Lenovo Legion Duel 2'nin İlginç Tasarımı, O Kadar da Dayanıklı Değilmiş

Lenovo'nun oyunculara özel hazırladığı ve soğutma için gerçek bir fan kullandığı Legion Duel 2 telefonu, görünüşe bakılırsa pek de dayanıklı değil. En azından bu "dayanıklılık testi" bize bunu gösteriyor...

  • Ercan Uğurlu
Lenovo Legion Duel 2 Parçalarına Ayrıldı!

Lenovo'nun henüz birkaç gün önce tanıttığı ilginç tasarımlı oyuncu telefonu Legion Duel 2, enterasan özellikleri içeriyor, ancak buna karşın pek de dayanıklı değil gibi görünüyor. Telefon, test için gittiği JerryRigEverything'in adeta elinde kalmış!

Lenovo Legion Duel 2, oyunculara özel bir tasarımla geliyor ve tasarımı da mobil oyuncuların tutuşuna göre şekillenmiş durumda. Telefonun kamera bloğu arka yüzeyde tam ortaya taşınırken, ön kamera da telefonun yatay düzlemde tam ortaya gelecek şekilde yerleştirilmiş.

Tasarım fikri kuşkusuz güzel, telefonun özellikleri de aslında öyle. Legion Duel 2'nin ekranı 6.92 inç büyüklüğünde bir AMOLED panelden oluşuyor. 1080x2460 piksel çözünürlüğünde olan bu ekranın Gorilla Glass 5 ile korunduğu not edilirken, telefonda Snapdragon 888 işlemci ile 12 GB ve 16 FB RAM seçenekleri yer alıyor.

The coolest phone I've ever broken - Legion Duel Phone 2The coolest phone I've ever broken - Legion Duel Phone 2
Gaming phones are some of the coolest phones ever. This Legion Duel Phone 2 is definitely one of the coolest. Literally... with its two fans. Its pretty cool. Inside and outside. But is it durable? The Legion duel phone 2 is heavy, but its also oddly shaped... The only way to find out for sure is with a durability test. Remember, durability is not the only factor to consider when picking out your next phone. A good case will solve all structural issues. More info on the Legion Duel 2 here: Get my razor knife here! Anker is named as the Official Charging Partner of JerryRigEverything: *Follow me for updates!* Instagram: Facebook: Twitter: LARGE tool kit: Travel Tool Kit: Mega Tool Kit: Green Pry tool: Metal phone opening tool: Replacement phone parts: The camera I used to film this video: The Lens I used for this video: Wide angle lens: And this Metabones adapter: This is the drone I use: TO SEND ME STUFF: See my P.O. Box on my 'About page': JerryRigEverything assumes no liability for property damage or injury incurred as a result of any of the information contained in this video. JerryRigEverything recommends safe practices when working with power tools, automotive lifts, lifting tools, jack stands, electrical equipment, blunt instruments, chemicals, lubricants, expensive electronics, or any other tools or equipment seen or implied in this video. Due to factors beyond the control of JerryRigEverything, no information contained in this video shall create any express or implied warranty or guarantee of any particular result. Any injury, damage or loss that may result from improper use of these tools, equipment, or the information contained in this video is the sole responsibility of the user and not JerryRigEverything. Only attempt your own repairs if you can accept personal responsibility for the results, whether they are good or bad.

RGB paneli, çift fanı ve 144Hz ekranı ile tam olarak oyuncu profili çizen Legion Duel 2, tanıtımının ardından JerryRigEverything'e de ulaşmış ve JerryRigEverything, telefonu adeta parçalamış.

Her telefona uyguladığı dayanıklılık testlerini Legion Duel 2 için de yapan JerryRigEverything, testin sonunda telefonu ikiye ayırmış. Elbette uygulanan testler biraz abartı. Telefonun günlük kullanımda bu tür testlerle karşılaşmayacağını da unutmamak lazım. Videoyu hemen yukarıdan izleyebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz