LEGO'nun Robot Seti NXT ile Harikalar Yaratın

LEGO'nun Mindstorms serisindeki yeni nesil seti NXT ile birbirinden maharetli robotlar yapılıyor.

LEGO'nun Robot Seti NXT ile Harikalar Yaratın
LEGO NXT: Kendi robotunuzu kendiniz yapabilirsiniz.

Kendi robotunu kendin yap. Setin içindeki programlanabilir kumanda bilgisayarı sayesinde yaptığınız robotun istediğiniz gibi hareket etmesini, verdiğiniz komutları yerine getirmesini sağlayabilirsiniz. Bilgisayara yüklenen görsel arabirim ile robotu kolayca programlamak mümkün.

NXT seti içerisinde 'akıllı tuğla' diye adlandırılan kumanda bilgisayarı dışında milimetrik hareketler bile yaptırılabilen servo motorlar, ışık sensörü, dokunma sensörü, ses sensörü ve önündeki engelleri tespit edebilen bir ultrasonik sensör yer alıyor. Bunların yanında tabii ki birçok LEGO bağlantı parçası, dişli çarklar, tekerlekler vs. de mevcut.

LEGO NXT ile insansı robotlar dışında hayvanlara benzer ya da araba, helikopter gibi araçlar da yapılabiliyor. Yapılan çalışmalara hareket eklemek, etkileşimli yapmak mümkün. Hatta ses ile kumanda etmek, robotu konuşturmak bile...

Resim galerimizde LEGO'nun Mindstorms serisindeki yeni nesil seti NXT ile yapılmış birbirinden maharetli robotları izleyebilirsiniz.

Ziya Bahtiyar

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Ben bunun hayranıyım ya <3.

legoya bayılırım

Belki de çocuklar için en iyi oyuncaklardan biri olan Lego zamana ayak uydurmayı bildi ve çocukların teknoloji ile yaratıcıklarını birleştirmelerini sağladı. Bundan 10 sene önceki Lego ile şimdiki arasında büyük farklar var.. Sürekli kendini geliştirdi ve yeni modeller çıkardı. Eskisi gibi olsa bu kadar satarmıydı bilinmez ama teknoljiye ayak uydurması ve kendini yenilemesi sayesinde hala dünyada en çok satılan oyuncaklar arasında..

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir