde yaşayan insanların çevre kirliliği ve stresle örülmüş yaşamlarının bir de trafik nedeni ile harcanmaması için uygun seçenekler sunuyor.

Dünyanın yörüngesinde dolaşan uyduları sadece büyük devletler veya şirketler kullanmıyor. Uygun bir cep telefonuna sahip veya otomobiller ya da dağcılık gibi doğa sporları ile uğraşanlar için ayrıca satılan GPS cihazlarını kullanan her birey de uydular sayesinde iletişim sağlayabiliyor veya yönlerini bulabiliyorlar. Büyükşehir yaşamında bir uydu telefonu gereksiz kalırken, sadece yön bulmak için kullanılan yüksek fiyatlı GPS cihazlarını kullanmak da ekonomik sebeplerle cazibesini yitiren bir seçenek olarak duruyor. Oysa günümüzde yaygın kullanım alanı bulmuş ve muhtemelen geleceğin standart PC’leri olma yolunda hızla ilerleyen el bilgisayarlarına sahip olanlar da bir büyükşehir kaosunun ortasında ölümcül tuzaklara, hayati karışıklıklara takılmadan yollarını uydular vasıtası ile bulmak imkanına sahipler artık.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir